jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۱۱۶۸۳۱۷ ۱۴ مهر ۱۳۹۷  |  ۱۲:۲۵

رییس دانشگاه صدا و سیما از انتشار نخستین مجله علمی پژوهشی در حوزه رادیو و تلویزیون با بالاترین درجه اعتبار علمی و پژوهشی در این دانشگاه خبر داد.

انتشار نخستین مجله علمی دانشگاه صدا و سیما با بالاترین درجه اعتبار

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما، دکترشهاب اسفندیاری، رییس دانشگاه صدا و سیما گفت: به تازگی اعتبار علمی پژوهشی به مجله رسانه‌ های دیداری و شنیداری دانشگاه صدا و سیما اعطا شده است و این نخستین مجله علمی پژوهشی در حوزه رادیو و تلویزیون در ایران است که بالاترین درجه اعتبار علمی و پژوهشی را توانسته از وزارت علوم تحقیقات و فناوری بگیرد.

وی ادامه داد: ما در این سالها از جهت علوم و فنون رسانه‌ ای با فقر نشریات علمی پژوهشی و کمبود آن مواجه بودیم و اساتید این حوزه با مشکل فقدان نشریات با اعتبار علمی پژوهشی روبرو بودند تا بتوانند مقاله‌ ها و حاصل تحقیق‌ هایشان را در حوزه رادیو و تلویزیون و رسانه‌ های دیداری و شنیداری منتشر کنند.

اسفندیاری در ادامه افزود: ما برای کسب این اعتبار، سه شماره آخر را جهت ارزیابی اعتبار به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه کردیم و آنها در کمیسیون‌ هایشان بررسی کرده و در تاریخ ۷ مهرماه سال جاری گواهی اعطای اعتبار علمی پژوهشی به نشریه رسانه‌ های دیداری دانشگاه صدا و سیما صادر شد.

وی با توضیحی درباره شماره‌ های گذشته این مجله بیان داشت: شماره‌ های قبلی این نشریه با عنوان رادیو و تلویزیون منتشر می‌ شد، اما با توجه به تاکید وزارت علوم روی انتخاب اسامی فارسی برای نشریات علمی پژوهشی به توصیه این وزارت‌ خانه پیشنهاد دادیم تا عنوان رسانه‌ های دیداری و شنیداری برای این نشریه انتخاب شود چرا که دامنه موضوعات آن به این حوزه مربوط بود و اساتید دانشگاه مقاله‌ های حوزه خود را در این نشریه به چاپ می‌ رساندند.

رییس دانشگاه صدا و سیما ادامه داد: با توجه به رسانه‌ های جدیدی که در فضای مجازی داریم، امکان انتشار مقاله‌ های علمی پژوهشی در رسانه‌ های جدید علاوه بر رادیو و تلویزیون نیز یک امتیاز است و دامنه موضوعاتی که در این نشریه به چاپ می‌ رسد گسترده‌ تر خواهد شد.

وی ضمن توضیحاتی درباره روند رو به رشد در این نشریه بیان داشت: شماره‌ های بعدی این نشریه با اعتبار علمی پژوهشی و با عنوان رسانه‌ های دیداری و شنیداری منتشر می‌ شود که در سایت ما و چندین بانک اطلاعاتی (در پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، پایگاه اطلاعات جامع علوم انسانی، بانک اطلاعات نشریات کشور (مگ ایران)، سایت مرجع دانش که همه مقاله‌ ها با شناسه اختصاصی (دی او آی) که شناسه دیجیتال مقاله‌ های علمی پژوهشی است) قابل دریافت است. همچنین از وزارت ارشاد مجوز نشر چاپی و الکترونیکی دریافت کردیم و امیدوارم این مجله تبدیل به مرجعی برای انتشار آخرین تحقیقات و مطالعات در حوزه رادیو و تلویزیون و رسانه‌ های جدید باشد که دانشجوها و اساتید و پژوهشگران ما انجام می‌ دهند.

وی با اشاره به هدف از انتشار این مجله گفت: مخاطبان این مجله‌ ها دانشجوها، پژوهشگران و اساتید هستند. هدف ما این است که آخرین دستاوردهای علمی پژوهشی در آنها منتشر شود. معاونت پژوهش و فناوری که در ساختار همه دانشگاه‌ ها وجود دارد، در سالهای گذشته با معاونت آموزشی دانشگاه صدا و سیما ادغام شده و عملا حذف شده بود و این اتفاق لطمه به حوزه پژوهش بود چرا که در دانشگاه‌ ها آموزش کار پرحجم و پرمراجعه‌ ای است و وقتی فردی هم کار آموزش و هم کار پژوهش را بخواهد انجام دهد، قطعا دچار مشکل خواهد شد و ما با موافقت رئیس سازمان صدا و سیما، معاونت پژوهشی و فناوری را در ساختار جدید احیا کردیم که بزودی ابلاغ خواهد شد و با فعالیت مجدد این معاونت امیدواریم کار پژوهشی اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز توسعه پیدا کند و در حال مذاکره با نهادهایی در داخل و خارج از سازمان صدا و سیما برای قراردادهای پژوهشی هستیم. افرادی که در خارج از این دانشگاه هستند متقاضی هستند که اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی ما موضوع‌ های تحقیق‌ هایشان را متناسب با نیازهای آنها تعریف کنند.

وی ادامه داد: ما از معاونت سیما، مرکز طرح و برنامه ریزی و حوزه‌ های فنی فهرستی از نیازهای پژوهشی دریافت کردیم. همچنین از بیرون از سازمان هم با سازمان امور سینمایی مذاکراتی برای همکاری در حوزه پژوهشی داریم که انشاله بزودی قراردادی فی مابین منعقد می‌ شود. دانشگاه صدا و سیما می‌ تواند بخشی از تحقیق‌ هایی که آنها در حوزه سینمای ایران نیاز دارند را برایشان انجام دهد.

اسفندیاری همچنین با اشاره به همکاری با موسسه رسانه‌ ای اوج نیز بیان داشت: سازمان رسانه‌ ای اوج نیز از ما تقاضا داشته تا در حوزه پژوهشی و آموزشی برای تربیت فیلمنامه‌ نویسان همکاری داشته باشیم و تفاهم نامه‌ ای در حال امضا است و انشاله هم در حوزه پژوهشی و هم آموزشی همکاری‌ هایی صورت خواهد گرفت.

رییس دانشگاه صدا و سیما درباره استقبال دانشجوها از شماره‌ های گذشته این مجله گفت: در گذشته هم به دلیل اینکه تنها مجله اختصاصی در حوزه رادیو و تلویزیون بود، هر دانشجویی که می‌ خواست منبعی برای تحقیق‌ هایش پیدا کند، به این مجله مراجعه می‌ کرد و نیازهای خود را برآورده می‌ کرد،‌ هر چند هنوز اعتبار علمی پژوهشی دریافت نکرده بود، اما مقاله‌ هایی که در آن منتشر می‌ شد مقاله‌ های استادان و دانشجوهای ما بود که کیفیت بالایی داشت. از طرفی کسانی که در حوزه رادیو و تلویزیون پژوهش داشتند این مجله را به خوبی می‌ شناختند.

وی در پایان نیز گفت: از این به بعد به این دلیل که مجله ما امتیاز علمی پژوهشی دریافت کرده است و از طرفی هم انتشار مقاله در محله‌ های علمی پژوهشی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی واجد امتیاز است، طبعا ما انتظار داریم که با استقبال گسترده‌ تری برای انتشار مقاله از خارج از دانشگاه صدا و سیما مواجه شویم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

آنها که ستم را برنمی‌تابند...

آنها که ستم را برنمی‌تابند...

«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا ا... عَلَیهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ ینْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلا» در میان مؤمنان، مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند، صادقانه ایستادند. بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند) و بعضی دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. (احزاب/23)

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر