jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۱۸۷۶۹۲   ۰۶ بهمن ۱۳۹۷  |  ۱۶:۴۸

رسانه‌های غربی از قصد اتحادیه اروپا برای صدور بیانیه‌ای علیه برنامه موشکی ایران و سیاست‌ های منطقه‌ای تهران خبر می‌دهند.

برنامه اتحادیه اروپا برای تکرار دوباره ادعاهای آمریکا درباره ایران

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم ، برخی رسانه‌های غربی به نقل از منابعی در اتحادیه اروپا از تصمیم شورای اروپا برای تصویب بیانیه‌ای در قالب «جمع‌بندی» در خصوص مسائل مرتبط با برنامه موشکی ایران و سیاست‌های منطقه‌ای کشورمان خبر می‌دهند. این تصمیم قرار است همزمان با ثبت رسمی سازوکار ویژه مالی اروپایی‌ها برای تجارت با ایران در روز دوشنبه انجام شود.

رسانه‌های غربی می‌گویند که در جمع‌بندی شورای اروپا که قرار است به صورت بیانیه‌ای ارائه شود، درباره آنچه بنا به زعم‌شان نقش ایران در تنش‌های منطقه خوانده می‌شود، همچنین برنامه موشکی تهران ابراز نگرانی شده است. البته گفته می‌شود در این بیانیه قرار است همچنان از همکاری با ایران و حمایت از برجام نیز سخن به میان آورده شود.

رسانه آمریکایی رادیو فردا، در گزارشی آورده است که در این جمع‌بندی که قرار است از سوی شورای اروپا تصویب شود، «به موارد متعددی در قالب 10 بند اشاره شده و از جمله در کنار "حمایت از برجام" و "ابراز تأسف از بازگشت تحریم‌های آمریکا"، به موضوع ثبت رسمی اس‌پی‌وی [سازوکار ویژه ماللی] مورد اشاره قرار گرفته است.»

اروپایی‌ها در شرایطی به دنبال تصویب این قطعنامه هستند که 9 ماه از خروج آمریکا از برجام گذشته است. اروپایی‌ها پس از خروج دولت ترامپ از برجام وعده دادند که در اسرع وقت و تا پیش از موعد 13 آبان‌ماه سازوکار ویژه مالی را به طور کامل به راه بیاندازند، با این حال این وعده قرار است با تأخیری 3 ماهه به تازگی آغاز به کار کند.

طبق این گزارش، اعضای اتحادیه اروپا همچنین در «جمع‌بندی» خود به موضوع «پیشرفت درباره اصلاحات مورد نیاز در زمینه تعهدات ایران بر مبنای FATF» اشاره کرده و ابراز آمادگی کرده‌اند که در این راستا به همکاری با ایران از جمله برای ارائه کمک‌های فنی در این زمینه ادامه دهند.

شورای اتحادیه اروپا همچنین قرار است در جمع‌بندی خود به آنچه «نگرانی جدی» در زمینه نقش‌آفرینی نظامی ایران و حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه خوانده می‌شود، اشاره کند.

ظاهرا قرار است که شورای اروپا در جمع‌بندی خود همراستا با ادعاهای آمریکا در خصوص آزمایش‌های موشکی ایران، از جمهوری اسلامی ایران بخواهد از این فعالیت‌ها خصوصاً پرتاب موشک‌های بالستیک که به ادعای اروپایی - همراستا با آمریکایی‌ها - «ناسازگار» با قطعنامه 2231 شورای امنیت توصیف شده است، دست بکشد.

براساس این گزارش، شورای اروپا احتمالا قصد دارد در این بیانیه بار دیگر به ادعاهای بدون دلیل و بی‌پایه پیشین خود در قبال «فعالیت‌های ایران در خاک کشورهای اتحادیه اروپا» بپردازد و نسبت به آن «ابراز نگرانی عمیق کند.»

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان شب گذشته در واکنش به برخی اظهارنظرها از سوی مقامات اروپایی درباره برنامه موشکی ایران، تأکید کرد: «قابلیت‌های موشکی ایران بخشی از توان مشروع دفاعی و ضامن امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران است که بر دکترین بازدارندگی استوار است.»

بهرام قاسمی تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار تحکیم صلح و ثبات در منطقه بوده است و فروش انبوه سلاح های پیچیده و تهاجمی از سوی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه را عامل برهم خوردن ثبات و توازن منطقه می‌داند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «جمهوری اسلامی ایران قابلیت های دفاعی خود را بر مبنای ارزیابی واقعی از تهدیدهای موجود طراحی کرده و تا هر کجا که لازم بداند آن را تقویت خواهد کرد.» وی همچنین تاکید کرد: «توان موشکی ایران قابل مذاکره نیست.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صلح میان اشباح

صلح میان اشباح

ماه‌ها پیشتر وقتی نمایندگان دولت کابل و سران طالبان در دوحه گرد هم آمدند تا پس از توافق واشنگتن با طالبان، طرح صلحی را دراندازند، در همین ستون نوشتم که این گفتگوها با وجود سروصدای بلند رسانه‌ های آن حاصلی نخواهد داشت.

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر