jamejamonline
استان ها بوشهر کد خبر: ۱۱۷۹۷۷۹ ۲۴ آذر ۱۳۹۷  |  ۱۱:۱۴

روز چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷ سی‌امین جلسه چهارشنبه‌های تماشا در خانه سمن‌های گناوه برگزار شد.

ویژه برنامه سی امین جلسه چهارشنبه‌‌های تماشا در بندرگناوه برگزار شد

این ویژه‌برنامه پس از نمایش فیلم «من نگهدار جمالی فیلم وسترن می‌سازم» اختصاص به تقدیر و قدردانی از زحمات حسن ملک‌زاده فیلمساز و نویسنده گناوه ای و برگزار کننده مجموعه برنامه های چهارشنبه های تماشا داشت.

در ابتدا ملک‌زاده گزارشی از شکل‌گیری چهارشنبه‌های تماشا در طول یک سال و نیم اخیر و فراز و فرودهای آن پرداخت. پس از آن مصطفی خرمی مسئول خانه‌ سمن‌ها و حسین امیری معاون برنامه‌ریزی فرمانداری گناوه گوشه‌هایی از همکاری و همراهی علاقمندان از جمله سجاد ابراهیمی، غلامرضا نعمتی و دیگر دوستان را بیان داشتند.

در پایان این قسمت از برنامه، تابلو نوشته‌ای به پاس خدمات فرهنگی و هنری به حسن ملک‌زاده اهدا گردید.

قسمت دوم برنامه اختصاص به نقد و بررسی فیلم مستند «من نگهدار جمالی فیلم وسترن می‌سازم» ساخته کامران حیدری داشت.

در ابتدا حسن ملک‌زاده مختصری از ژانر وسترن و جایگاه و خواستگاه آن در آمریکا و تاثیرش در سینمای جهان گفت.

او با اشاره به «نگهدار جمالی» شخصیتی جالب و جذاب در دهه ۵۰ در شیراز عاشق ساخت فیلم وسترن بوده و با وجود نداشتن امکانات کافی دست به کار ساخت چند فیلم وسترن زده است. جمالی در این راه کل سرمایه‌اش را از دست می‌دهد. تا جایی که دچار مشکلات شدید مالی و در نهایت همسرش از وی جدا می‌شود.

ملک‌زاده که سابقه دوستی با کامران حیدری کارگردان این فیلم دارد، می‌گوید: این مستند در سطح جهانی هم خوش درخشیده و یکی از موسسات ملی فیلم آمریکا از کارگردان آن خواسته‌اند تا فیلم‌های ۸ میلیمتری وسترن ساخته جمالی را برای نگهداری و ثبت در تاریخ سینما برای آرشیو آنان بفرستد.

او ضمن اشاره به کار جمالی با دوربین ۸ میلیمتری می‌گوید: در همین دوره در بندر گناوه ما محمد افتخاری را داریم که به عنوان اولین فیلمبردار حرفه‌ای دست به ثبت تصاویری از طبیعت، محیط زندگی و حوادث تاریخی آن دوره می‌زند.

محمد افتخاری نیز خاطراتی از علاقمندیش به عکاسی و فیلمبرداری، سختی‌ها و چگونگی آشنایی با دوربین ۸ میلیمتری و آموزش‌هایی که در شیراز دیده بود گفت.

همچنین اردشیر شمسی‌زاده، روح‌الله ملک‌زاده، شاهین جعفری، دکتر زنگنه، مجتبی عباسی، عبدالله دشتی‌مکان، پرویز قادری و حسن حقیقی و... به نقد و بیان دیدگاه‌های خود پیرامون این فیلم پرداختند.

لازم به ذکر است که چهارشنبه‌های هر هفته ساعت ۷ شب در «خانه‌سمن‌ها» واقع در جنب هتل خلیج‌فارس گناوه، فیلم‌های ایرانی و مشهور جهان را نمایش و پس از آن توسط حسن ملک‌زاده و علاقمندان نقد و بررسی می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: