jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۵۱۱۳۸ ۱۲ تير ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

زمان تحقق احتمالی این فناوری تا پایان سال 2018 و ابتدای 2019

آیا نگرانید چاق شوید؟ یا هر وقت غذای آماده پرچرب میخورید یا کلاسهای ورزشیتان را به موقع نمیروید، احساس گناه میکنید؟ اگر میتوانستید با این تصمیمگیریهای بد، زندگیهایی را نجات دهید، چه میشد؟ فکر میکنیداگر شکم بزرگتان که همیشه سعی در پوشاندنش دارید، میتوانست چیز با ارزش باشد، چقدر خوب بود؟!

بنابه گفته محققان در آیندهای بسیار نزدیک با استفاده از فرآیند جدید جراحی میتوان بافت چربی را برای نجات جان انسانها به کار برد و دنیا را به مکانی بهتر تبدیل کرد. در حال حاضر متخصصان از مغز استخوان یا سلولهای پوست، سلولهای بنیادی به دست میآورند. این سلولهای بنیادی معمولا تمایل دارند به سلولهای خون یا سیستم ایمنی تبدیل شوند، اما روش جدید دریافت سلولهای بنیادی از طریق بافتهای چربی، چنین محدودیتهایی ندارد. سلولهای بنیادی بر اساس بافت چربی، می توانند به سلولهای متفاوت دیگری تبدیل شوند. از این سلولها میتوان به بافتهای همبند، اندامی و حتی بافتهایی اشاره کرد که با بیماری پارکینسون مبارزه میکنند. در ضمن، دریافت سلولهای بنیادی از طریق بافتهای چربی بسیار آسانتر است، زیرا چربیهای فراوانی از طریق فرآیند لیپوساکشن میتوان به دست آورد.

البته پیشبینی این فناوری چندان جدید نیست. در سال 1388/ 2009، محققانی نظر داده بودند با استفاده از چربیهای باقیمانده از لیپوساکشن بیماران میتوان سلولهای بنیادی تولید کرد. اما بررسی امروز محققان از این نظر مهم است که به تولید این نوع فناوری بسیار نزدیک شدهایم تا جایی که انتظار میرود، تا پیش از پایان سال 1397/ 2018 بتوان از بافتهای چربی، سلولهای بنیادی تولید کرد.

محققان در گزارشی نشان دادهاند، در آزمایشگاه توانستهاند سلولهای صدمه دیده ماهیچه و استخوان فردی را با استفاده از سلولهای بنیادی گرفته شده از بافتهای چربی ترمیم کنند. اما برای اینکه چربیهای بدنمان بتواند بافتهای صدمه دیده را ترمیم کند و اندامهای در معرض خطرمان را نجات دهد و در عین حال سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کند، آزمایشهای بیشتری لازم است.

منبع: quantumrun.com

نادیا زکالوند
جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیداری كه در 30 آبان 98 برگزار شد، توفیقی بود كه رفیق راه جمعی از یاران شد؛ جمعی از سینه‌ سوخته‌ ها، راویان و آفتاب‌ خورده‌های سرزمین‌های خونین دوران هشت سال دفاع مقدس كه به نمایندگی از همرزمان‌ شان به دیدار رهبر معظم انقلاب شتافتند.

جهاد همچنان باقی است

جهاد همچنان باقی است

چهلمین سال است که مردم ایران آغاز یک دفاع را جشن می‌گیرند. هرچند جنگ، تلخی و سختی و سیاهی دارد، اما آغاز دفاع‌مقدس از 31شهریور شروع فصل جدیدی از جهاد و ایستادگی بود که ثمره آن، امروز مصونیت‌بخشی نظام در ساحات مختلف است.

وقت‌کشی به نفع کرونا

وقت‌کشی به نفع کرونا

دیروز رئیس‌جمهور از احتمال بازگشت برخی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در بعضی از استان‌ها خبر داد و به نظر می‌رسد بعد از گذشت حدود سه هفته از آغاز موج سوم همه‌گیری کرونا در ایران، دولت بالاخره به فکر اجرای تدابیری سختگیرانه برای کنترل این موج افتاده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر