jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۸۱۸۶۸   ۰۶ دی ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

قائم‌مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در 40 سال اخیر 25 سال به طول عمر مردم ایران اضافه شده است.

به گزارش ایرنا، ایرج حریرچی افزود: تا 40سال پیش سن امید به زندگی در بین افراد 50سال بود که اکنون سن امید به زندگی در بین بانوان به 5/79 و در بین مردان به 75سال رسیده است. به گفته وی، طول عمر افراد به دلیل دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی ربع قرن افزایش یافته است. حریرچی عنوان کرد: هیچ کشوری به اندازه ایران در شاخص‌های توسعه انسانی HDI یا (Human Development Index) رشد نداشته است و در این شاخص‌ها، کره جنوبی اول و ایران رتبه دوم را به‌دست آورده است. به گفته وی، کشور ایران تا پیش از انقلاب اسلامی حتی توان تولید محلول اُ آر اس (ORS) را نیز نداشت، در حالی که این مایع محلول آب‌و‌نمک است . سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، سالانه 30هزار کودک به دلیل اسهال ساده فوت می‌کردند‌و مرگ و میر سالانه نوزادان ناشی از کزاز کودکان 11هزار نفر بود که به ازای پنج کودک یک نفر فوت می‌کرد. به گفته وی، اکنون در ایران هیچ کودکی به دلیل کزاز فوت نمی‌کند و دسترسی به بهداشت و درمان در بالاترین سطح رسیده است. حریرچی بیان کرد: در آن زمان که جمعیت ایران نزدیک به 35 میلیون و حدود 40درصد جمعیت کنونی کشور بود به ازای هر یکهزار تولد 175 تا 200 نفر فوت می‌کردند و عمر کودکان به پنج سالگی نمی‌رسید. قائم‌مقام وزیر بهداشت و درمان و علوم پزشکی بیان کرد: اکنون مرگ و میر کودکان به دلیل اسهال به صفر رسیده و از هر هزار نوزاد میزان مرگ و میر به 14درصد کاهش یافته است که این به دلیل بهداشت و درمان نیست، بلکه به دلیل شاخص‌های دیگر از جمله جاده، تصادفات و تلفات حوادث است. حریرچی ادامه داد: در روستاهای کشور زمانی دختران با شش کلاس درس خواندن به عنوان بهورز انتخاب می‌شدند، اما اکنون بالای 70درصد دختران روستایی دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. وی به رشد و توسعه فناوری‌های ایران اشاره کرد و گفت: میزان تولید علم در ایران اکنون باعث شده ما از بسیاری کشورهای منطقه جلوتر باشیم. همچنین تولید مقالات پر استناد علمی به 50هزار مقاله رسیده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر