jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۱۲۲۹۰   ۲۳ دی ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

شهرستان نی ریز، که همواره به عنوان سدی در برابر بیابان زایی استان‌های کویری همجوار یعنی کرمان و یزد بود، حالا خود به درد هجوم بیابان دچار شده است.

به گزارش صدا و سیما، نی ریز با یک میلیون و 70 هزار هکتار وسعت، هم اکنون 320 هزار هکتار بیابان دارد و این یعنی 29 درصد از بیابانهای استان فارس ؛ بیابانهایی که به دلایل مختلف همچنان در حال گسترش هستند.

محمد جانی رئیس محیط زیست پارک ملی بختگان میگوید: عوامل طبیعی از جمله بارشهای کم در سالهای اخیر و نیز عوامل انسانی نظیر حفر چاههای عمیق و نیمه عمیق و برداشت بی رویه آب از منابع آبهای زیرزمینی و در نتیجه هجوم آب شور به سطح زمین، تبدیل زمینهای حاصلخیز به مناطق مسکونی، راه سازی و توسعه غیر اصولی فعالیتهای صنعتی و عمرانی و تخریب جنگلها به سبب تبدیل جنگل به کشتزار، چرای بی رویه دام در مراتع و قاچاق چوب از جمله دلایل تبدیل زمینهای حاصلخیز به بیابان است.

یکی از عرصههای طبیعی شهرستان نی ریز که روزگاری سبب شادابی و حیات این شهرستان بود دریاچه بختگان است. دریاچه پهناور بختگان، دومین دریاچه بزرگ ایران، با وسعت 126 هزار هکتاری خود، تا چند سال پیش، زیستگاه پرندگان مهاجری مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آبچلیک، مرغابی و غاز بود و با ایجاد رطوبت در منطقه باعث ثمردهی درختان انجیر، بادام، رز و زیتون در کوهها و روستاهای اطراف میشد؛ اما حالا به یکی از عرصههای بیابانی شهرستان نی ریز تبدیل شده است.

هجوم بیابان به شهرستان نی ریز

رئیس محیط زیست پارک ملی بختگان میگوید: خشک شدن دریاچه بختگان، تبعات فراوانی را از جمله افزایش ریزگردها و شیوع بیماری تنفسی و پوستی برای مردم منطقه در پی داشته و در بلند مدت میتواند سلامت مردم مناطق اطراف این دریاچه را تهدید کند .

بیات از باغداران روستای کوشکک که در دو کیلومتری دریاچه بختگان قرار دارد نیز معتقد است روزگاری این دریاچه با رطوبت خود، بخشی از نیاز آبی باغهای اطراف را تامین میکرد، اما حالا ریزگردهای شوری که از زمین خشکیده این دریاچه بلند میشود و بر باغهای اطراف مینشیند ، سبب شور شدن زمینهای اطراف و بخش زیادی از باغهای این منطقه شده است.بیابانزایی، اما تأثیرات اجتماعی فراوانی نیز دارد. از خالی شدن روستاها و مهاجرت به شهرها گرفته تا مشکلات اجتماعی گوناگون که هریک برای برطرف شدن نیازمند وقت، انرژی و هزینه هستند.آقای نگهداری که سالها ساکن روستای دولت آباد است ، میگوید: روزگاری در این روستا 50 خانوار ساکن بودند که عمدتا به کار کشاورزی و دامداری اشتغال داشتند، اما حالا اکثر آنها به شهرها مهاجرت کرده اند.

روند بیابان زایی که در سالهای اخیر با تشدید خشکسالیها و پیامدهای ناشی از آن در شهرستان نی ریز مانند بسیاری از نقاط کشور افزایش یافته هر چند خطرناک، اما قابل پیشگیری است.در این میان اداره منابع طبیعی نی ریز به عنوان متولی عرصههای طبیعی نقشی گستردهتر دارد. رئیس منابع طبیعی نی ریز میگوید: هم اکنون یک ایستگاه مبارزه با بیابان زایی در این شهرستان با هدف تولید نهال سازگار با شرایط عرصههای بیابانی و مقابله با بیابان زایی تاسیس شده است. بنی اسدی میگوید: تاکنون در سه هزار هکتار از عرصههای بیابانی نی ریز، 450 هزار اصله نهال از گونههای آتریپلکس، تاغ، اشنیان و شورگز که دارای نیاز آبی کمی هستند ، غرس و سعی شده است با ایجاد چالهها و هلالیهای آبگیر با مدیریت صحیح روان آبهای سطحی، از هدر رفت آب جلوگیری شود.کارشناس حقوقی منابع طبیعی نی ریز هم، یکی از راهکارهای جلوگیری از گسترش بیابانها را جلوگیری از چرای بی رویه دامها در عرصههای طبیعی میداند و میگوید: در جاهایی که از ورود بی رویه و غیر اصولی دام به عرصههای طبیعی جلوگیری و وضعیت این عرصهها تثبیت شده با اقدامات احیایی، روند رو به بهبود نیز یافته است .سلیمانی میگوید: طبق قانون، دامدارانی که خارج از فصل، دام خود را به مراتع ببرند و مازاد بر پروانه و مجوز خود از مراتع استفاده کنند، مشمول جریمه میشوند و در صورت تکرار، جریمه آنها افزایش مییابد و حتی ممکن است پروانه آنها نیز ابطال شود.

مبارزه با بیابانزایی با توجه به خطراتی که این پدیده برای محیط زیست و مردم در پی دارد ضروری به نظر میرسد، اما این مهم جز با برنامه ریزی صحیح و همراهی همه -مردم و مسولان- امکان پذیر نخواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر