jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۰۰۲۵۹ ۲۲ فروردين ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد کرم ضدآفتاب می‌تواند از عروق خونی پوست در مقابل آسیب ناشی از نور خورشید محافظت کند.


کرم ضدآفتاب با اتساع عروق خونی، از عملکرد عروق خونی پوست در مقابل اشعه مضر ماورای‌بنفش (UVR) خورشید محافظت می‌کند. همچنین به گفته محققان، تعریق روی پوست از عروق خونی پوست در مقابل آسیب ناشی از نور خورشید نیز محافظت می‌کند.
اثبات شده است اشعه ماورای‌‌بنفش نور خورشید شاخص مهمی در ابتلا به سرطان پوست و پیری زودهنگام پوست است. این اشعه با کاهش میزان اکسید نیتریک موجود در پوست، موجب کاهش اتساع عروق خونی پوست مرتبط با اکسید نیتریک می‌شود.
اکسید نیتریک ترکیبی ضروری برای سلامت عروق خونی است. اتساع عروق خونی پوست نقش مهمی در تنظیم دمای بدن و واکنش به فشار گرما، هم در پوست و هم در کل بدن دارد.
محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا دریافتند وجود ضدآفتاب یا تعریق روی پوست نقش محافظتی در مقابله با تأثیر اشعه UVR دارد.
به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که به خاطر کار، ورزش یا حضور در سایر فعالیت‌ها زمان زیادی را در فضای باز سپری می‌کنند، حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنند.
کرم ضد آفتاب نه تنها از پوست در مقابل سرطان پوست محافظت می‌کند، بلکه با کاهش عملکرد عروق خونی پوست هم مقابله می‌کند./ مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر