jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۵۹۱۳۸   ۲۳ مرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

التهاب بازار لوازم خانگی، چه طبق صحبت‌های فروشندگان این بازار، ناشی از افزایش نرخ ارز و احتکار و گــرانفروشی شـرکت‌هــا و عمده‌فروش‌ها باشد و چه بر خلاف ادعای این فروشندگان، خود مغازه‌داران عامل اصلی افزایش روز‌به‌روز قیمت لوازم خانگی باشند، در هر صورت فشار مستقیم این گرانی و بی‌ثباتی قیمت‌ها بر مردم و بخصوص خانواده‌هایی وارد می‌شود که قصد تهیه جهیزیه برای فرزندانشان را دارند.

این در حالی است که حدود 11 میلیون جوان مجرد در آستانه ازدواج در کشور وجود دارد؛ از این عدد میتوان دریافت که اوضاع نابسامان بازار لوازم خانگی، که فقط بخشی از جهیزیه دختران را تشکیل میدهد، چند میلیون خانواده ایرانی را تحتتاثیر قرار داده و کمر چند میلیون پدر ایرانی زیربار هزینههای خرید لوازم خانگی خم شده است.

از سوی دیگر، براساس اعداد جدول که در این صفحه منتشر شده و نتیجه بررسیهای میدانی جامجم درباره قیمت روز و قیمت زمستان گذشته برندهای خارجی و داخلی لوازم خانگی مورد نیاز برای جهیزیه است، در حال حاضر وام ازدواج 15 میلیونی، فقط کفاف خرید لوازم خانگی ارزانقیمت ایرانی برای جهیزیه دختران را میدهد و خانوادهها باید چند برابر این مبلغ برای خرید لوازم خانگی گرانتر و دهها میلیون دیگر بابت تهیه ظروف آشپزخانه، مبلمان، فرش، پرده و دیگر کالاهای مورد نیاز برای جهیزیه هزینه کنند.

همچنین اگر خانوادهها بخواهند برای تامین این هزینهها، وام خرید کالا از بانکها دریافت کنند یا با شرایط فروش اقساطی برخی برندهای ایرانی کنار بیایند، باید زیر بار کارمزد 15درصد بروند که ممکن است در شرایط اقتصادی فعلی، بازپرداخت چنین وامهایی برای همه خانوادهها میسر نباشد.

این موضوعات نشان میدهد که اگر مسئولان نیتی حقیقی برای تسهیل شرایط ازدواج جوانان دارند، باید اول نظارت بر بازار لوازم خانگی و بازار دیگر کالاهای اساسی را آنچنان افزایش دهند که دیگر هیچ شرکت یا مغازهداری جرات نداشته باشد به احتکار دست بزند یا کالاهایش را با قیمتهای دلخواه و خارج از موارد مصوب به فروش برساند و دوم مسئولان باید شرایط دریافت تسهیلاتی با مبلغ بیشتر و کارمزد کمتر را برای خانوادهها فراهم کنند تا آنها بتوانند با آسودگی خاطر بیشتری اجناس مورد نیاز برای جهیزیه فرزندشان را خریداری کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خودمان به خودمان رحم کنیم

خودمان به خودمان رحم کنیم

متاسفانه کرونا روی زندگی همه تأثیر منفی گذاشته است. به‌خصوص هنرمندان و پیشکسوت‌هایی مثل من که حدود ۱۵- ۱۴ ماه است که هیچ پیشنهادی را قبول نکردم.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر