jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۴۸۲۵۱   ۲۸ خرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

گفت‌وگو با قائم‌مقام معاونت توسعه و فناوری رسانه صدا و سیما

تماشای فوتبال جهانی با همت متخصصان ایرانی

تب داغ فوتبال، کشور ما را هم در آغوش گرفته اما آنچه کمتر در این میان به‌چشم می‌آید تهیه و تدارک زیر ساخت‌ها و به‌کارگیری فناوری‌های نوینی است که موجب دلچسب‌تر شدن این بازی‌ها می‌شود. با قائم‌مقام حوزه فنی معاونت توسعه و فناوری رسانه صدا و سیما در این خصوص همکلام شدیم.

محمد فهمی حشیانی، درخصوص تدابیر ویژه اندیشیده شده برای جام جهانی روسیه گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده در معاونت توسعه و فناوری رسانه ستاد متمرکزی با هدف پوشش کامل و حداکثری بازی‌های جام جهانی شکل گرفت. در جلسات متعدد و مداوم این ستاد تمامی بخش‌ها و زنجیره زیرساخت تولید و انتقال و انتشار بدقت مورد توجه و بررسی قرار گرفت و با تدابیر اتخاذ شده وظایف هر یک از بخش‌های معاونت مشخص و عملیات اجرایی آغاز شد.

فهمی حشیانی افزود: اولین محور اساسی و اصلی به‌منظور پوشش کامل این بازی‌ها حوزه تولید و پخش بود که معاونت توسعه و فناوری رسانه با همکاری معاونت سیما و معاونت صدا، سعی در فراهم کردن شرایط و زیر ساخت‌های مطلوب برای تولید برنامه‌های مرتبط با جام جهانی کرد. در حوزه تولید سیما، زیر ساخت‌های مطلوب و مناسبی در حوزه برق اضطراری و فوق اضطراری و همچنین در بخش تاسیسات برودتی فراهم شد تا در کنار آماده‌سازی استودیوهای مرتبط با جام جهانی و تولید برنامه‌های زنده و ضبط شده توسط همکاران معاونت سیما به شکل شایسته‌ای این برنامه‌ها پوشش داده شوند. در ادامه در همین حوزه باید به موضوع پخش این برنامه‌ها نیز اشاره کنم که اداره کل فنی پخش معاونت توسعه و فناوری رسانه، چه در بعد دریافت با کیفیت بالا و چه در موضوع تحویل این تصاویر به شبکه‌های هدف و مورد نظر، تمهیدات لازم را به کار گرفته است.

محمد فهمی حشیانی درخصوص نحوه پخش این بازی‌ها گفت: در پخش زمینی این مسابقات به عنوان بستر و محمل اصلی سیگنال‌رسانی به مخاطبان، به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شد تا حداکثر پایداری و حداقل قطعی‌ها را شاهد باشیم لذا حراست و مراقبت از بستر ایمن سیگنال‌رسانی زمینی، افزایش کارایی سیستم‌های ارتباطی و استفاده از تمامی ظرفیت‌های درون سازمانی و برون سازمانی هدف غایی این بخش بود .در این مسیر اداره کل فنی پخش موظف است با همکاری اداره کل ارتباطات زمینی و اداره کل فناوری فضایی و ماهواره‌ایی، مناسب‌ترین تصاویر با بهترین کیفیت را دریافت و تحویل شبکه پخش فرستنده‌های تلویزیونی و رادیویی اف ام کشور کند و در نهایت سیگنال با بهترین کیفیت تحویل مخاطب می‌شود.

مهندس فهمی با اشاره به دریافت تصاویر با کیفیت بالای HD مسابقات جهانی فوتبال تصریح کرد: در موضوع انتقال و انتشار تصاویر دریافتی در شبکه‌های ملی کشورمان به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد باید از بستر زمینی و فرستنده‌های زمینی استفاده کنیم. به همین دلیل با تدبیر وحمایت ریاست محترم سازمان و پیگیری و هماهنگی معاون محترم توسعه و فناوری رسانه و همکاری وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات و شرکت ارتباطات زیرساخت کشور شرایط لازم برای پوشش حداکثری شبکه‌ها فراهم شد. با توجه به به‌کار‌گیری تمامی تمهیدات لازم امیدوار هستیم در این دوره از جام‌جهانی سطح پوشش بازی‌ها برای هموطنان عزیز رشد چشمگیری داشته باشد.

فهمی حشیانی در ادامه به پوشش سیگنال‌رسانی جمعیتی بیش از 93 درصد کشور اشاره کرد و افزود: باید از تمامی همکارانم چه در حوزه تهران و چه در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها بخصوص واحدهای ارتباطات زمینی و ماهواره‌ای و فرستنده‌های تلویزیونی و رادیویی اف ام مراکز صدا‌وسیما که تا آخرین لحظه برای بهره‌مندی حداکثری از بازی‌های جام جهانی تلاش می‌کنند، تشکر کنم. قابل ذکر است طی جلسات متعدد و هماهنگی‌های به عمل آمده تمام توصیه‌های لازم را برای پوشش بهتر تصاویر با کمترین ضریب خطا انجام داده‌ایم.

قائم‌مقام معاونت توسعه و فناوری رسانه در خصوص تفاوت‌های پخش در این دوره نسبت به ادوار پیشین به موضوع پخش با کیفیت بالای HD برای اولین بار اشاره و بیان کرد: این جام جهانی به‌عنوان اولین جام جهانی مسابقات فوتبال است که ما بازی‌ها را با دو سطح کیفی SD وHD پخش می‌کنیم و همچنین برای اولین بار از فضای مجازی جهت پوشش مسابقات بهره‌برداری می‌کنیم. وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته ما فقط از فرستند‌ه‌های پخش زمینی برای پوشش بازی‌ها بهره می‌بردیم، ولی امسال با سرمایه‌گذاری مناسبی که در حوزه فضای مجازی انجام شده و همچنین سیگنال‌رسانی مناسبی که در اختیار اپراتورها قرار داده‌ایم، هموطنان عزیز می‌توانند علاوه بر بسترهای پخش همگانی صدا و تصویر، از حوزه‌های فضای مجازی، IPTV، OTT و همچنین اپراتورهایی که همکار سازمان هستند و روی بستر فضای مجازی، شبکه‌ها را پوشش می‌دهند، نیز بهره‌مند باشند.

فهمی حشیانی در پایان به بسیج همگانی متخصصان و همکاران معاونت توسعه و فناوری رسانه اشاره کرد و افزود: همکاران این معاونت از مدت‌ها پیش برای برگزاری این رویداد مهم در آماده باش کامل به‌سر می‌برند و همکاران حوزه با آمادگی کامل در تمام طول دوره بازی‌ها انجام وظیفه می‌کنند و در صورت بروز هرگونه مشکل در کمترین زمان نسبت به رفع آن اقدام خواهند کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها