jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۸۵۸۳۴   ۳۰ دی ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

رئیس رسانه ملی در دیدار با همسر و فرزندان شهید نواب صفوی:

طنین سیلی شهید نواب صفوی به رژیم پهلوی هنوز به گوش می‌رسد

رئیس رسانه ملی همزمان با سالروز شهادت شهید نواب صفوی در دیدار با همسر و فرزندان این شهید با اشاره به مجاهدت اثرگذار سید مجتبی نواب صفوی گفت: طنین سیلی شهید نواب صفوی به رژیم پهلوی و استعمار انگلیس در تاریخ ایران چنان پیچیده است که هنوز هم به گوش می‌رسد.

به گزارش روابط‌عمومی رسانه ملی، دکتر علی‌عسکری در این دیدار افزود: طنین سیلی شهید نواب صفوی آنچنان است که روحیه مقاومت و ایثار را تا انقلاب اسلامی و پس از آن در دل جوانان ایران زنده نگه داشته است و هم اکنون نمود آن را در جوانان پرشور انقلابی‌مان می‌بینیم.
رئیس سازمان صداوسیما درک عمیق شهید نواب صفوی را از زمانه خویش ستود و تصریح کرد: شهید نواب صفوی همچون صاعقه‌ای برسر دشمنان استعمارگر این مرز و بوم و دست‌‌نشانده ها‌ی آن‌ها فرود آمد و آنان را کنار زد.
دکتر علی عسکری با ابراز امیدواری از اینکه خاطرات شهید نواب صفوی ثبت شده و همیشه زنده بماند گفت: روحانیونی چون شهید نواب صفوی از تحولات تاریخی زمانه خود فهم عمیقی داشتند و با مطالعه و ممارست در راه اسلام ، شناخت درستی از راهی که باید بروند می یافتند و بر اساس آن عمل می‌کردند.
رئیس رسانه ملی درک افرادی چون شهید نواب صفوی و دغدغه ایشان برای حفظ اسلام و کشور را از دست استعمار، عامل بقای دین اسلام و رشد اسلام طلبی دانست و گفت: اگر شجاعت و درایت شهید نواب صفوی و یارانش نبود استعمار همچون صاعقه‌ای ریشه اسلام را خشک می کرد و همین امر باعث شد دشمن تلاش کند او را از سر راه بردارد.
رئیس سازمان صداوسیما مبارزات شهید نواب صفوی را موجب شکست توطئه استعمار برای چپاول کشور و گرفتن انحصار نفت دانست و گفت: اگر این مبارزات نبود، صنعت نفت ملی و این ثروت عظیم برای ملت ایران حفظ نمی‌شد.
دکتر علی عسکری ناتوانی دشمن را در مقابل ایران امروز، حاصل این روحیه ایثار در دل جوانان دانست و گفت: این کشور با چنین جوانانی برای دشمن همانند عرصه ای مین‌گذاری شده است و استعمار هیچگاه نمی تواند به روی کار آمدن حکومتی سازشکار در این کشور دل خوش کند.

حدیث عشق از این خوشتر نباشد
خانم نواب احتشام همسر شهید نواب صفوی نیز در این دیدار با ذکر خاطرات پدر و همسرش از مبارزات زمان پهلوی از دورانی یاد کرد که پدرش رهبر قیام خراسان در حادثه مسجد گوهر شاد بود و همین مبارزات زمینه آشنایی پدر و همسرش را فراهم کرده بود. او از زمانی یاد کرد که در مدت 8 سال زندگی با شهید نواب صفوی چگونه شیفته شخصیتی نابغه تحصیلکرده و آگاه به زمانه خویش شده و چگونه رنج سالها مبارزه او و دوران دوری از همسر را به امید لحظه‌ای دیدار تحمل کرده است. همسر و مادر فرزندان شهید نواب صفوی در نقل خاطراتش از آخرین دیدار با همسرش گفت و تعریف کرد که چگونه زینب وار سخنرانی کوبنده ای در مقابل پیام تسلیت فرمانده نظامی دوران پهلوی- که در نظر مردم می‌کوشید به همدردی با همسر شهید وانمود کند- کرده بود.

پدرم حامی صنعت ایرانی و مخالف ورود محصولات خارجی نازل بود
دختر شهید نواب صفوی نیز که خود سابقه ای طولانی در تاریخ مبارزه با رژیم منحوس پهلوی و دوران انقلاب داشت و در دوران دفاع مقدس نیز کارنامه درخشانی از حضور فعال در جبهه و عملیات‌ها خصوصا آزادی خرمشهر ثبت کرده بود، نیز از دیدگاه‌های پدرش در زمینه های مختلف اقتصادی و اجتماعی در زمان تسلط استعمار یاد کرد و گفت: پدرم در حمایت از صنعتگری ایرانی که چراغ توری تولید کرده بود آن چراغ را در دست گرفت و گفت امروز ما دیگر نباید از خارج این محصول را وارد کنیم . او از نقل این خاطره برای بیان دیدگاه پدرش در زمینه حمایت از تولید داخلی و افق دیدگاه پدر در شکوفایی صنعت کشور بهره گرفت و گفت: در کتابی با عنوان راهنمای فدائیان اسلام که پدرم و یارانش در سال 1329 تألیف کردند طرحی با عنوان مقدمه حکومت اسلامی عنوان شده که در آن تمام مفاسد جامعه تبیین و راه‌‌حل‌هایی برای شکوفایی کشور تشریح شده است.

صدایی از دل تاریخ
دختر شهید نواب صفوی که در تاریخ مبارزاتش از محضر بزرگانی چون شهید چمران بهره برده است و خاطراتی از سفر به لبنان و لیبی تا حضور در جنگ‌های نامنظم شهید چمران در دوران دفاع مقدس داشت، سال‌ها به دنبال صدایی می گشت که در این نشست رئیس رسانه ملی به عنوان هدیه در لوح فشرده به او و مادرش هدیه داد. هدیه ای که هم او و هم همسر شهید آن را ارزشمندترین هدیه دانستند که تا کنون گرفته‌اند.
این لوح فشرده صدای آخرین جلسه بازجویی شهید نواب صفوی و حامل صدای این شهید بزرگ تاریخ در مدت حدود 30 دقیقه بود که از ریل‌های موجود در اداره کل آرشیو صداوسیما گردآوری و بازسازی شده بود و صدای شهید را از سال 1334 به گوش همسری که هنوز عاشقش بود و دختری که خیلی زود پدرش را از دست داده بود می‌رساند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر