jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۷۵۱۶۰   ۱۵ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

پای حرف‌های خیاطِ خیاط خانه حرم امام رضا

بی‌مزد، لباس زائران و خادمان را تعمیر می‌کنم

وارد صحن آزادی حرم امام رضا(ع) که می‌شوی از بین چند حجره‌ای که دور تا دور صحن وجود دارد، یکی از آنها با سایر حجره‌ها متفاوت است. در کوچک چوبی را که باز کنی چشمت به اتو، چرخ خیاطی و رگال‌هایی می‌افتد که لباس‌های خدام به آن آویزان است. در قدیم خیاط خانه در یکی از حجره‌های طبقه پایین صحن انقلاب اسلامی، روبه‌روی پنجره فولاد بود که پس از مدتی به صحن نو منتقل شد و حالا احمد و علیرضا سبک‌خیز و معروف به برادران گلبویی حدود 20سالی است که کار دوخت لباس خدام و تعمیر لباس زائران را انجام می‌دهند.

حرفه آبا و اجدادی

علیرضا سبک‌خیز گلبویی 40 سال است که حرفه اصلی‌اش خیاطی است. او در نوجوانی از روستای آبا و اجدادی‌اش به مشهد می‌آید و در کنار خیاط قدیمی حرم شاگردی می‌کند و بعد از فوت او وارد خیاط خانه حرم می‌شود. این خیاط قدیمی حرم در مورد ورودش به حرفه خیاطی می‌گوید: پدرم خیاط بود. زمانی که در تربت حیدریه بودیم ایشان همین شغل را داشت لذا خیاطی شغل آبا و اجدادی ماست. پس از اتمام ششم ابتدایی در روستای گلبوی علیا به مشهد آمدم و به دنبال شغل پدری رفتم و در همان زمان که حدود سال56 بود، پیش آقای سید‌علی اصغر منبتی، فراش و خیاط قدیمی حرم که پدر بزرگ مهندس سیدخلیل منبتی که در حال حاضر معاونت فعلی اماکن متبرکه حرم مطهر هستند، شاگردی می‌کردم تا این‌که از طریق ایشان با آستان قدس رضوی آشنا شدم. با فوت ایشان، من و برادرم که جزو پیمانکاران دوخت لباس خدمه بودیم، درخواست کتبی‌ای را به معاونت اماکن متبرکه آن دوران دادیم و خواستیم به ما اجازه بدهند تا به صورت افتخاری و رایگان کار تعمیر لباس خدام و زائران را انجام دهیم. بعد از چند روز با درخواست ما موافق شد و اتاقی را در اختیار ما قرار دادند و به ما گفتند بجز کار تعمیر لباس خدام و زائران، کار دوخت لباس خدمت خدمه را هم شما در داخل حرم انجام دهید.

تعمیر رایگان لباس زائران و خادمان

شاید برای شما هم وجود خیاط خانه در داخل حرم مطهر جالب باشد، این خیاطِ خیاط خانه حرم در مورد کارهای روزانه‌اش می‌گوید: «ما در خیاط خانه حرم علاوه بر این‌که برای خدمه و خادمیاران مرد لباس مخصوص خدمت می‌دوزیم، اگر در زمان زیارت یا خدمت زائران و خدمه حرم مطهر لباس‌هایشان پاره شد یا نیاز به تعمیر داشت به صورت رایگان آن را انجام می‌دهیم. همچنین یک‌سری کارهای دوخت و دوز مربوط به خود معاونت اماکن متبرکه رضوی است که به صورت پیمانی آن را انجام می‌دهیم. علاوه بر یکی از افتخاراتی که در خیاط خانه حرم نصیب ما شده. این است که دستمال سفیدی که برای تنظیف داخل روضه منوره و ضریح مطهر و لباس‌های بلند عربی که برای غبارروبی ضریح مطهر پوشیده می‌شود، توسط ما دوخته می‌شود

خدام حرم مطهر امام رضا(ع) با لباده‌های بلند مشکی یا کت‌های کوتاه و کلاه‌های لبه‌دار و چوب‌پر و عصای نقره‌ای همیشه یکی از نوستالژی‌های قشنگ ما از زیارت است. این لباس‌هایی که برای بسیاری از زائران از تقدس بالایی برخوردار است، همان طاقه‌های پارچه‌ای است که در خیاط خانه حرم روی هم قرار دارد و توسط برادران سبک‌خیز گلبویی با وضو و ذکر و دعا دوخته می‌شود و بر تن خادمان حریم رضوی می‌رود.

ذخیره‌ای برای لباس آخرت

این خیاط قدیمی حرم امام رضا(ع) صحبت‌هایش را این‌گونه به پایان می‌رساند: «بسیاری از زائرانی که به حرم مشرف می‌شوند، به لباس خدام دست می‌کشند و آن را می‌بوسند، چون برایشان قداست و ارزش دارد. من هم امید دارم به برکت این لباسی که ما برای خدام حرم مطهر دوخته‌ایم و در این لباس خدام به زائران آقا خدمت می‌کنند، گوشه‌ای از معنویت و برکتش ما را هم بگیرد و ذخیره‌ای برای لباس آخرت ما باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر