jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۹۹۵۹۵   ۱۳ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

آتش سرخ ناشی از بی‌توجهی مردم در دامان درختان زاگرس کم بود. حالا خبر می‌رسد که سوسک‌های چوب‌خوار به جان درختان بی‌دفاع جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد افتاده‌‌اند.

به گزارش ایرنا، انگار همه چیز دست به کار شده که نفس جنگل‌ها و درختان بلوط حوزه زاگرس گرفته شود تا ریه‌های زمین برای همیشه از ریشه خشک و کنده شود.

آفت سوسک چوب‌خوار که در همه استان‌های زاگرس‌نشین دیده می‌شود، بیشتر از هر جا کهگیلویه و بویراحمد را مورد هجوم قرار داده و تاکنون زیان‌ها و آسیب‌های غیرقابل جبرانی به جنگل‌ها بویژه درختان بلوط این منطقه وارد کرده است.

این حشره زیر پوست درختان بلوط لانه می‌کند و با قطع آوندی و تغذیه از مواد غذایی درخت، بتدریج باعث مرگ درختان تنومند و کهنسال بلوط می‌شود.

هر سوسک چوب‌خوار تعداد 15 تخم می‌گذارد که پس از دو ماه تبدیل به حشره کامل می‌شوند و از زیر پوست درخت بیرون می‌آیند و برای خوردن تنه، شاخ و برگ به درخت حمله می‌کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: به دنبال کاهش بارش باران و پس از آن بروز خشکسالی، آفت سوسک بلوط‌خوار در 120 هزار هکتار از جنگل‌های بلوط این استان لانه کرده است.

عزت‌الله بهشتی‌فر افزود: آفت سوسک بلوط خوار حدود 10 هزار هکتار از جنگل‌های استان را به طور کامل خشک کرده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بویراحمد در این باره تصریح کرد: خشکسالی و کم‌بارشی در سال‌های گذشته از مهم‌ترین عوامل ایجاد آفت سوسک بلوط‌خوار در درختان بلوط بوده است.

جواد رحیمیان تصریح کرد: حدود 100 میلیارد ریال اعتبار برای پیشگیری و مقابله با این آفت خطرناک زیست محیطی در کهگیلویه و بویراحمد مورد نیاز است.

وی با اشاره به اهمیت درختان بلوط در منطقه زاگرس تاکید کرد: بسیاری از این درختان 200 سال به بالا قدمت دارند و زمان زیادی برای این که یک درخت به این رشد برسد، نیاز است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

یک) هرآنچه از تو بیادم می‌آید آلوده به غم است. تو یک جاعل بودی، یک کلاهبردار حرفه‌ای. دردهای کمرشکن را در مشتهایت پنهان می‌کردی و ناگهان چون شعبده‌بازی چیره دست سرودی خجسته از کلاه جادویی کلمات بیرون می‌کشیدی.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر