دبیر کل حزب الله لبنان طی سخنرانی به مناسبت یادبود شهدای قنیطره تاکید کرد که بدون فداکاری شهدا امنیت محقق نمی شد.
کد خبر: ۱۱۱۴۵۴۶
نصرالله: اتهامات آمریکا به حزب‌الله ظالمانه و بی‌اساس است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، "سید حسن نصرالله" دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی خود به مناسبت یادبود شهدای قنیطره و اربعین پدر عماد مغنیه گفت: بدون فداکاری شهدا امنیت در کشورمان محقق نمی شد.

وی در این سخنرانی گفت: باید به حق شهدا بر ملت و کشور و امت اعتراف کنیم و زمانی که هر مسئولی درباره امنیت صحبت می کند باید برای همگان این نکته به ذهن خطور کند که امنیت بدون فداکاری شهدا محقق نمی شد و زمانی که درباره شکست آمریکایی ها و پیروزی ملت های منطقه در مقابله با چالش ها حرف می زنیم باید بدانیم که این فضل خداوند بوده و کسانی که فداکاری کرده و مجروحانی که از درد رنگ می برند و کسانی که مقاومت کردند بر گردن ما حق دارند.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: ابو عماد درب ها را برای فرزندانش برای وارد شدن به مقاومت را باز کرد و برای رسیدن به عزت و کرامت و بزرگی بخل نورزید و این ویژگی ممتازی است که همچنان در نسل ما و نسل فرزندانمان وجود دارد و این موضوع نیازمند تثبیت و تاکید است. ابوعماد وصیت کرد که در شهر خود در جنوب دفن شود تا همواره خانواده وی به شهرشان بروند و این عادت های خوبی است که در لبنان وجود دارد و باید از آن محافظت شود.

وی درباره موضوع زباله ها و وسعت انتشار مواد مخدر و جنایت گفت که تراکم جمعیتی در شهرها نتایج منفی زیادی دارد اما اگر بازگشت مردم به روستاها و حومه ها آغاز شود دولت باید فرصت های شغلی را در این مناطق تامین کند.

دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه سخنرانی خود گفت: طی هفته های گذشته اتهام هایی از سوی آمریکا علیه حزب الله مطرح شده که جدید نبوده اما به هر حال اثرات جدیدی به همراه خواهد داشت. وزارت دادگستری آمریکا کمیته تحقیق را تشکیل داده و قصد دارد که با مقامات لبنانی نیز دیدارهایی انجام شود تا تحقیقاتی درباره ارتباط حزب الله با تجارت مواد مخدر انجام شود. این در حالی است که اوباما پیش از این، انجام این تحقیق را منع کرده بود اما ترامپ هیچگونه تسامحی در این باره ندارد. تمایل دارم که یادآوری کنم و بگویم که این اتهامات ظالمانه بوده و هیچ دلیل و سندی ندارد. حزب الله در این زمینه موضعی دینی و شرعی داشته و تجارت مواد مخدر از دید حزب‌الله حرام و ممنوع بوده و حتی تجارت مواد مخدر در جوامع دشمن اسرائیلی را نیز حرام می دانیم و به این موضوع پایبند هستیم. من چندین بار اعلام کردم که حزب‌الله هیچگونه تجارتی ندارد و ما این تصمیم را اتخاذ کردیم که قصد نداریم هیچگونه کار تجاری انجام دهیم که این موضوع دلایل خود را دارد. ما هیچگونه فعالیت سرمایه گذاری نیز نداریم و هیچگونه اموالی نداریم که آنها را سرمایه گذاری کنیم و هیچگونه شرکت یا طرفی نداریم که اقدام به سرمایه گذاری کند.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود گفت: حزب الله سخنگوی هیچ مجموعه ای نیست و مدیریت پروژه های سرمایه گذاری هیچ کسی را انجام نمی دهد. موضوع مواد مخدر در چارچوب جنگ علیه حزب الله بوده و فلتمن نیز پیشتر اعتراف کرده بود که سفارت آمریکا در لبنان 500 میلیون دلار برای تخریب چهره حزب الله هزینه کرده و آمریکایی ها تلاش کردند تا جامعه جهانی را مجاب کنند که حزب الله سازمانی تروریستی بوده و در برخی جاها نیز موفق شدند اما حزب الله ثابت کرد که یکی از مهمترین نیروهایی است که با تروریسم و سازمان تروریستی در منطقه مبارزه می کند به همین دلیل به سویی دیگر حرکت کردند تا حزب الله را به عنوان سازمانی جنایتکار معرفی کنند.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: درباره موضوع مرزها در جنوب 13 نقطه وجود دارد که میان لبنان و اسرائیل درباره آن اختلاف وجود دارد و البته ما هرگز وجود سرزمینی اسرائیلی را برسمیت نمی شناسیم و این سرزمین فلسطین است. اسرائیل به یونیفل اعلام کرده بود که قصد دارد دیواری در نقاطی که درباره آن اختلاف وجود دارد ایجاد کند و دولت لبنان هرگونه اقدام اسرائیلی در نقاط مورد اختلاف را رد کرده و از طریق یونیفل این موضوع اطلاع داده شد و ارتش نیز اعلام کرد که آماده مقابله با هر گونه تجاوز است. امروز اعلام می کنیم که مقاومت آمادگی دارد که در کنار دولت و ارتش بایستد و به اسرائیلی ها می گوییم که باید هشدار لبنان را کاملا جدی بگیرند و لبنان پشت دولت و ارتش خود کاملا متحد بوده تا مانع از آن شود که اسرائیل نقطه های مورد اختلاف را به تصرف خود در آورد. درباره موضوع عادی سازی روابط با اسرائیل نیز خواستار آن هستم که دولت و مجلس نمایندگان گفت و گوهایی را درباره موضع لبنان درباره عادی سازی روابط اتخاذ کنند و تا زمانی که صلحی عادلانه و فراگیر وجود نداشته باشد لبنان به عدم عادی سازی روابط با اسرائیل پایبند است و لبنان باید پایبندی خود درباره عدم عادی سازی روابط را اجرا کند و این موضوعی است که باید معالجه شود.

وی اضافه کرد: پس از تحولات اخیر در موضوع فلسطین افراد زیادی در لبنان هستند که اجازه نمی دهند که هیچگونه گامی در زمینه عادی سازی روابط تحت نظر دولت انجام شود. هیچ کسی با هنر مخالف نیست اما عادی سازی روابط تحت عنوان هنر و سینما و گردشگری خلاف خواسته دولت لبنان است. یکی از تصمیم هایی که اتحادیه عرب اتخاذ کرد اما برخی از کشورها آن را اجرا نمی کنند عدم عادی سازی روابط با اسرائیل است. "استیو اسپیلبرگ" یک کارگردان آمریکایی است که حمایت خود را از حمله اسرائیل به لبنان در سال 2006 اعلام کرده بود و از دارایی شخصی خود یک میلیون دلار در آن زمان به اسرائیل کمک کرد، حال تحت عنوان گردشگری و هنر به وی پاداش می دهیم و فیلم وی را در سینماهای لبنان پخش کرده و آرزو می کنیم که این موضوع حل شود. این تمام موضوع نیست و ما مخالف هنر و گردشگری نبوده و هیچ کسی موضوع ها را با یکدیگر در هم نمی آمیزد. در موضوع اسرائیل این اجماع وجود دارد که اسرائیل دشمن است.

سید حسن نصرالله افزود: درباره انفجاری که در صیدا روی داد ما در حال پیگیری تحقیقات هستیم و تمامی نشانه ها حاکی از آن است که اسرائیل این عملیات را انجام داد که طی آن یکی از نیروهای حماس هدف قرار گرفت. زمانی که نزد نیروهای امنیتی کاملا آشکار شد که این اقدام اسرائیل بوده امیدوار هستیم که این موضوع اعلام شود که اسرائیل حاکمیت لبنان را نقض کرده و این دشمنی علیه لبنان است. مدت ها بود که اسرائیل هیچگونه عملیات امنیتی مستقیم در سرزمین های لبنان انجام نداده بود و اکنون در حال درک نشست هایی هستیم که نتانیاهو برگزار می کرد و عناوین آن جبهه های جنوبی بوده است. اما آیا درست است که چشمان خود را ببندیم تا اسرائیل به جنگ علیه لبنان بازگردد؟ چگونه اجازه دهیم که لبنان بار دیگر به عرصه عملیات ترور اسرائیل تبدیل شود. انفجاری که در صیدا روی داد آغازی خطرناک در عرصه امنیت لبنان بود و نباید در این باره سکوت شود و زمانی که دولت تحقیقات را انجام داد باید اعلام کند که چگونه با این موضوع برخورد خواهد کرد.

دبیر کل حزب الله لبنان در بخشی دیگر از سخنرانی خود به انتخابات در لبنان اشاره کرد و گفت: وارد مرحله انتخابات در لبنان شدیم و فضایی از اتهامات وجود دارد که برخی ها به دنبال تاخیر یا لغو انتخابات هستند. بنا بر پیگیری هایمان اعتقاد نداریم که کسی به دنبال تاخیر یا لغو انتخابات است و اگر اختلافاتی در موضوعی داریم درست نیست به سوی اتهامات زنی و ایجاد تنش در کشور برویم. البته طبیعی است که هر طرف به دنبال بهبود شرایط خود است و ما کسی را متهم نمی کنیم که به دنبال ایجاد تاخیر یا لغو انتخابات است. تردیدی وجود ندارد که اوضاع به سوی گرم شدن اوضاع سیاسی حرکت می کند که البته باید در چارچوب باشد و در این کشور نباید کسی به کنار گذاشته شود یا شکسته شود و یکی از ویژگی های قانون این است که به همه این فرصت را می دهد که نامزد شود و کاملا با کناره گیری هر کسی حتی اگر دشمن سیاسی ما باشد مخالف هستیم. کشور همچنان به تکامل، همزیستی و عدم لغو به پیش می رود.

سید حسن نصرالله در ادامه به اوضاع منطقه پرداخت و گفت: حول رویدادهایی که در منطقه روی می‌دهد تیلرسون اعلام کرد که نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه باقی خواهند ماند. دلیل این موضوع چیست؟ زمانی که ائتلاف بین المللی را تشکیل دادید تاکید کردید که نیت شما باقی ماندن در سوریه و عراق نیست. گفتید که آمدن شما برای از بین بردن داعش بوده پس چرا می خواهید باقی بمانید. بهانه آنها عدم بازگشت داعش است و زمانی که اعلام کردیم که آمریکایی ها بودند که داعش را بوجود آوردند تا بهانه بازگشت نظامی به عراق را پیدا کنند و امروز نیز به بهانه داعش می خواهند در عراق باقی بمانند و به بهانه داعش وارد سوریه شدند و به همین بهانه نیز می خواهند در سوریه بمانند و به اعتراف همگان این آمریکا بود که داعش را بوجود آورد.

وی تاکید کرد: آمریکایی ها باید از همپیمانان خود بخواهند که به تامین داعش نپردازند. داعش هرگز باز نخواهد گشت و احتیاجی نداریم که مانع از بازگشت داعش به سوریه و عراق شوند. هیچ نیازی به نیروهای آمریکایی وجود ندارد و چیزی که وزیر خارجه آمریکا می گوید دروغ و دو رویی است. در سوریه دولت این کشور موضع خود را اعلام کرد اما در عراق نمی دانیم که آیا هماهنگی با دولت عراق وجود داشته است.

سید حسن نصرالله اضافه کرد: اصرار ترامپ بر اصطلاح تروریسم اسلامی یکی از دلایل دشمنی وی با اسلام است و ترامپ در به کارگیری تروریسم اسلامی تعمد دارد تا اسلام را به صفت تروریسم معرفی کند. ترامپ همچنان به فشارهای خود بر کشورهای عربی ادامه خواهد داد تا آنها نیز فشار خود بر فلسطینی ها را افزایش دهند تا آن چیزی را که به آنها درباره موضوع قدس پیشنهاد می دهند بپذیرند و وظیفه اصلی بر دوش فلسطینی ها بوده که همچنان در میدان ها حضور دارند و آنها مخالفت خود را با توافق نامه قرن اعلام کرده اند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها