jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۰۰۱۷۳   ۲۱ فروردين ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: باید قبول کنیم که شیوه کنونی پرداخت ارز 4200تومانی به کالاهای اساسی درست نیست و این منافع به دست مردم نمی‌رسد؛ بنابراین بحث تغییر این روند مطرح است، اما هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم. محمدباقر نوبخت روز سه‌شنبه در نشست خبری گفت: دولت همواره تاکید دارد که باید زندگی و معیشت مردم از نوسانات ارز مبرا باشد؛ بر این اساس سال گذشته 25 کالای اساسی ارز 4200 تومانی دریافت کردند.وی ادامه داد: هم‌اکنون برای واردات 25 قلم کالای اساسی ارز 4200 تومانی پرداخت می‌شود و براین اساس پارسال 13 هزار و 500 میلیارد تومان یارانه برای کالای اساسی پرداخت شد و پیش‌بینی کردیم که امسال نیز 14 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با طرح این سؤال که با اختصاص این اعتبار آیا به هدف خود رسیده‌ایم؟ گفت: برای نمونه گوشت قرمز از جمله اقلامی است که برای واردات آن ارز 4200 تومانی پرداخت می‌شد اما شاهد بودیم که قیمت گوشت به دلیل خروج دام و نبود نظارت کافی کاهش نیافت و مردم از پرداخت یارانه ارزی، بهره‌ای نبردند.
وی افزود: براین اساس به این جمع‌بندی رسیدیم که اگر واردات گوشت با ارز نیمایی باشد قیمت آن کاهش می‌یابد. از محل واردات گوشت با ارز نیمایی 5 تا 6 هزار میلیارد تومان ارز صرفه‌جویی می‌شود. به طور یقین حتی ریالی از این میزان در بودجه صرف نخواهیم کرد.
وی تصریح کرد: سازوکار دولت این است که این مبالغ را در اختیار مردم قرار دهیم اما این‌که به واردکننده بدهیم یا به صورت کالابرگ الکترونیکی و شکل‌های دیگر باشد هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.نوبخت با تاکید بر این‌که نباید جو جامعه را متشنج کنیم، گفت: بحث حذف ارز 4200تومانی از کالاهای اساسی هنوز نهایی نشده و نباید با انتشار اخباری مبنی بر حذف یارانه 4200تومانی و افزایش قیمت‌ها جو روانی جامعه را به‌هم بریزیم و مردم را نگران کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر