مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی خبر داد؛

آغاز صدور و تمدید پروانه کار اتباع خارجی در ۱۵ استان

مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی از آغاز اجرای همزمان طرح آمایش مرحله ۱۴ و صدور، تمدید و تجدید پروانه کار اتباع خارجی در ۱۵ استان به صورت همزمان در دفاتر خدمات اتباع خارجی خبر داد.
کد خبر: ۱۲۰۹۲۸۲
آغاز صدور و تمدید پروانه کار اتباع خارجی در ۱۵ استان

به گزارش جام جم آنلاین، احمدرضا خزاعی در گفتگو با مهر اظهار داشت: با موافقت کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی وزارت کشور و همزمان با اجرای طرح آمایش مرحله چهاردهم، از ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ در ۱۵ استان مشمول، طرح صدور، تمدید و تجدید پروانه کار اتباع خارجی از طریق دفاتر خدمات اتباع خارجی انجام می پذیرد.

مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: خوشبختانه بعد از دو سال طرح ناموفق صدور پروانه کار و آمایش بصورت جداگانه از نظر مکانی و در زمان های متفاوت در سالهای ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷، امسال با تدابیر اتخاذ شده در وزارتخانه های کشور و تعاون کار و رفاه اجتماعی، طرحِ همزمانِ آمایشِ مرحله چهاردهم و صدور پروانه کار اتباع خارجی در استانهای تهران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان، فارس، کرمان، یزد، سمنان، مرکزی، قم، البرز، قزوین، گلستان، بوشهر و هرمزگان اجرا خواهد شد.

وی گفت: در دو سال قبل میزان صدور پروانه کار به دلیل عدم همزمانی و یک جا نبودن مراکز آمایش و صدور پروانه های کار افت چشمگیری پیدا کرد که بالطبع جامعه هدف سازمان تامین اجتماعی نیز کاهش شدیدی داشت.

به گفته خزاعی، به استناد دستورالعمل شماره ۱۹۶۱۴۹ مورخ ۱۰/‏۱۰/‏۱۳۹۶‬ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ تمدید و تجدید پروانه های کار اتباع منوط به تعیین وضعیت بیمه پردازی آنان در سازمان تامین اجتماعی است که با هماهنگی های انجام شده با اداره کل اشتغال اتباع خارجی، اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و دفاتر خدمات اتباع خارجی، لیست اسامی اتباع خارجی ثبت نام شده به منظور تمدید و تجدید پروانه کار به سازمان تأمین اجتماعی ارسال و بازرسان سازمان از صحت و سقم آدرس کارفرمایان اطمینان حاصل می کنند.

وی افزود: به استناد ماده ۵ قانون تامین اجتماعی و ماده ۱۴۸ قانون کار، اتباع خارجیِ دارای پروانه کار مشمول بیمه اجباری هستند و اتباع فاقد کارفرما نیز می توانند در قالب بیمه اختیاری، حرف و مشاغل آزاد، بیمه ورزشکاران، طلاب، خبرنگاران، زنان خانه دار و..... اقدام به بیمه پردازی کنند و از مزایای بیمه کامل تامین اجتماعی شامل درمان و سایر تعهدات بلند مدت و کوتاه مدت آن بهره مندشود.

مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت؛ تا پایان سال ۱۳۹۷ بیش از ۹۰ هزار نفر از اتباع خارجی که در داخل کشور اقامت و اشتغال قانونی دارند تحت پوشش تامین اجتماعی هستند که ۹۰ درصد آنان را اتباع کشور افغانستان تشکیل می دهند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها