«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در گفت وگویی با روزنامه سوئیسی «باسلر سایتونگ» که روز جمعه منتشر شد، در پاسخ به سوالی درخصوص ادامه اجرای تعهدات برجام گفت: این موضوع به خواست مردم بستگی خواهد داشت.
کد خبر: ۱۱۹۳۴۳۰
ماندن یا نماندن در برجام به خواست مردم بستگی دارد

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا ، ظریف با طرح این احتمال که اقلیت مخالف برجام در ایران، روزی به اکثریت تبدیل شود، ادامه داد: بنا به یک نظرسنجی، هنوز 51 درصد مردم از ماندن در توافق حمایت می‌کنند. ما نمی‌توانیم اقدامی خلاف خواست مردم انجام دهیم.

وزیر خارجه با تاکید براینکه که کشورهای اروپایی باید علاوه بر موضع‌گیری‌های سیاسی، اقداماتی عملی برای اجرای تعهدات خود صورت دهند، گفت: زمانی که آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شد، کشورها 12 مورد تعهد دادند. سازوکار مالی ویژه جزو این تعهدات نیست، بلکه پیش‌نیاز اجرای آن‌ها است. توافق با هدف عادی‌سازی روابط اقتصادی صورت گرفت؛ اما یک سیستم تهاتر کالا مانند اینستکس نه تنها عادی‌سازی نیست، بلکه درست خلاف آن است.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص معافیت‌های آمریکا برای فروش نفت ایران گفت: این مجوزها نه از روی احترام به ایران یا به توافق، بلکه برمبنای ارزیابی آمریکا درخصوص بازار نفت صادر شده است.

وی ادامه داد: جامعه جهانی باید تصمیم بگیرد که آیا تداوم امرونهی‌های آمریکا، به نفع آن‌ها خواهد بود؟ اروپایی‌ها باید از خودشان بپرسند که اگر این رویه عادی شد و فردا آمریکا از آن‌ها خواست که روابط تجاری خود با چین را هم قطع کنند، می‌خواهند چه واکنشی نشان دهند؟

وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که در صورت پیروی مشتری‌های نفت ایران از تحریم‌های آمریکا، تهران چه واکنشی نشان خواهد داد، گفت: راه‌های دیگری داریم، ولی از آن‌ها صحبتی نمی‌کنم. ترامپ غافلگیری دوست دارد و ما بر همین مبنا رفتار خواهیم کرد.

ظریف در پاسخ به ادعای خبرنگار این روزنامه و جریان‌سازی رسانه‌های غربی برای القای بحران در ایران گفت: ایران کاملا باثبات است، چرا که ما به نیروهای خارجی تکیه نمی‌کنیم. ثبات کشور از داخل ناشی می‌شود. با این وجود، مردم در حال آسیب دیدن [از تحریم‌ها] هستند.

وی با اشاره به راهپیمایی 22 بهمن ادامه داد: کمتر کارشناسی فکر می‌کرد که این جمعیت عظیم از مردم در چهلمین سالگرد انقلاب به خیابان‌ها بیاید. مردم می‌توانستند از تعطیلات خود استفاده کنند، ولی تصمیم گرفتند که حمایت خود از انقلاب را نشان دهند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی دیگر درخصوص سیاست خارجه ایران گفت: بخشی از جمعیت ایران هست که با سیاست خارجه ما موافق نیست. آن‌ها آزاد به ابراز این موضوع در جامعه و نشریات هستند.

وی ادامه داد: با این وجود، نظرسنجی که دانشگاه مریلند انجام داده است، نشان می‌دهد که بخش اعظمی از جمعیت ایران معتقد به ضرورت ادامه سیاست‌ های ما در سوریه و منطقه برای حفظ امنیت ملی کشور است.

ظریف با بیان اینکه نبرد با تروریسم در منطقه همچنان ادامه دارد، گفت: نیروهای جبهه النصره همچنان بخش زیادی از اراضی ادلب را در اختیار دارند. شماری از تروریست‌های داعش هنوز در نزدیکی دیرالزور و حتی در عراق حضور دارند.

وی ادامه داد: تروریست‌ها چهره‌ای جدید به خود گرفته‌اند. آن‌ها به خانه رفته‌اند و در انتظار لحظه مناسب برای ظهور مجدد هستند. باید مراقب باشیم.

وزیر خارجه درخصوص اقدام نظامی احتمالی در ادلب هم گفت: ما هیچ گاه حامی اقدام نظامی نبودیم و سخت تلاش کردیم که از آن اجتناب کنیم، چرا که می‌دانیم چنین اقدامی مصیبت‌بار خواهد بود. با این وجود، همه راه‌های دیگر به شکست انجامیده و جبهه النصره بیش از هر زمان دیگری، اراضی ادلب را تحت کنترل خود گرفته است.

ظریف با اشاره به ماجراجویی‌های رژیم صهیونیستی در منطقه گفت: این ماجراجویی‌ ها همیشه خطرناک است. ما به دعوت دولت سوریه در این کشور حضور داریم. اسرائیل اما حریم هوایی لبنان و سوریه و قوانین بین‌المللی را زیر پا گذاشته است. اگر دلیلی برای نگرانی وجود داشته باشد، رفتارهای اسرائیل است.

وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که آیا انتظار درگیری مستقیم نظامی با رژیم صهیونیستی را دارد، گفت: نه، اما نمی‌توان چنین احتمالی را هم منتفی دانست.

وی ادامه داد: وضعیت در جولان قابل پذیرش نیست. با این وجود، این موضوع به ما ارتباطی ندارد و تصمیم‌گیری درخصوص آن بر عهده سوریه است. ما برای دوستان خود سیاست خارجه تعیین نمی‌کنیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها