jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۱۰۰۸۹۷   ۱۸ آذر ۱۳۹۶  |  ۱۹:۰۹

رئیس مجلس گفت: در سال ۲۰۰۱ بالغ بر ۲۰۰ تن مواد مخدر تولید می شد اما امروز به ۹۰۰۰ تن افزایش پیدا کرده است.

افزایش ۴۵ برابری تولید مواد مخدر در افغانستان/ترانزیت مواد زیر نظر ناتو

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، علی لاریجانی رئیس‌مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایتارتاس روسیه درخصوص چشم‌انداز مبارزه با مواد مخدر و اقدامات موثری که برای همکاری در این زمینه باید صورت گیرد، گفت: ایران در مبارزه با مواد مخدر بسیار جدی است، شاهد بودیم که در زمان شاه کشت خشخاش در ایران صورت می‌گرفت اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی این کار کلاً ممنوع شد و ایران در صف مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار گرفت.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته قوانین مفصلی برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و ستاد ملی برای مبارزه با مواد مخدر زیرنظر ریاست جمهوری به وجود آمد. در این زمینه نیروی انتظامی تلاش بسیاری داشته است.

نماینده قم در مجلس با اشاره به گستره مرزهای مشترک بین ایران و افغانستان عنوان کرد: ایران بخشی از مسیر ترانزیت مواد مخدر به اروپا است، البته مواد مخدر از مسیر تاجیکستان نیز به روسیه می‌رود. آمارها نشان می‌دهد که از سال 2001 که آمریکا و ناتو در افغانستان با هدف مبارزه با تروریسم و مواد مخدر حضور پیدا کرده‌اند، میزان تولید مواد مخدر در این کشور افزایش پیدا کرده است.

رئیس مجلس با اشاره به حضور 16 ساله ناتو در افغانستان بیان داشت: سربازان زیادی از آمریکا و ناتو در افغانستان حضور دارند، اما نتایج حضور آنها در زمینه مبارزه با تروریسم فضاحت بار بود، به نحوی که نه تنها طالبان سرکوب نشد، که شاهد زاد و ولد و افزایش تروریست‌ها در عراق، سوریه، لیبی و یمن هستیم و همچنین شاهدیم که 14 استان افغانستان در دست تروریست‌ها قرار دارد.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور با بیان اینکه تولید مواد مخدر در افغانستان در 16 سال اخیر، 45 برابر شده است، گفت: در سال 2001 بالغ بر 200 تن مواد مخدر تولید می شد اما امروز به 9000 تن افزایش پیدا کرده است. ترانزیت مواد مخدر تنها از زمین نیست، بلکه سه فرودگاه بگرام، کابل و قندهار که زیر نظر ناتو فعالیت می‌کنند، ترانزیت مواد مخدر را انجام می‌دهند و این سوال وجود دارد که به چه نحوی چنین اتفاقی رخ می‌دهد و بیانگر آن است که ناتو در این زمینه حساسیتی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه مبارزه با مواد مخدر باید با ریشه‌های آن مبارزه کرد، اظهار داشت: در افغانستان بیش از 400 لابراتوآر تولید هروئین وجود دارد، در شرایطی که یک جشن عروسی در افغانستان بمباران می‌شوند جای تعجب است که ناتو نمی‌تواند این لابراتوآرها را نابود کند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مسئله مبارزه با مواد مخدر، مسئولیت بین المللی است، عنوان کرد: همه می‌دانند که مقصد اولیه مواد مخدر اروپا است، اما اروپایی‌ها سهم خود را برای مبارزه با مواد مخدر پرداخت نمی‌کنند و هزینه آن بر دوش کشورهای مسیر ترانزیت است.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر 4 هزار شهید و 13 هزار مجروح داشته است، تاکید کرد: این روند قابل ادامه دادن نیست و بهتر است سازمان ملل نگاه عادلانه‌ای داشته باشد و سهم کشورها را در زمینه مبارزه با مواد مخدر و تامین تجهیزات و امکانات مشخص کند و همچنین برای کشت جایگزین در افغانستان اقداماتی داشته باشد.

وی گفت: ناتو با حضور در افغانستان باید با فشار بر تولیدکنندگان مواد مخدر موضوع جایگزین شدن کشت را پیگیری کنند، با این حال همکاری ایران و روسیه را در این زمینه مهم دانسته و امیدی به کشورهای غربی نخواهیم داشت.

لاریجانی با بیان اینکه همکاری‌های ایران و روسیه در فضاهای منطقه‌ای موفقیت آمیز است، اظهار داشت: البته در زمینه مواد مخدر روسیه نیز آسیب دیده است چرا که میزان مصرف مواد مخدر در این کشور افزایش پیدا کرده، به همین جهت همکاری های اطلاعاتی در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر شکل گرفته است و باید اشراف اطلاعاتی نیز با سایر کشورهای مسیر ترانزیت افزایش پیدا کند که ایران آمادگی خود را در این زمینه اعلام می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها