jamejamonline
سیاسی قوه قضائیه کد خبر: ۱۲۱۳۰۳۷   ۰۱ تير ۱۳۹۸  |  ۱۱:۵۳

اسماعیلی درباره آخرین وضعیت پرونده شهردار اسبق تهران توضیحاتی داد.

آخرین وضعیت پرونده نجفی از زبان سخنگوی قوه قضاییه

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، غلامحسین اسماعیلی در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام و رهبری که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: زمان رسیدگی به پرونده نجفی هنوز تعیین نشده است.

اسماعیلی گفت: دادگاه مهلت ۱۰ روزه‌ای به وکلای اولیای‌دم و متهم داده بود تا پرونده و کیفرخواست را مطالعه کنند و اگر نقص و ایرادی دارند اعلام کنند و پس از طی این مرحله، در صورتی که نقصی وجود نداشته باشد، دادگاه زمان محاکمه را مشخص می‌کند.

سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دادگاه تاکنون نقصی در پرونده اعلام کرده یا خیر گفت: تا الان هیات قضایی هیچ نقضی درباره این پرونده اعلام نکرده است.

وی در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه یک مرتبه پرونده آقای عراقچی به علت عدم تحقیقات از آقای سیف به دادسرا ارجاع شد و این مرتبه علت چه بود که پرونده مجدد و برای بار دوم به دادسرا ارسال شده است، گفت: چه در ارتباط با خود افراد مطروحه در پرونده و چه در ارتباط با سایر بخش‌ها از نظر دادگاه تحقیقات پرونده کامل نبوده و موارد را هم احصا و به دادسرا اعلام کردیم تا این تحقیقات تکمیل شود.

اسماعیلی درباره رسیدگی به پرونده قتل علیرضا شیرمحمدی یکی از زندانیان امنیتی گفت: این پرونده ظرف مدت ۴۸ ساعت تحت عنوان پرونده قتل رسیدگی و به دادسرا فرستاده شد.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: رسیدگی به پرونده تمام و کیفرخواست صادر و به دادگاه کیفری یک استان ارجاع شده است.

وی گفت: رسیدگی به این پرونده مانند سایر پرونده‌هایی که دارای بازتاب اجتماعی است به صورت ویژه و فوق العاده انجام خواهد شد. این پرونده در حداقل زمان مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

اسماعیلی ادامه داد: همچنین در هفته قوه قضائیه که امروز روز آغازین آن را با تجدید میثاق با آرمان‌های امام عظیم الشأن و شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی و سایر شهدا آغاز کردیم برنامه‌های متنوعی خواهیم داشت.

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: رویکرد برنامه‌های هفته قوه قضاییه امسال متفاوت با رویکرد برنامه‌های سنوات قبل است ما جلسات، همایش‌ها و نشست‌های قوه قضاییه را امسال به جای جلسات تشریفاتی به جلسات کاربردی بدل کردیم.

وی با اشاره به اینکه نشست عمومی قوه قضاییه که در سه شنبه برگزار خواهد شد، گفت: این نشست در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار خواهد شد، یک نشست کاملا تخصصی کاربردی و با رویکرد برنامه‌های تحولی و آینده قوه قضاییه خواهد بود و علاوه بر آن پیش‌بینی شده که در کنار سایر برنامه‌هایی که در این هفته داریم انشاءالله به زودی نشست مشترک قوه قضائیه مسئولان عالی و قوه قضائیه و دولت محترم برگزار شود.

اسماعیلی ادامه داد: اولین نشست کاربردی ما با قوه مقننه را در اردیبهشت ماه برگزار کردیم، انشاالله بر اساس هماهنگی‌های انجام شده قرار است به زودی نشسته قوه با دولت محترم برگزار شود.

وی تاکید کرد: این نشست‌های کاربردی که حکایت از رویکرد همدلی و هماهنگی در بین قوای سه گانه مملکت است و نوید می‌دهد مبرای مردم و جامعه ما آثار مثبتی را به دنبال داشته باشد که به زودی عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه درباره تحولات در قوه قضائیه گفت: از شنبه هفته آینده ما ساختار جدیدی را در قوه قضاییه اجرا خواهیم کرد و همانطور که عرض کردم ما شاهد هم کوچک سازی ستاد و هم چابک‌سازی آن خواهیم بود، یعنی معاونت فرهنگی و امور اجتماعی در هم ادغام می‌شوند و تبدیل به معاونت پیشگیری فرهنگی و امور اجتماعی می‌شود.

اسماعیلی ادامه داد: مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه در معاونت راهبردی ادغام معاونت راهبردی و فناوری قوه قضاییه اداره کل حفظ حقوق شهروندی در بازرسی ویژه قوه قضاییه ادغام می‌شود همچین اداره کل امور بین الملل در معاونت امور بین الملل و ستاد حقوق بشر اقدام می‌شود و چند مرکز امور نمایندگان در معاونت حقوقی قوه قضاییه ادغام می‌شود. مرکز سلامت قوه قضاییه در معاونت مالی و پشتیبانی قوه قضائیه ادغام خواهد شد و بسیاری از ادارات کل و مراکز دیگر در ساختار جدید به صورت ادغامی و کوچک‌سازی و چابک سازی انشاالله عملیاتی و اجرایی شود.

سخنگوی دستگاه قضا افزود:در ساختار جدید در حوزه ستادی قوه قضاییه تقریبا ۴۰ درصد از واحد‌های که مستقیماً با ریاست قوه قضاییه ارتباط داشتند را ادغام و یا حذف کردیم و یا در زیر مجموعه‌ای دیگر قرار دادیم.

وی ادامه داد: مقرر شده است در ساختار تفصیلی قوه قضایی متناسب با کوچک سازی ساختار اصلی حداقل ۲۰ درصد از پست‌های سازمانی ستادی حذف شوند و نیرو‌های شاغل در ستاد قوه قضاییه متناسب با ساختار جدید به ستاد صف و مراجع قضایی منتقل شوند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: این یک گام بسیار موثر در تحول ساختاری در قوه قضاییه خواهد بود.

اسماعیلی درباره در خواست نمایندگان در بازدید از زندان‌ها گفت: تا همین امروز نمایندگان متعددی از زندان‌های جمهوری اسلامی ایران بازدید داشتند .

وی ادامه داد: نمایندگان در استان‌ها و در تهران از زندان‌ها بازدید کردند؛ و باید بگویم هم کمیسیون قضایی مجلس و هم نمایندگان کمیسیون امنیت مجلس از زندان‌های تهران بازدید داشتند و سایر تقاضای نمایندگان در ارتباط با بازدید از زندان‌ها هم مورد بررسی قرار خواهد گرفت و انشالله زمینه بازی فراهم خواهد شد.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی دیگر درباره تخلف یکی از مدیران قوه قضائیه گفت: من مکرر اعلام کردم که قرار نیست که ما قبل از آنکه موضوعی به اثبات برسد که اسمی از کسی برده شود.

وی ادامه داد: تغییراتی در قوه قضاییه انجام شده جابجایی‌های در بعد از انتصاب ریاست جدید قوه قضاییه در زیر مجموعه این قوه رخ داده و اگر چنانچه در این ارتباط کسی مرتکب جرم تخلف شده باشه حتما تحت تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت فعلا جرایم اثبات شده در موضوع مطروحه نداریم اگر اسناد و مدارکی به دست آمد مورد رسیدگی قرار گرفت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر