انتقاد گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل از اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران و سوریه

گزارشگر ویژه حقوق بشر و اقدامات قهری یکجانبه شورای حقوق بشر سازمان ملل از اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، سوریه، مردم غزه و ونزوئلا انتقاد کرد.
کد خبر: ۱۱۶۴۵۰۹
انتقاد گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل از اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران و سوریه

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، در پی اظهارات نمایندگان کشورهای مختلف و شرکت کنندگان در جلسه شورای حقوق بشر ملل متحد در ژنو با موضوع «تاثیر منفی اقدامات زورمدارانه یکجانبه» (تحریم‌ها) که با حضور گزارشگر ویژه حقوق بشر و اقدامات قهری یکجانبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به مدت دو روز (22 و 21 شهریور ماه) برگزار شد، «ادریس الجزایری» بیانیه‌ای را صادر کرد.

الجزایری گزارشگر ویژه حقوق بشر و اقدامات قهری یکجانبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در این بیانیه اعلام کرد که تحریم‌ها نباید منجر به محاصره کامل اقتصادی مردم بیگناه و تحمل رنج ناشی از وضعیت جنگی شود؛ در حالی که در زمان وضعیت جنگی کنوانسیون‌های ژنو از مردم حمایت می‌کند، ولی برای زمان صلح چنین حمایت‌هایی پیش بینی نشده لذا بر رنج مردم بیگناه افزوده می‌شود حال آنکه جنگی وجود ندارد.

گزارشگر ویژه اقدامات زورمدارانه یکجانبه در بیانیه خود با اشاره به ایران، سوریه، غزه و ونزوئلا تاکید کرد که این کشورها به وضوح با خطر محاصره کامل دست و پنجه نرم می‌کنند.

ادریس الجزایری همچنین در بیانیه خود آورده است: بین کشورهایی که نشان داده‌اند که اختلافشان را بر اساس منشور ملل متحد حل می‌کنند باید تفاوت قائل شد و نباید شهروندان بیگناه این کشورها مجازات شوند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر و اقدامات قهری یکجانبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد علاوه بر آن از بازگرداندن تحریم‌ها و ممنوعیت تجارت با کشورهای ثالث و خارج از اختلافات بین دو طرف اصلی، ابراز نگرانی کرده است.

الجزایری که اخیرا مامور بررسی وضعیت تحریم‌های اتحادیه اروپا شده بود، از اینکه این اتحادیه اعلام کرده است کشورها و یا افراد و یا شرکت‌های تحریم شده می‌توانند از تحریم‌ها شکایت کنند تا بررسی شوند و همچنین اعلام می‌کنند که از حقوق بشر حمایت می‌کنند و این اتحادیه در حال بررسی حذف تاثیرهای فراسرزمینی است، استقبال کرده است.

وی در مورد سوریه بیان کرد: وقتی وضعیت اسفناک حقوق بشری در سوریه وجود دارد وضع تحریم‌های یک جانبه، این شرایط را وخیم‌تر می‌کند.

وی در خاتمه تاکید کرده است که تا لغو استثنائات و معافیت‌های حقوق بشری از تحریم‌های یکجانبه این موضوع را دنبال خواهد کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها