در نشست دست‌اندرکاران جشنواره جام‌جم مطرح شد

تلویزیون بالاترین ظرفیت را در برگزاری جشنواره‌های سالانه دارد

همزمان با رونمایی از سامانه اطلاع‌رسانی چهارمین جشنواره تلویزیونی جام‌جم، احکام داوران بخش‌های مختلف این جشنواره توسط دکتر مرتضی میرباقری، معاون سیما به‌اعضای هیات‌های ارزیابی آثار اهدا شد.
کد خبر: ۱۱۰۹۴۲۳

به گزارش روابط عمومی سیما، میرباقری در نشست دست‌اندرکاران جشنواره تلویزیونی جام‌جم با اشاره به تاریخچه این جشنواره از لزوم ارزیابی آثار تلویزیونی به صورت سالانه سخن گفت و تاکید کرد: با توجه به 4000 ساعت تولید و پخش بیش از یک میلیون ساعت برنامه تلویزیونی، سیمای جمهوری اسلامی بالاترین ظرفیت را در زمینه برگزاری جشنواره‌های سالانه دارد.

وی اضافه کرد: جشنواره سیما علاوه بر ایجاد انگیزه‌های تشویقی در برنامه‌سازان زمینه‌های ارتقای تولیدات تلویزیونی را فراهم می‌کند. همچنین برگزاری جشنواره‌ها به دست‌اندرکاران تولید فرصت دیده شدن و شروعی مجدد با ظرفیت بیشتر و هدف‌گیری درست جامعه مرجع را خواهد داد.

میرباقری با اشاره به درصد بالای بینندگان تلویزیونی اضافه کرد: براساس نظرسنجی‌ها مردم ایران روزانه
سه ساعت‌و‌نیم بیننده برنامه‌های تلویزیونی هستند که البته با توجه به سن، جنس و محل سکونت این میزان ساعت متغیر است.

وی تاکید کرد: اصولا گروه‌هایی تلاش می‌کنند آمار مراکز معتبر نظرسنجی را در زمینه مقبولیت رسانه زیر سوال ببرند. این گروه‌ها فقط به افراد پیرامون خود و گروه‌هایی استناد می‌کنند که در محدوده مطالعاتی قرار دارند، در حالی که مراکز آماری معتبر با توجه به میزان جمعیت مردم در سراسر کشور از مقبولیت 83 درصدی شبکه‌های سیما خبر می‌دهند.

معاون سیما از حضور نام‌های بزرگ در تولید مجموعه‌های نمایشی در تلویزیون خبر داد و اضافه کرد: تقریبا امروز نام معتبری در زمینه تولید فیلم و سریال نیست که خواستار همکاری با ما نباشد. نام‌های آشنای بسیاری وجود دارند که علاقه‌مند هستند از این رسانه قدرتمند استفاده کنند و آثارشان را در اختیار حجم بینندگان بیشتری قرار دهند.

وی تردد هنرمندان و برنامه‌سازان از تلویزیون به سینما را نقطه قوتی در کار تولید دانست و افزود: مسلما تجربه مدیوم‌های متعدد به هنرمندان فرصت تجربه اندوزی بیشتر و ارائه کارهای پخته‌تر خواهد داد.

میرباقری با اشاره به فاصله چند ساله در برگزاری جشنواره تلویزیونی افزود: به دلیل همین فاصله زمانی و بالارفتن حجم آثار به این نتیجه رسیدیم تا جشنواره امسال در چهار بخش فیلم و سریال، مستند، پویانمایی و مسابقه برگزار شود. آثار تلویزیونی در بخش‌های دیگر بتدریج در جشنواره‌های تخصصی تر بررسی شده و نتیجه اعلام می‌شود.

وی از راه‌اندازی سه نمایشگاه جنبی در چهارمین جشنواره تلویزیونی جام‌جم خبر داد و در توضیح هریک از این نمایشگاه‌ها گفت: نمایشگاه جلوه‌های بصری با هدف ارائه تکنیک‌ها و روش‌های نوین تولیدات تلویزیونی یکی از بخش‌های جنبی جشنواره چهارم است. این نمایشگاه با هدف ارائه روش‌های نوین فیلمسازی برپا می‌شود تا برنامه‌سازان را با آخرین فناوری و پیشرفت‌های صنعت فیلمسازی آشنا کند. این نمایشگاه فرصتی است تا به برنامه‌سازان یادآوری کند با استفاده از این تکنیک‌ها می‌توان علاوه بر افزایش سرعت تولید از هزینه‌های جانبی کاست.

معاون سیما برگزاری نمایشگاه آثار مستند را از دیگر برنامه‌های جنبی در جشنواره چهارم دانست و اضافه کرد: بیش از ده میلیون جوان خوشفکر دانشگاهی یا فارغ‌التحصیل در کشور حضور دارند و استفاده از این ظرفیت بالای فکری و فیزیکی از وظایف ماست.

میرباقری ارتقای نرم‌افزار و سخت‌افزار را در حوزه‌های اطلاعاتی ساخت انیمیشن از دیگر برنامه‌های جنبی جشنواره تلویزیونی جام‌جم خواند و گفت: شرکت‌های بزرگ می‌توانند آخرین دستاوردهای خود را در زمینه تولیدپویانمایی در این نمایشگاه ارائه کنند.

وی ابراز امیدواری کرد، جشنواره چهارم جام‌جم فصلی نو در تولید آثار مختلف بوده و از هیات داوران خواست با ارزیابی جامع و کارشناسانه، بهترین‌های تلویزیون را معرفی کنند.

داوری آثار در دو بخش تخصصی و مردمی

در ادامه محمد احسانی، دبیر چهارمین جشنواره تلویزیونی جام‌جم با ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده، گفت: برای بررسی دقیق‌تر، آثار ابتدا از سوی شبکه‌ها انتخاب و سپس به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

وی از داوری آثار در دو بخش تخصصی و مردمی خبر داد و اضافه کرد: جشنواره مردمی در برنامه «حالا خورشید» آغاز به کار کرده است و بینندگان می‌توانند آثار منتخب خود را برای این برنامه ارسال کنند، اما انتخاب آثار به صورت آکادمیک توسط هیات داوران بررسی خواهد شد.

احسانی از حضور مجید کریمان، مدیر گروه اجتماعی شبکه سه به عنوان دبیر اجرایی خبر داد وگفت: برنامه حالا خورشید با اجرای رضا رشیدپور بخش اطلاع‌رسانی کار را به‌عهده دارد.

در پایان مراسم شادمهر راستین، مجید میرمیران، حسن بشکوفه، همایون اسعدیان و امیر بوالی به عنوان داوران بخش نمایشی و سریال؛ مرتضی رزاق کریمی، ارد عطارپور، محمدعلی فارسی، مهدی یادگاری و محمد صدری به عنوان داوران بخش مستند؛ عیسی بلوکات، نورالدین سبحانی، سونیا پوریامین، زهره گوهرشادی و غلامرضا میرحسینی به عنوان داوران مسابقات تلویزیونی و دکتر حسین ساری، امیرمحمد دهستانی، مصطفی رحماندوست، دکتر محمدعلی صفورا و بهرام عظیمی به عنوان داوران بخش پویانمایی، احکام داوری در بخش‌های جشنواره تلویزیونی سیما را از معاون سیما دریافت کردند.

در این مراسم از سامانه اطلاع‌رسانی چهارمین جشنواره جام‌جم به نشانی festival.irib.ir رونمایی شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها