jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۲۷۷۶۶ ۱۶ اسفند ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

نماینده مردم زابل در مجلس با بیان ورود ایران به برداشت آب‌های ژرف برای نخستین بار، گفت: عملیات حفاری در منطقه سیستان در فروردین 97 آغاز می‌شود.

به گزارش خانه ملت، حبیبا... دهمرده با بیان اینکه حدود 50 تریلی امکانات و تجهیزات برای حفر چاه آب در سیستان مستقر شده است، افزود: مقرر شده یکصد تریلی امکانات دیگر نیز گسیل شود که در فروردین 97 عملیات حفاری آغاز شده و در بازه زمانی کمتر از سه ماه حفاری کامل چاه تحقق یابد.

وی با یادآوری اینکه حفر چاه استخراج آبهای ژرف در سیستان به عمق 2000 متر در حال انجام است، تصریح کرد: مردم سیستان و بلوچستان سالهاست با خشکسالی و کمبود آب دست و پنجه نرم میکنند و حفر این چاه امید را در دل آنها شکوفا میکند و امیدوار هستیم حفر چاه بعدی در بلوچستان باشد.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی، در توضیح آبهای ژرفی، گفت: آبهای ژرفی آبهای جوان در عمق500 تا 3000 متری زمین است و بر اساس مطالعات انجام شده مشخص شد در سیستان امکان استخراج از آبهای ژرف وجود دارد.

وی طرح حفاری از آبهای ژرفی در سیستان و بلوچستان را رویدادی تاریخی در ایران و خاورمیانه دانست و افزود: برای نخستین بار موضوع حفاری آبهای ژرف در تیر 95 در نشست اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور را مطرح کردم و یادآور شدم باید به سمت اقدامات و پروژههای نوین گام برداشت.

دهمرده عنوان کرد: بعد از طرح این موضوع چند جلسه با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و همکاران ایشان در محل دفتر فناوری برگزار شد و حاصل و ثمره این نشستها منجر به انعقاد صورت جلسهای در 28 تیر سال 95 شد که یکی از موارد مهم این صورتجلسه موضوع حفاری و برداشت آبهای ژرف در سیستان بود.

وی ادامه داد: معاون علمی و فناوری رئیسجمهور مطرح کرد که دانش حفاری آبهای ژرف در ایران وجود ندارد و این دانش در اختیار کشورهای روسیه و فرانسه است اما دو سال مطالعات علمی فراوانی روی این پروژه انجام شد که در نهایت این دانش و فناوری در کشور بومی شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر