jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۰۵۷۲۳   ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

در روزهای اخیر شاهد بیانیه اتحادیه اروپا بودیم که در آن، صدور ضرب‌الاجل 60 روزه از سوی ایران رد شده بود. این اقدام در حالی صورت گرفت که قبل از هرگونه تصمیمی باید پیامدهای آن تصمیم مورد توجه قرار گیرد.

پاسخ اتحادیه اروپا به ایران غیرمنتظره بود، زیرا اروپا باعث شد ایران حداقل یک‌سال بدون هیچ‌گونه دستاوردی در برجام بماند. دولت جمهوری اسلامی در این مدت انتظار داشت اروپا ساز و کار مالی را فعال و در نتیجه ایران پیامدهای ایجاد شده تحریم‌ها را به شکل دیگری جبران کند.
این در حالی است که پاسخ اروپا در غیر قابل قبول خواندن مهلت تعیین شده از سوی ایران از جایگاه قدرت بود به این معنا که از نظر آنها ایران تعیین‌کننده زمان مشخصی برای اجرا یا عدم اجرای توافق نیست.
از سوی دیگر اقدام ایران برای اروپا هشدار جدی بود، زیرا اروپاییان به‌شدت نگران مسائل امنیتی خود هستند و اگر ایران در این حوزه با آنها همکاری نکند ممکن است اروپاییان دغدغه‌های امنیتی بسیاری پیدا کنند.
بنابراین در این شرایط که ایران به اروپا فرصت داده باید تلاش شود در این فاصله از طریق دیپلماسی تلاشی برای خروج آبرومندانه دو طرف از این وضعیت صورت گیرد. در شرایط فعلی اگر اروپا بعد از 60 روز اقدامی انجام ندهد ایران مجبور به برداشتن گام‌های بعدی خواهد بود و از سوی دیگر اروپایی‌ها تصور می‌کنند اگر به طور علنی و تحت تاثیر تهدیدهای ایران انعطافی از خود نشان دهند ممکن است به لحاظ اعتباری برای آنها چندان مناسب نباشد، بنابراین برای برون‌رفت از چنین شرایطی که ممکن است بعد از 60 روز پیش آید بهتر است مذاکرات فشرده‌ای شکل گرفته تا طرف‌ها به جمع‌بندی روشنی برسند به این ترتیب اعتبار هر دو طرف در عرصه بین‌المللی حفظ شود. در غیر این صورت به سمت تصاعد بیشتر بحران پیش خواهیم رفت که برای هر دو طرف زیانبار است.

نوذر شفیعی

استاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بیایید یک کاری بکنیم

بیایید یک کاری بکنیم

هر عکسی یک نقطه طلایی دارد، یعنی یک جایی در عکس، کانون عکس است و مشت محکم می‌کوبد وسط قرنیه‌هایت، وسط قلبت. عکسی را حامد به واتس‌اپ می‌فرستد.

بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

خلف وعده، نشانه نفاق است

خلف وعده، نشانه نفاق است

طبق متون دینی، وفای به عهد از علائم ایمان و خلف وعد از نشانه‌های نفاق است. در اسلام نسبت به راستگویی، ادای امانت و وفای به عهد تاکید فراوان شده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر