jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۳۳۸۵۳ ۲۲ فروردين ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

هوا کم کم روبه گرم شدن است و این برای بخش زیادی از مردم کشور یعنی رفتن به سوی روزهای خشک و کم آب و احتمالا صرفه جویی بیشتر، اما برای هموطنان زلزله‌زده کرمانشاه، شاید به معنای از راه رسیدن نگرانی‌های بسیار بزرگ‌تر باشد؛ نگرانی از شیوع بیماری‌های خطرناک عفونی، همان چیزی که یک متخصص بیماری‌های عفونی درباره آن هشدار داده است.

دکتر فیضا... منصوری احتمال ایجاد اپیدمی گوارشی را در مناطق زلزله زده نگرانکننده اعلام کرده است.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه وجود آبهای سطحی و دفع ناکامل بهداشتی فاضلابها در مناطق زلزله زده را عامل ایجاد بیماریهای عفونی و اپیدمی دانسته و افزوده باوجود تلاشهای صورت گرفته و اقدامات خوبی که در مناطق زلزله زده انجام شده، اما همچنان به علت وجود آبهای سطحی و دفع ناکامل بهداشتی فاضلابها امکان ایجاد پدیده اپیدمی بخصوص اپیدمی گوارشی وجود دارد.

منصوری شکستگی لولههای سطحی در این مناطق را عامل مهمی برای امکان آلودگی آبهای آشامیدنی اعلام کرد و یادآور شد: دستگاههای مربوط باید تلاش بیشتری در این خصوص داشته باشند. وی خاطرنشان کرد: قسمت عمدهای از فاضلابها به فاضلاب شهری وصل شده، اما با شروع فصل گرما، تراکم جمعیت و رعایت ناکافی بهداشت فردی و جمعی نیاز است در این راستا ارگانهای مسئول بیشتر پای کار باشند.

منصوری، آموزش بهداشتی خانوادهها را هم در این خصوص بسیار مؤثر دانست و افزود: با آموزش خانوادههایی که در کانکسها زندگی میکنند سطح آگاهی آنان افزایش مییابد و لازم است با خود مراقبتی، در زمینه بهداشت فردی و جمعی تلاش بیشتری داشته باشند. اما فرماندار سرپلذهاب هم خبری را رسانهای کرده که معنایش این است ما هم بیکار نیستیم و درصددیم با بازسازی واحدهای تخریب شده،جلوی ایجاد بحران بهداشتی را در منطقه بگیریم. محبت جمالی نیا با بیان اینکه کار تعمیر و احداث بیش از 32 هزار واحد مسکونی آسیب دیده بر اثر زلزله بخوبی پیش میرود، به ایسنا گفت: تلاش میکنیم تا قبل از شروع فصل گرما، وسایل سرمایشی به دست مردم برسد.

وی با اشاره به نزدیک شدن فصل گرما و مسائل بهداشتی و زیستمحیطی مناطق زلزله زده افزود: قطعا در فصل گرما به دوشهای سیار و سرویسهای بهداشتی بیشتری نیاز داریم. به گفته جمالینیا، اکنون تعداد زیادی سرویس بهداشتی و دوش سیار توسط خیرین و دستگاههای مربوط مانند شرکت آب و فاضلاب و... در مناطق شهری و روستایی نصب شده، اما در فصل گرما نیاز به افزایش تعداد آنها داریم.

فرماندار سرپل ذهاب از مدیریت آبهای سطحی و دفع پسابها و فاضلابهای مناطق زلزله زده هم خبر داد و عنوان کرد: با همکاری سایر بخشها مانند شرکت آب و فاضلاب، دانشگاه علومپزشکی و... کار ساماندهی فاضلاب و مدیریت روانآبها آغاز شده تا در فصل گرما با مشکلات بهداشتی مواجه نشویم.

به گفته این مسئول، حساسیت ویژهای نیز برای مدیریت آبهای سطحی و فاضلاب مناطق روستایی وجود دارد و شرکت آب و فاضلاب روستایی نیز در روستاها پای کار آمده است.

وی نیز با اشاره به احتمال شیوع بیماری در فصل گرما، اظهار کرد: به همین منظور کار سمپاشی به صورت مستمر در سطح شهر و روستا انجام میشود تا با عوامل بیماریزا مقابله شود. مقابله با جوندگان موذی بخصوص موش که از ناقلان بیماری «سالک» است نیز با جدیت دنبال میشود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر