jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۱۱۷۸۵۰۰   ۰۸ آذر ۱۳۹۷  |  ۱۹:۳۰

بانک مرکزی عراق بانک‌ها و صرافی‌های این کشور را از فروش دلار به شهروندانی که قصد سفر به ایران را داشته باشند منع کرد.

فروش دلار به شهروندان عراقی عازم ایران ممنوع شد

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، بانک مرکزی عراق در نامه‌ای به بانک‌ها و صرافی‌ها آن‌ها از فروش دلار آمریکا به شهروندانی که قصد سفر به داخل مرزهای ایران را داشته باشند، منع کرده است.

عراق با چالش برقراری تعادل میان تجارت با ایران و تعامل با آمریکا در زمینه تحریم‌ های ضد ایرانی آمریکا روبرو است.

باید دید که آیا این اقدام در مورد دلار که به منظور ترغیب آمریکایی‌ها برای نرمی به خرج دادن در زمینه دیگر تحریم‌ها طراحی شده است، با اجباری کافی برای تبدیل آن به چیزی فراتر از یک تشریفات پشتیبانی خواهد شد یا خیر.

پس از آنکه آمریکا در پنجم نوامبر تحریم‌هایی جدید را علیه بخش‌های بانکی و مربوط به انرژی ایران اعمال کرد، بغداد موفق شد معافیتی 45 روزه برای ادامه واردات گاز ایران دریافت کند.

عراق احتمالا از دفتر نظارت بر امتیازهای خارجی درخواست افزایش مدت این معافیت را داشته باشد. تحریم‌های اعمال شده بر ایران تاکنون به میزان قابل توجهی به اقتصاد عراق آسیب زده است.

در پی صدور این دستور از سوی بانک مرکزی عراق، دلار آمریکا نمی‌بایست در اختیار کسانی که قصد سفر به ایران را داشته باشند، قرار گیرد. ارز جایگزین برای دلار انتخاب می‌شود.

عراق و ایران پیش از این موافقت کرده‌اند که به منظور جلوگیری اعمال تحریم‌های از سوی ایالات متحده‌آمریکا بر بغداد، از یورو و دینار عراقی برای تجارت دوجانبه استفاده کنند.

چند ماه گذشته درپی اعلام سخنگوی دولت عراق مبنی بر اینکه این کشور به استفاده از دلار در مبادلات مالی خود با ایران پایان می‌دهد، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اعلام کرد: ایران و عراق رابطه دلاری با یکدیگر ندارند و مبادلات تجاری بر اساس ریال یا دینار است و مبادلات بانکی از سوی بانک مرکزی به گونه‌ای نیست که بخواهد روابط دلاری آن را تحت تاثیر قرار دهد.

یحیی آل اسحاق در ارتباط با اظهارات برخی مقامات دولت عراق مبنی بر پایان یافتن مبادلات دلاری ایران و عراق به دلیل تحریم و فشارهای وارده از سوی آمریکا و نیز برخی اظهارات مطرح شده پس از این موضع‌گیری در مورد سرنوشت مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و عراق اظهار کرده بود: متاسفانه برخی مقامات سیاسی دولت عراق به دلیل انتخابات پیش رو نه به عقبه اقتصادی ایران و عراق توجه می‌کنند و نه آتیه اقتصادی این کشور را در نظر می‌گیرند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها