jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۱۱۴۰۱۳۲ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۱۰:۳۶

رئیس جمهور آمریکا امشب تصمیم خود را در مورد ادامه حضور و یا خروج این کشور از برجام اعلام می کند از همین رو سناتورهای ارشد حزب دموکرات خواستار حفظ توافق هسته ای ایران شده اند.

۱۲ سناتور ارشد دموکرات خواستار حفظ برجام از سوی ترامپ شدند

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، ۱۲ سناتور ارشد دموکرات در نامه ای به دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا هشدار داده اند که خروج یکجانبه از توافق هسته ای با ایران، برجام، یک اشتباه بزرگ «استراتژیک» است.

این نامه ساعاتی پس از توییت دونالد ترامپ درباره تصمیم خود درمورد توافق اتمی با ایران، منتشر شده است. رییس جمهوری آمریکا در توئیتی اعلام کرده است که ساعت دو عصر روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت به وقت شرق آمریکا- ۲۲ و ۳۰ دقیقه به وقت ایران- اعلام می کند که آیا تعلیق تحریم‌های ایران بر اساس برجام را تمدید خواهد کرد یا از توافق اتمی با تهران خارج می‌شود.

در نامه ۱۲ سناتور ارشد دموکرات آمده است: ما از تحریم های گسترده و جامع علیه ایران به دلیل حمایت از گروه های تروریستی، برنامه موشک های بالستیک این کشور، نقض حقوق بشر و همچنین از اقدامات برای مقابله با فعالیت بی ثبات کننده و مخرب ایران حمایت کرده ایم.

آنها اضافه کرده اند: همه ما قویا معتقدیم خروج یکجانبه از توافق در این شرایط یک اشتباه بزرگ استراتژیک خواهد بود.

در بخش دیگری از نامه این ۱۲ سناتور دموکرات آمده است: به جای خروج از برجام با تمدید نکردن تعلیق تحریم ها علیه ایران و خریداران نفت آن در ۱۲ می، ما از شما می خواهیم که با شرکا و متحدان ما برای رسیدگی به فعالیت های مخرب ایران وتقویت و حمایت از سختگیری های هسته ای برجام همکاری کنید.

دایان فاینشیتن، مارک وارنر، برنی سندرز و پاتریک لهیی از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

دونالد ترامپ که از مخالفان سرسخت توافق اتمی ایران است و آن را «بدترین توافق ممکن» خوانده، به متحدان اروپایی آمریکا هشدار داد که اگر «ایرادهای فاجعه‌بار» برجام رفع نشود از این توافق خارج خواهد شد.

این ضرب‌الاجل تا روز ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) به پایان می رسید، ولی ظاهرا ترامپ تصمیم گرفته است که چهار روز زودتر در این زمینه اعلام‌نظر کند.

طی هفته های اخیر شرکای اروپایی آمریکا٬ همچون آلمان٬ فرانسه و بریتانیا کوشیده اند تا دونالد ترامپ را به باقی ماندن در برجام٬ ترغیب کنند. رهبران این سه کشور اعلام کرده‌اند که معتقدند برجام، بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای است.

با این حال آنها بدنبال توافقنامه‌ای مکمل برجام برای کنترل برنامه موشکی و حضور نظامی ایران در منطقه و شرایط پس از پایان برجام هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر