jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۵۸۰۵۳   ۱۷ مرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

محققان کشور موفق شدند با چاپگرهای سه‌بعدی، داربست‌های استخوانی طراحی کنند که همزمان می‌توانند به کمک گرما درمانی به‌منظور درمان سرطان استخوان در مجاورت بافت پیوندی به‌کار گرفته شود. به گزارش جام‌جم از ستاد توسعه فناوری نانو، یکی از روش‌های شناخته شده در درمان سرطان، روش های پرترمیای مغناطیسی یا همان گرمادرمانی است که روشی مناسب در کنار سایر شیوه‌های درمانی از قبیل شیمی درمانی و رادیو تراپی به‌شمار می‌رود. در این روش، با بالا بردن درجه حرارت بافت‌های بدن تا دمای ۴۲ الی ۴۵ درجه سانتی گراد، به‌طور موضعی و از طریق استفاده از انرژی الکترومغناطیسی، طی یک دوره زمانی تعریف شده، سلول‌های سرطانی از بین می‌روند. درجه حرارت بالا نه‌تنها می‌تواند باعث مرگ سلول‌های سرطانی شود، بلکه باعث حساسیت بیشتر به رادیوتراپی و شیمی درمانی و افزایش کارایی آنها را نیز درپی دارد.

سعید سهمانی، پژوهشگر پسادکتری مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در توضیح کار انجام شده در این طرح تحقیقاتی عنوان کرد: ما با کمک ابزار دقیق و سریع چاپگر سهبعدی، داربست استخوانی بایو - نانوکامپوزیتی دو کارهای (زیست سازگار و از بین برنده سلولهای سرطانی) ساختیم. همچنین، با استفاده خواص مکانیکی استخراج شده توسط آزمایشهای صورت گرفته، رفتار ارتعاشات یک ایمپلنت استخوانی ساخته شده از این داربست بهصورت تحلیلی و تحت شرایط بارگذاری گوناگون مدل شده و مورد بررسی قرار گرفته است.

به گفته سهمانی، ساخت این داربست با استفاده از چاپگرهای سه بعدی و از ترکیب و سنتز بایوسرامیک (بردیجیت) و نانوذرات مغناطیسی (مگنتیت) صورت گرفته است. داربست تولید شده زیست سازگار بوده و خواص بیولوژیک و مکانیکی مشابه با استخوان طبیعی دارد و از تخلخل لازم به منظور رشد برخودار است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها