jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۸۹۸۰۱   ۱۹ آذر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

گزارشی از افزایش جرایم در خانه‌های اجاره ساعتی پایتخت

از آزار زنان تا کلاهبرداری شرکت‌های صوری

به احتمال زیاد، در معابر ورودی شهرهای توریستی به ویژه در شمال کشور، شاهد اجاره روزانه ویلا و خانه‌های مسکونی توسط مسافران و گردشگران هستید؛ اما به دلیل وجود هتل‌ها و مسافر خانه‌های فراوان اجاره روزانه خانه‌های مسکونی در کلانشهر تهران کمی عجیب به نظر می‌رسد.

با بررسی سایت‌های اینترنتی و صفحات مجازی شاهد آگهی‌های متعددی هستیم که انواع خانه‌های مسکونی و ویلایی را این بار نه در شهرهای توریستی، بلکه در شهر تهران و حومه آن و در مدت زمان‌های کوتاه به بهانه‌های گوناگون اجاره داده می‌شود؛ که البته برخلاف هتل‌ها و مسافرخانه‌ها از متقاضیان مدارک شناسایی مصوب دریافت نمی‌کنند.
در تماسی که با چند آگهی‌دهنده گرفتیم، دریافتیم که فقط با تصویر یک کارت ملی که گاهی هم به صورت آنلاین در فضای مجازی ارسال می‌شود، می‌توان خانه‌ای در مناطق مختلف تهران با قیمتی روزانه از چند صدهزار تومان تا چند میلیون تومان اجاره کرد.
شرط دیگر این منازل اجاره‌ای، برگزار نکردن مهمانی است اما نسبت افرادی که در آن منازل اسکان پیدا می‌کنند، اهمیتی ندارد و البته برای مهمانی‌ها، باغ‌ها و ویلاهای اطراف شهر تهران را پیشنهاد می‌کنند و مدعی هستند که هیچ مزاحمتی از جانب هیچ کس برای
این گونه مراسم ایجاد نخواهد شد.
سرهنگ بابک نمک‌شناس، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در این خصوص گفت، برخی مجرمان با اجاره این خانه‌ها به کلاهبرداری، فریب و گاهی اغفال طعمه‌های اقدام خود کرده و با معرفی این خانه‌ها به عنوان منزل شخصی یا شرکت خصوصی از طعمه‌های خود سوءاستفاده می‌کنند که البته در بسیاری از این جرایم، متهمان توسط پلیس پایتخت دستگیر شده‌اند.
در همین زمینه می‌توان به نمونه‌های زیادی اشاره کرد.در یکی از این پرونده‌ها، متهم با فریب بانوان در فضای مجازی و اعتمادسازی، فریب‌خوردگان را به منزلی که به این شکل اجاره کرده بود، دعوت کرده و با استفاده از نوشیدنی‌های مسموم آنها را بیهوش کرده و مورد آزار و اذیت قرار می‌داد و پس از آن با سرقت زیورآلات و اموال قیمتی‌شان از محل می‌گریخت.
با این حال هستند مجرمان و صاحبان شرکت‌های هرمی، صوری و کاغذی که همواره از این بسترها برای برگزاری به ظاهر جلساتشان تحت عناوین مختلف از جمله شرکت‌های مختلف استفاده کرده و به کلاهبرداری اقدام می‌کنند. شهروندان باید در صورت مراوده با افراد ناشناس و شرکت‌های خصوصی از اعتماد بیجا به آنها بپرهیزند و قبل از انجام هرگونه فعالیت اقتصادی و تجاری، از قانونی بودن فعالیت شرکت‌ها اطمینان حاصل کرده و مراقب باشند که ظواهر و زرق و برق شرکت‌ها به معنای قانونی بودن شرکت‌ها و موجه بودن افراد نیست.
توجه به این نابسامانی موجود در بازار اجاره مسکن بویژه در کلانشهر تهران از این جهت دارای اهمیت است که در صورت عدم نظارت بر این نوع معامله‌های مسکن که به صورت کوتاه مدت و بدون مدارک مصوب انجام می‌شود، احتمالا باعث افزایش این نوع جنایت‌ها و افزایش فساد خواهد شد و بعید نیست از اجاره‌های روزانه به اجاره‌های ساعتی مسکن نیز برسیم.
قطعا فضای مجازی نیز در رونق این نوع کسب و کار بی‌تاثیر نیست، زیرا این نوع اجاره در سازوکار سنتی بنگاه‌های معاملات مسکن امکان‌پذیر نیست.

فرزاد شاه حیدری
کارشناس فناوری اطلاعات

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر