jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۷۷۰۲۵ ۲۷ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

مطالعات نشان می‌دهد مصرف رژیم غذایی مدیترانه‌ای که سرشار از میوه و ماهی است و کاهش مصرف نوشابه‌ها تا ۸۶ درصد به پیشگیری از سرطان روده بزرگ کمک می‌کند.

سرطان روده بزرگ ناشی از پولیپ روده است و با رژیم غذایی کم فیبر و مملو از گوشت قرمز، الکل و غذاهای پرکالری مرتبط است. طبق تحقیقات جدید، رژیم غذایی مملو از چربی و دارای مقادیر کم فیبر، ویتامین D و اسیدفولیک نقش مهمی در ابتلا به سرطان روده دارد.

رژیم متداول مدیترانهای شامل مصرف زیاد میوه، سبزیجات و حبوبات، مغزیجات آجیلی و دانهها، غلات کامل، ماهی و مرغ و مصرف اندک گوشت قرمز، الکل و نوشابههای قندی میشود. به گفته محققان، مصرف دو تا سه مولفه از این رژیم غذایی، در مقایسه با عدم رعایت هیچیک، احتمال ابتلا به پولیپ پیشرفته را تا نصف کاهش میدهد./ مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر