jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۱۱۷۷۷۶۰   ۳۰ آبان ۱۳۹۷  |  ۱۴:۴۲

رییس جمهور در جلسه امروز هیأت دولت گفت: ما جامعه‌ای انقلابی هستیم و نباید بین ما اختلاف باشد.

ایران؛ بزرگترین مدعی جلوگیری از دستیابی تروریست ها به سیستم های مالی

به گزارش جام جم آنلاین از خبرگزاری صدا و سیما، حسن روحانی در سخنان امروز خود در جلسه هیئت وزیران با تاکید بر اینکه همه باید تلاش کنیم تا زندگی پیغمبر اکرم (ص) را درک کنیم، گفت: به نظر من ما پیغمبر را درست معرفی نمی کنیم اگر درست معرفی می کنیم دیگر بگیر و ببند نمی خواهد و تمام مردم در برابر این فرهنگ بلند رسول امت خاضع می شوند و همه فخر می کنند که جزء امت پیغمبر باشند.

وی با اشاره به جایگاه رفیع پیامبر اکرم(ص) افزود : رافت پیامبر و ایجاد حریم امنیت ایشان به گونه ای بود که حتی مشرکی که مقرش در مکه بود می دانست که اگر در مدینه بماند امنیتش بیشتر از مکه است چرا که پیامبر در مدینه بود و یهودی هم می دانست که با آنکه خیبر مقر استقرار یهود و حکومت آنهاست اگر در مدینه بماند امنیتش بیشتر از خیبر است و این امر فخر برای حکومت اسلام است و تمام انسان ها می دانستند زیر سایه رحمت پیامبر در امنیت کامل هستند.

رییس جمهور با اشاره به شیوه پیامبر در مشورت که در آن زمان بین روسای قبایل و حاکمان یک شهر اصلا وجود نداشت گفت: پیامبر آمد و اخلاق را آورد و راه و رسم مشورت را پیش پای انسان گذاشت و شاورهم فی الامر را که خدا به او دستور داده بود عملی کرد پیامبری که همه می دانستند اگر از او عفو بخواهند او عفو می کند و پیامبر در مسجد برای افراد دعا می کرد و از خدا می خواست که از آنان بگذرد.

وی افزود : این راه و رسم را پیامبر برای جامعه آورد و به ما گفت، علم افتخار است، نظافت راه من است، احترام به همسایگان مهم است و اینکه باید از درد همسایه باخبر باشیم و نیز ایثار را به ما یاد داد. پیامبر به ما فهماند که جنگ هم قانون دارد نه اینکه قانون جنگل حاکم باشد قانون عدل حاکم است و حتی برای میدان جنگ هم قانون وجود دارد و ایشان قانون را در جنگ رعایت می کرد که نباید آتش زد، نباید آب را مسموم کرد و نباید فراریان را تعقیب کرد و نباید به زنان و کودکان کاری داشت.

رییس جمهور گفت: ما به این پیامبر افتخار و همه جان و وجودمان را نثار رسول گرامی اسلام می کنیم نور ایشان به جهانیان گرما بخشید و انسان ها را در مسیر هدایت و رحمت قرار داد و به ما گفت برادر هستیم.

روحانی اضافه کرد : اگر امروز در جامعه ما احساس برادری نسبت به همدیگر می کنیم به این علت است که ما تابع پیغمبریم و اگر این چنین نیست پس اشکال دارد و باید خودمان را اصلاح کنیم.ما جامعه ای انقلابی هستیم و در کشور بزرگی مثل ایران در کنار هم هستیم چرا باید بین ما اختلاف باشد و با صدای بلند و لحن توهین آمیز با هم حرف بزنیم.

وی گفت: چرا باید کلمات درشت را نثار هم کنیم، اختلاف نظر در کار کارشناسی اشکالی ندارد آن را واگذار کنیم به کارشناسان که در سطح کارشناسی بحث کنند و هر بحث حقوقی، دینی، عرفانی، اجتماعی و اقتصادی را که باید کارشناسان بحث کنند در سطح خیابان ها نیاوریم و نادرست مطرح نکنیم و مردم را به جان هم نیندازیم؛ مسایل خیلی روشن است چرا ما سر مسایل روشن با هم می جنگیم.

پیامبر اکرم (ص) تحول بسیار بزرگی در جهان به وجود آوردند

رئیس جمهور گفت: پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) تحول بسیار بزرگی در جهان به وجود آوردند.

روحانی در جلسه امروز هیئت دولت با گرامیداشت سالروز میلاد با سعادت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) افزود: پیامبر فخر همه انسان ها در طول تاریخ و به ویژه فخر مسلمانان جهان است.

رئیس جمهور گفت: حضرت رسول اکرم پیامبری است که از روز ولادتش تا امروز همواره زندگی و سیره اش و پیام و ارزش های متعالی که برای جامعه آورد خیر و برکت و رحمت بود.

وی با اشاره به اینکه پیامبر انقلاب اساسی در ارزش های آن زمان به وجود آورد افزود: رسول گرامی اسلام جامعه را از جهل و جاهلیت به رحمت و هدایت و تمدن واقعی هدایت کرد.

رئیس جمهور گفت: اساس فخر و افتخار و ارزش در آن زمان این بود که این فرد به کدام قبیله نسبت دارد و اینکه این فرد چه مقدار دانش دارد و چه کمک هایی می تواند به جامعه بکند مطرح نبود.

روحانی با بیان اینکه در آن زمان زنان یعنی نیمی از جامعه کاملا از گردونه خارج بودند به زنده به گور کردن دختران در آن زمان اشاره کرد و افزود: علاوه بر زنان، نوجوانان و جوانان هم به عنوان جاهل و کسانی که ارزش ندارند و باید اطاعت فرمان کنند شناخته می شدند اما پیامبر آمد و اعلام کرد بعد از 7 سالگی با فرزندانتان مشورت کنید.

وی اضافه کرد: در آن زمان غارت نه تنها بد نبود بلکه یکی از افتخاراتی بود که قبیله ای می توانست برود و قبیله ای دیگری را سرکوب، اموال و شترانش را غارت کند و چادرهایش را آتش بزند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه پیامبر تحول بسیار بزرگی در جهان به وجود آورد گفت: در آن زمان داشتن علم و حتی نظافت افتخار نبود اما پیامبر برای انسانیت و برای هدایت بشریت و همه مردم آمد.

ایران؛ بزرگترین مدعی جلوگیری از دستیابی تروریست ها به سیستم های مالی

رئیس جمهور تاکید کرد: بالاترین مدعی جلوگیری از دستیابی تروریست ها به سیستم های مختلف مالی برای جابجایی پول باید ما باشیم و هستیم.

روحانی در ادامه اظهاراتش در جلسه هیات دولت گفت: همه دنیا گرفتار پولشویی است، یک کشور در دنیا به من نشان دهید که در آن پولشویی و فساد نیست یا موادمخدر و جنس تقلبی در آن وجود ندارد؟

رئیس جمهور با تاکید بر تلاش همگانی برای کاهش فساد و بستن راه پولشویی افزود: چرا اینقدر بحث می کنیم؟ بله ما باید با موادمخدر و دزدی بجنگیم اما متاسفانه در کشور معتاد و دزد داریم اگرچه در اقلیت اند اما آدم های ناسالم و ناپاک داریم و باید با فساد بجنگیم چنانکه متاسفانه با رشوه مواجهیم پس نباید عصبانی شویم.

وی اضافه کرد: متاسفانه در دستگاه ها و ادارات حکومتی ما ممکن است رشوه ای هم باشد و باید با آن مبارزه کنیم و نباید ناراحت شویم؛ ما خانواده ای بزرگ و 80 میلیون نفری هستیم و طبیعی است که همه چیز در آن هست پس باید فخر کنیم که قدم به قدم با مفاسد بجنگیم.

رئیس جمهور گفت: ما به عنوان سردمدار مبارزه با تروریسم بالاترین شهدا و قربانیان را در برابر تجاوز، تروریسم و سلاح های شیمیایی داده ایم و بالاترین مدعی مقابله با سلاح های کشتارجمعی در دنیا، ایران است چون ما قربانی آن هستیم.

روحانی، ایران را بالاترین مدعی مبارزه با تروریسم و قربانی آن دانست و به طرح این پرسش پرداخت که آیا پول نقل و انتقال و فروش موادمخدر در منطقه کثیف نیست؟ آیا این پول کثیف در کشور و منطقه وجود ندارد؟ آیا در کشور موادمخدر وارد نمی شود؟ پس این همه فداکاری نیروهای انتظامی، سپاه و بسیج در مرزهای شرقی و غربی، تلاش سربازان گمنام امام زمان(عج) در کشف این همه موادمخدر و اقدام دادگاه های ما در محاکمه قاچاقچیان چیست؟ متاسفانه موادمخدر هست و باید با آن مبارزه کنیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: وقتی موادمخدر هست پول کثیف هم وجود دارد پس این پول های کثیف کجا می روند؟ ممکن است در افغانستان، ایران، ترکیه یا اروپا پولشویی شود پس باید با کار و حرف کارشناسی با آن مبارزه کنیم.

وی با انتقاد از صف بندی های سیاسی افزود: فوری صف بندی میان این جناح و آن جناح انجام می شود و بعد، تمام تاریخ بشری را به عنوان شواهد تاریخی می آوریم از زمان شاهان گذشته گرفته تا دوره های مختلف، هر کسی می رود تشابهی می یابد و می گوید این مثل آن است، چرا این کار را می کنیم؟

رئیس جمهور، حضرت محمد(ص) را پیامبر رحمت و اخوت دانست و گفت: رسول اکرم(ص) آمده اند تا به ما بگویند باید با هم برادر، دلسوز و دستگیر یکدیگر باشیم و این براساس «تعاونوا علی البر و التقوی» و اساس اسلام است اگر برای نیکوکاری، پاکدامنی و تقوا به یکدیگر کمک کنیم عین اسلام است و اگر خدای ناکرده به عکس شود از اسلام فاصله داریم.

روحانی افزود: امروز عهد ما با پیامبر اسلام(ص) باید این باشد که بیش از گذشته به سیره، راه، کلام و هدایت پیامبر(ص) نزدیک تر شویم که اگر چنین شود دنیا، آخرت و سعادت ما تضمین می شود.

مردم شرایط دولت را در جنگ اقتصادی و روانی درک می کنند

رئیس جمهور گفت : همه می دانند شرایط سخت است اما مردم شرایط ما را که در جنگ اقتصادی و روانی هستیم درک می کنند.

وی در ادامه سخنان خود در جلسه هیئت دولت ضمن تشکر از مردم آذربایجان غربی به دلیل استقبالشان از هیئت دولت افزود : همه جای ایران ما عطر و صفای خاصی دارد از شرق و غربش گرفته تا شمال و جنوبش هر جا می رویم لطف و محبت مردم شامل حال ما می شود آن هم در شرایطی که همه می دانیم مردم در سختی هستند و در چند ماه گذشته بسیاری از اجناسی که در اختیار مردم قرار گرفته گرانتر شده و همه می دانیم در کاری که باید برای مردم انجام دهیم نقص و ایراد داریم.

وی افزود : ما ارز 4200 تومانی را که برای کالاهای اساسی می دهیم تا وقتی به دست مصرف کننده نهایی برسد درست نمی توانیم کنترل کنیم پس ما نقص و اشکال داریم و باید اشکال خودمان را رفع کنیم.

روحانی گفت: ای کاش می شد در این سفری که به ارومیه و خوی داشتم یک نفر می آمد و به من می گفت فلانی چرا جنس گران شده است؟ اگر به من می گفت من خیلی راضی تر بودم و این بزرگواری و عظمت مردم است، همه می دانند شرایط سخت است اما شرایط ما را که در جنگ اقتصادی و روانی هستیم حس می کنند، تمام این خیابانهایی که من در شهر ارومیه و خوی رفتم مردم با جان و دل صحبت می کردند زبان من قاصر از توصیف لبخند ، خوشحالی و لطف و صفای مردم است.

رئیس جمهور افزود: یک نفر در ارومیه داد می زد و من تصور کردم گرفتاری خاصی دارد و می گوید چرا فلان مشکل وجود دارد اما گفتند این فرد یک دقیقه ملاقات با شما می خواهد، اینها نشان می دهد که چقدر مردم ما خوب و زمان شناس هستند.

وی با تاکید بر اینکه اجتماع مردم در خوی پشت صهیونیست ها و دشمنان ملت ایران در منطقه و حتی ساکنان کاخ سفید را به لرزه درآورد، گفت: چرا مردم برای یک خادمشان اینطور اجتماع می کنند دلیلش این است که مردم قدرشناس و قدردانی هستند موقعیت ما را می دانند و اگر لطفی می کنند برای بنده نوعی نیست ، لطفشان برای نظام و کشورشان است و این اجتماع مردم یار و کمک حال ماست.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم می دانند در چه زمانی و در چه شرایطی بیایند، چطور شعار دهند، چطور حرف بزنند، افزود : در سال 94 که وزیر خارجه و تیم هسته ای ما در حال مذاکره با 6 کشور بودند سفری به اصفهان داشتم و مردم اصفهان در آن سفر سنگ تمام گذاشتند و وزیر خارجه آمریکا به تیم هسته ای ما گفته بود من دیروز استقبال مردم اصفهان از رئیس جمهورتان را دیدم که چطور در کنار دولت هستند اکنون هم اگر خودشان در ایران نیستند تصاویر حضور مردم را مشاهده می کنند .

روحانی در ادامه گفت : ما می دانیم در خدمات این دولت هم مشکل داریم ، مشکل را هم باید بگوییم و با مردم در میان بگذاریم تا راه حل پیدا کنیم که راه حل هم پیدا خواهیم کرد و جامعه را آرام می کنیم همه به وظیفه مان عمل می کنیم ، اما در عین حال کارهای بزرگی هم که انجام می گیرد باید به مردم بگوییم .

رئیس جمهور با اشاره به خدمات دولت یازدهم و دوازدهم در عرصه راه آهن گفت : از آن زمانی که در کشورمان راه آهن کشیده شد تا کنون یازده هزار کیلومتر کل راه آهن کشور بوده است در این دولت دو هزار کیلومتر راه آهن کشیدیم یعنی 20 درصد راه آهن کشور ظرف این 5 سال ایجاد شد که کار عظیم و بزرگی است که ما در عرض چند ماه گذشته سه استان همدان ، کرمانشاه و ارومیه را افتتاح کردیم که به راه آهن سراسری کشور متصل شدند .

وی افزود : نمی خواهیم بگوییم دولت همه مشکلات مردم را حل کرده ولی رسانه های ما باید به خوبی بگویند چه کارهای عظیمی انجام گرفته یکی از افتخارات بزرگ دولت یازدهم و دوازدهم که در تاریخ کشور بی سابقه است احیای دریاچه ارومیه است شما بگویید کدام دولت توانسته دریاچه ای را که در حال نابودی نهایی بوده احیا کند و اگر دولت وارد نمی شد تبدیل به منبع نمک می شد و با یک طوفان زندگی 15 میلیون نفر را نابود می کرد.

رئیس جمهور گفت: درست است که ما هنوز موفق به انجام همه کارهایی که برای دریاچه می خواستیم انجام بدهیم نشدیم ولی دریاچه را تثبیت کردیم و اکنون دریاچه از لحاظ سطح 10 سانتی متر بالاتر آمده و از لحاظ عمق 9 سانتی متر بیشتر شده یعنی کلا 19 سانتی متر بیشتر شده و یکی از کارهای بسیار مهم دولت است که فقط مربوط به ارومیه و آذربایجان نیست و مربوط به شمال غرب ایران است چرا که اگر خشک می شد 15 میلیون نفر تحت تاثیر نمکهای این دریاچه قرار می گرفتند.

روحانی افزود: آیا اینکه از ابتدای امسال در یک استان 994 روستا را گازکشی کرده و می کنیم افتخار نیست؟ شما چند کشور در جهان پیدا می کنید که این سیستم گازکشی را داشته باشند که گاز را با لوله از مراکز تولید گاز و اقصی نقاط کشور ببرد ؟ این کار بزرگ و عظیمی است که انجام می گیرد.

رئیس جمهور گفت : در کار بهداشت و درمان کارهای عظیمی دارد صورت می گیرد که رسانه های ما و صدا و سیمای ما باید بیش از گذشته اینها را برای مردم توضیح دهند بطور مثال در طول امسال در استان آذربایجان غربی تا آخر 97 هزار تخت بیمارستانی اضافه می شود که تاکنون بیش از 600 تخت بیمارستانی اضافه شده، در همین سفر دو بیمارستان 225 تخت خوابی افتتاح شده که این کار عظیمی است که ما داریم در یک سال این تحول را می بینیم.

وی افزود: وزیر جهاد کشاورزی ما در این سفر نزدیک به 476 طرح و پروژه را در بخشهای مختلف کشاورزی افتتاح کرد، حالا بخش خصوصی کارهایی را هم انجام می دهد، مناطق آزاد نیز کارهایی انجام می دهند در بخش گردشگری کارهایی انجام می شود، فرودگاه، نیروگاههای جدید و کارخانه هایی که افتتاح شده است و طرح های جدیدی که کلنگش زده شده نشان می دهد که کشور ما سرزنده و دولت با همه توان در صحنه است .

آمریکا را پشیمان خواهیم کرد

رئیس جمهور خطاب به مقامات کاخ سفید گفت: آمریکایی ها بدانند که ایران مسیر پیشرفت خود را ادامه می دهد و در نهایت آمریکا را پشیمان می کند.

روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیئت دولت افزود: ما با کمک همدیگر مشکلات مردم بویژه طبقات محروم را حل خواهیم کرد.دولت برای این روزها و پایان سال اقشار کم درآمد برنامه دارد چه با سبد غذایی و چه با اقدامات جبرانی به آنان برای کاهش مشکلاتشان کمک خواهد کرد.

واریز سود سهام عدالت 2 دهک پایین هر نفر 175 هزار تومان

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دولت با همه توان به فکر مردم بویژه طبقات محروم است گفت: در همین ایام مبارک و هفته های آینده دومین مرحله سود سهام عدالت بین قشرهای کم درآمد توزیع خواهد شد.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیئت دولت افزود: بر این اساس به حساب 5 میلیون و 345 هزار نفر از طبقات ضعیف، هر نفر 175 هزار تومان واریز خواهد شد به گونه ای که خانوار 4 نفره در مجموع حدود 700 هزار و 5 نفره هم 875 هزار تومان دریافت می کنند و این کمکی در شرایط فعلی است.

وی گفت: 2 دهکی که درآمد پایینی دارند از این سود سهام برخوردار می شوند که این دومین مرحله واریزی سود سهام است که نسبت به مرحله قبلی که پارسال واریز شد 16 درصد افزایش دارد.

روحانی تأکید کرد: مردم مطمئن باشند دولت با همه توان به فکر حل مشکلات شان بویژه طبقات کم درآمد است و امیدواریم کشور را به نقطه ای که مطلوب خداوند، پیامبر اعظم (ص) و ملت عزیز ایران است برسانیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

5 اولویت دولت جدید

5 اولویت دولت جدید

برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری 28 خرداد سال 1400 و پیروزی حجت‌ الاسلام رئیسی در این عرصه، مولد پرسش‌ها و دغدغه‌های اساسی و مهمی در مسیر حل‌وفصل معضلات جاری در کشورمان محسوب می‌شود. در این خصوص نکاتی وجود دارد که لازم است مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر