jamejamonline
سیاسی مجلس کد خبر: ۱۱۷۸۴۱۱   ۰۷ آذر ۱۳۹۷  |  ۱۵:۰۹

رئیس مجلس در اجلاس بین المللی تعاون، در آسیا و اقیانوسیه:

گیرندگان وام های کلان عامل اصلی معوقات سنگین بانکی هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم حمایت موثر از بخش تعاون گفت: استفاده از تجربه کشورهای موفق در بخش تعاون برای توسعه این بخش مفید است.

گیرندگان وام های کلان عامل اصلی معوقات سنگین بانکی هستند

به گزارش جام جم آنلاین از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه 7 آذر) در سیزدهمین اجلاس بین المللی تعاون، در آسیا و اقیانوسیه که در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما برگزار شد، با ابراز خرسندی از حضور در جمع فعالان بخش تعاون و خوشامدگویی به مهمانان خارجی این اجلاس گفت: امیدوارم این همفکری ها درباره تعاون نتایج خوبی برای ایران و منطقه آسیا و اقیانوسیه داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در زمان تصویب قانون اساسی براساس اهمیت بخش تعاون، جایگاه این بخش در اقتصاد را فربه دید، چرا که نگاه عدالت خواهانه ای درخصوص این موضوع است.

نقش بخش تعاون در توسعه اقتصاد خرد

لاریجانی افزود: توجه به بخش تعاون می تواند باعث توسعه اقتصاد خرد نیز شود. بر این اساس در قوانین و سیاست های جمهوری اسلامی به بخش تعاون توجه شده و از لحاظ تدوین اسناد و قوانین برای رشد بخش تعاون، کاستی وجود ندارد و در سیاست های اصل 44 قانون اساسی نیز به این بخش توجه شده و سهم بخش تعاون در اقتصاد 25 درصد است که البته در حال حاضر وضعیت مناسب نیست، اما افق این بخش در سند تعاون براساس اهداف کیفی و کمی مهم در نظر گرفته شده است.

رئیس نهاد قانونگذاری با اشاره به توجه برنامه ششم توسعه به بخش تعاون گفت: شکل گیری اتاق تعاون برای پیگیری مسائل و مشکلات این بخش خوب است و در حال حاضر اتاق تعاون در حد اتاق بازرگانی در مجلس مورد توجه قرار گرفته و در جلسات کمیسیون ها می تواند از مسائل مربوط به خود دفاع کند و مسئولان اتاق تعاون نظرات خود را ارائه کنند. حتی در صحن علنی مجلس نیز مسئولان این اتاق در کنار مسئولان دولتی می توانند اظهارنظر کنند.

نقش فراکسیون حمایت از بخش تعاون مجلس در رفع مشکلات

وی با بیان اینکه فراکسیونی در مجلس با حدود 150 عضو برای حمایت از بخش تعاون تشکیل شده است، افزود: فراکسیون حمایت از بخش تعاون مجلس می تواند فعالانه پیگیر امور بخش تعاون باشد، در هر صورت سیاست ها، قوانین و ساختارها برای توسعه بخش تعاون مهیا است، اما آیا در واقعیت اقتصادی نیز بخش تعاون به جایگاه خود رسیده یا نه باید گفت که این گونه نبوده و باید در این زمینه کار شود تا جایگاه و تاثیری که در اسناد مربوط به بخش تعاون است، حاصل شود.

لاریجانی افزود: باید در شرایط فعلی در بخش تعاون فعالانه کار انجام شود تا در این بخش اصطلاحاً جست داشته باشیم و در حال حاضر فرصت خوبی برای حرکت این بخش وجود دارد و اتاق تعاون نظرات کارشناسی خود را و همچنین مشاوره در این زمینه ارائه کند و مجلس نیز مساعدت لازم را برای توسعه این بخش انجام می دهد.

توجه به آموزش و انجام امور فرهنگی برای توسعه بخش تعاون ضرورت دارد

رئیس مجلس با اشاره به اینکه آقای سیدکاظم دلخوش اباتری رئیس فراکسیون حمایت از تعاون مجلس پیگیری ها را برای رفع مشکلات انجام می دهد، گفت: از لحاظ فرهنگی در جامعه برای توسعه بخش تعاون باید کار شود و رسانه ها نیز به انجام این مهم کمک کنند و نباید فراموش کرد صرفاً با توصیه بخش تعاون موفق نمی شود.

وی با اشاره به حضور جمعی از نمایندگان در این اجلاس گفت: جمهوری اسلامی از لحاظ نیروی اشتغال جوان است و اگر تمامی بخش ها و رسانه ها کمک کنند می توان در بخش تعاون موفق بود. وزیر تعاون در این اجلاس اشاره به توجه به بخش تعاون در دانشگاه ها و آموزش و پرورش داشتند. هر چند که نباید فراموش شود توسعه در این بخش یک روزه محقق نمی شود و باید رسانه ها کار مستمر انجام دهند.

برخی از تعاونی ها در کشور به دلیل عدم رعایت چارچوب علمی موفق نبودند

وی ادامه داد: برخی از تعاونی ها در کشور به دلیل عدم رعایت چارچوب علمی موفق نبودند ، چرا که استانداردهای انجام کار را نیز مورد توجه قرار نداده اند، بنابراین باید صداوسیما و رسانه ها و فعالان بخش تعاون به استانداردهای علمی در توسعه بخش تعاون کمک کنند و در بطن مردم نیز نهال این موضع باید غرص شود و به موضوعات فرهنگی توجه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی تجربه های موفق در بخش تعاون افزود: عضویت ایرانیان در تعاونی های مصرف و روستایی نسبتاً خوب بود و جمعیت زیادی از این طریق به هم پیوستند و باید در این زمینه بیشتر کار شود، همچنین در بخش تولیدات صنعتی و کشاورزی نیز باید با اهتمام جدی آموزش های لازم ارائه شود.

وی تصریح کرد: یکی از دلایل موفقیت برخی تعاونی ها این است که به بخش آموزش توجه کرده اند، به طور مثال در حوزه کشاورزی می توان با استفاده از مدل های بخش تعاون از خرد شدن اراضی کشاورزی جلوگیری و با ایجاد تعاونی، امکان بهره وری از زمین های بزرگ را فراهم کرد.

در حوزه تکنولوژی مانند IT و ICT می توان از ظرفیت بخش تعاون استفاده کرد

لاریجانی ادامه داد: در حوزه تکنولوژی مانند IT و ICT می توان از ظرفیت بخش تعاون استفاده کرد و قدرت اقتصادی خلق کرد. در این زمینه می توان از ظرفیت نیروی جوان و ورزیده استفاده کرد و اگر مدل صحیح باشد، به سرمایه زیادی نیز احتیاج ندارد.

رئیس قوه مقننه کشور گفت: شرکت های دانش بنیان در حال حاضر وجود دارند و می توان مدل دیگری تعریف کرد که به صورت تعاونی در زمینه تکنولوژی فعالیت انجام دهند.

وی با اشاره به تلاطم های ارزی افزود: با توجه به مسائل پیش آمده می توان از ظرفیت بخش تعاون استفاده کرد و زمینه تبادل با کشورها را فراهم کرد. به طور مثال کولبری و ته لنجی مدل غیرمفیدی است و باید ساماندهی شود ، چرا که می توان با استفاده از ظرفیت تعاونی ها موضوع کولبری و ته لنجی را ساماندهی کرد.

ساماندهی کوله بری با استفاده از ظرفیت بخش تعاونی ها

لاریجانی با بیان اینکه اشخاص پشت صحنه از کولبری به منافع قابل توجه دست می یابند، افزود: با استفاده از ظرفیت تعاونی ها می توان موضوع کولبری را ساماندهی کرد و اجناس مورد نیاز را به کشور وارد یا صادر کرد و زندگی افراد فعال در این بخش معقولتر می شود و مشکلات کولبران در غرب و شمال غرب و جنوب و غرب و شرق حل می شود.

رئیس نهاد قانونگذاری با اشاره به حمایت مجلس و دولت از بخش تعاون افزود: در حوزه ساختمان تعاونی های زیادی در کشور بوده و بخشی از این تعاونی ها موفق نبوده اند و باید کالبدشکافی شود تا دلایل عدم موفقیت مشخص شود.

وی ادامه داد: اعضای تعاونی های مسکن علاقه داشتند کار به نتیجه برسد، اما به دلیل اینکه استانداردها صحیح نبود برخی تعاونی ها ناموفق بودند، البته باید در نظر گرفته لزومی ندارد که تمامی اعضای یک تعاونی مسکن وارد کار شوند، اما با حسابرسی و نظارت دقیق و استفاده از افراد باتجربه می توان از هم پاشیدگی تعاونی ها جلوگیری کرد، چرا که عدم به کارگیری حسابرسی دقیق، باعث شده شکایاتی درخصوص تعاونی ها مطرح می شود و شکایات حقوقی در سیستم قضایی برای به نتیجه رسیدن، زمانبر است.

لاریجانی ادامه داد: اگر از ابتدا نظارت بر تعاونی ها صحیح باشد و به طور مثال از ظرفیت نظام مهندسی استفاده شود، این اطمینان حاصل می شود که اختلاف به وجود نیاید، در هر صورت با توجه به نیاز کشور به مسکن و تاکید رئیس جمهور در انجام این مهم تعاونی ها با سازوکار دقیق و با لحاظ استانداردهای صحیح می توانند به طور مثال در نوسازی بافت فرسوده موثر باشند.

وی با اشاره به تدابیر دولت برای ساماندهی بافت فرسوده گفت: حمایت های دولت می تواند به صورت یک واحد حقوقی انجام گیرد و پیشنهاد می شود موضوع نوسازی بافت فرسوده که توسط دولت پیگیری می شود از طریق چارچوب تعاونی انجام شود و دولت و مجلس نیز پشتیبانی انجام دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یک دانشمند بنگلادشی که موضوع بانک فقرا را مطرح کرد، توانست به جایزه بین المللی دست یابد که براساس موضوع بانک فقرا، امکان جمع شدن سرمایه های خرد به جامعه فراهم می شود و تسهیلات دهی آسان صورت می گیرد، چرا که در حال حاضر بانک ها معمولاً وثیقه های کلان از کارآفرینان فعال در بخش ایجاد کار جزئی درخواست می کنند، که البته باید به این موضوع نیز رسیدگی شود، اما بانک تعاون در صورت افزایش سرمایه می تواند به موضوع مذکور توجه کند و حتی این موضوع از طریق مجلس و شورای هماهنگی اقتصادی قوا می تواند بررسی شود تا زمینه ارائه تسهیلات با فرآیند آسان به فعالان در بخش تعاون فراهم شود.

دریافت کنندگان وام های قرض الحسنه تا حدود 90 درصد تسویه وام را به موقع انجام دادند

لاریجانی با اشاره به یکی از پژوهش های مرکز پژوهش های مجلس درخصوص استفاده از منابع قرض الحسنه گفت: براساس این پژوهش، معوقات بانکی که یک معضل است، بیشتر مربوط به اشخاصی است که وام های سنگین دریافت کرده اند و دریافت کنندگان وام های قرض الحسنه تا حدود 90 درصد تسویه وام را به موقع انجام داده اند، بنابراین براساس تجربه اگر تسهیلات بانکی ارزان قیمت با روش ساده ارائه شود، مفید است.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد توزیع خرد در محلات مفید باشد، البته در حال حاضر سازمان بزرگ توزیع وجود دارد که می توان گسترش یابد و دولت می تواند از طریق بستر تعاونی گسترده استفاده کند و در صورتی که تدابیر موثر برای توسعه بخش تعاون به کار گرفته شود، این بخش می تواند به سهم 25 درصدی در اقتصاد دست یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: استفاده از تجربه کشورهای موفق در بخش تعاون برای توسعه این بخش مفید است. به طور مثال برخی کشورها سابقه بیش از یکصد سال فعالیت مفید در بخش تعاون دارند و می توان این ویژگی ها و تجربیات را با لحاظ مختصات ایران، بومی کرد. در هر صورت این اجلاس فرصت مناسبی برای استفاده از تجربه موفق سایر کشورها در بخش تعاون فراهم کرده است.

گفتنی است؛ در این دیدار شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز گزارشی از عملکرد و برنامه های بخش تعاون ارائه کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

بی‌اثری رفتارهای نمادین

بی‌اثری رفتارهای نمادین

همزمان با افزایش تحرکات دیپلماتیک و وعده‌های جدید از سوی غرب، ایران باید به‌عنوان یک الزام استراتژیک، اقداماتی را که در قالب قانون رفع تحریم‌ها شروع کرده به‌صورت کامل ادامه دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر