jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۱۱۷۸۹۸۶   ۱۴ آذر ۱۳۹۷  |  ۱۲:۴۴

رئیس جمهور کشورمان گفت: نماز نشان دهنده قدرت ما در این روز‌هایی است که فشار اقتصادی دشمنان بر ما تحمیل شده است.

نماز نشانگر قدرت ما در برابر فشار اقتصادی دشمنان است

به گزارش جام جم آنلاین از خبرگزاری صداوسیما، حسن روحانی در جمع شرکت کنندگان در اجلاس سراسری نماز در سمنان با بیان اینکه نماز عبادت صرف و فروعی نظیر سایر فروع دین نیست، گفت: همه چهره اسلام و صورت اسلام نماز است.

وی افزود: جوهره دین ایمان به خدا، اعتماد به حق و عمل به دستورات الهی و نماز، پرچم دین است.

رئیس جمهور با بیان اینکه دین بدون نماز قابل شناخته شدن نیست، افزود: نماز همان اصل عبودیت در کنار توحید است و عبودیت بی توحید معنا ندارد و توحید بی عبودیت ما را به سر منزل مقصود نمی‌رساند.

وی به تعبیرات قرآن مجید به نماز در اسلام ودر همه ادیان اشاره کرد و گفت: نخستین دستورات خدا به موسی کلیم الله (ع) برپایی نماز است.

رئیس جمهور گفت: دین در دو کلمه پرستش و نیایش خلاصه می‌شود که پرستش جوهره و حقیقت دین و نیایش صورت زیبای پرستش است.

روحانی گفت: برپایی حداقل ۱۷ رکعت نماز و یاد کردن رحمت خداوند در طول شبانه روز به خشونت، بد اخلاقی و تهمت منجر نمی‌شود پس اگر اخلاق ما با نماز ما نمی‌خواند پس جایی مشکل داریم و باید آن را حل کنیم.

رئیس جمهور افزود: نخستین نکته‌ای که قرآن برای آرامش، حیات و سکون ما بیان می‌کند در کنار نماز به وجود می‌آید و این یعنی نماز افتخار بشریت و نیاز انسان است و اینکه خداوند به ما اجازه داده و بالاتر از آن دعوت کرده مایه فخر ماست.

روحانی گفت: پیش از انقلاب نماز جماعت به معنای انقلابی بودن و مذهبی بودن بود و هم اکنون نماز مظهر دین و قدرت ماست.

وی با بیان اینکه ظهور دین در جهان به صورت نماز و حجاب است، گفت: نماز نشان دهنده قدرت ما در این روز‌هایی است که فشار اقتصادی دشمنان بر ما تحمیل شده است.راه مقاومت در برابر مشکلات و ایستادگی چیزی جز نماز نیست همانگونه که در دوران دفاع مقدس و با حضور شهدایی نظیر شهید بابایی رخ داد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) روح مطمئنی نسبت به پیروزی انقلاب داشت، گفت: در دوران انقلاب ایستادگی، اعتقاد به حق و حسن ظن به خداوند باعث عظمت ما در آن دوران شد.

روحانی با تاکید بر اینکه نماز باید از خانه و خانواده آغاز شود، گفت: نماز اول وقت و رفتار والدین آموزش عملی به فرزندان است.

وی با اشاره به اینکه بانوان پس از پیروزی انقلاب، حجاب را به اختیار خود برگزیدند، گفت: زیرا بانوان متوجه شدند این دین عامل حرکت، جنبش، نجات، آزادی و عزت کشور است.

روحانی همچنین نماز را یکی از محور‌های مشترک رابطه حوزه و دانشگاه ذکر کرد.وی با بیان اینکه نکند که نماز ابزاری برای درجه، پست و گزینش شود، گفت: من از اینکه در گزینش سوالاتی می‌کنند که جوانان را تشویق به دو رویی می‌کنند ناراحتم در حالیکه دین ما این طور نیست و به شکل دیگری داریم دین را معرفی می‌کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه نماز به عنوان فخر، وظیفه، عظمت انسان نیایش و استعانت از خداوند است، گفت: برای ترویج نماز ابتدا خانواده و سپس مدرسه وظیفه بزرگی در این زمینه دارد.

وی با بیان اینکه در دبستان شالکه‌ها و شخصیت‌ها ساخته می‌شود، گفت: باید به آموزش و پروش برای دعوت و تشویق دانش آموزان به نماز توجه کنیم.

روحانی گفت: اساس دین انتخاب است و با اجبار نمی‌شود از کسی خواست که نماز بخواند و اولین رکن در نماز نیت است که اساس آن بر انتخاب و آگاهی است.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز توان ما برای معنویت، دنیا، آخرت، قدرت روحی، ایستادگی در برابر مشکلات و هجمه‌ها و فشار‌ها، نماز است، گفت: با نماز همه چیز معنا پیدا می‌کند و اعمال ما جسم و نمازمان روح است و این روح است که ما را به تقرب خدا می‌رساند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر