jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۸۴۱۲۸   ۲۶ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: بررسی و تصویب آیین نامه استفاده از منابع صندوق توسعه ملی به مبلغ 110 هزار میلیارد ریال برای اشتغال روستاییان و عشایر در دستور کار هیات دولت قرار دارد.

به گزارش ایرنا، «سید ابوالفضل رضوی» در نخستین همایش «نقش آفرینی زنان روستایی و عشایری در توسعه پایدار» که در محل وزارت جهادکشاورزی برگزار شد، اظهار داشت: روستاییان و عشایر برای دریافت وام اشتغالزایی نگرانی نداشته باشند، زیرا در صورت تصویب هیات دولت، این تسهیلات با کارمزد متوسط 6 درصد برای عموم و کارمزد 4 درصد برای روستاهای مرزی در اختیار تسهیلات گیرندگان قرار می‌گیرد.

به گفته وی، این وام به همه مشاغل پایدار و مطمئن از جمله کشاورزی، صنایع دستی، گردشگری، دوخت لباس و حتی صنایع فرآوری معدنی تعلق می‌گیرد.

رضوی همچنین گفت : در این آیین نامه پیش بینی شده است که فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اگر در روستاها اقامت بگیرند، می‌توانند از این تسهیلات کم بهره استفاده کنند.وی گفت: آنچه مهم است تعیین بازار مصرف محصول تولید شده زنان روستایی و عشایری است زیرا ما برای نمونه در استان سیستان و بلوچستان، روستایی جهانی داریم که به دلیل دوخت لباس‌های محلی در دنیا بی نظیر هستند به شکلی که حتی لباس لویی سیزدهم فرانسه از لباس‌های دوخت زنان روستایی سیستان و بلوچستان بوده و امروز ما می‌توانیم این پیشتازی را حفظ کنیم.

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری به برگزاری همایش بزرگ توانمندی روستاییان و عشایر در دوازدهم تا 18 اسفندماه سال گذشته اشاره کرد و با یادآوری اینکه این همایش امسال نیز برپا خواهد شد، گفت: شرکت کنندگان در این همایش بویژه مهمانان خارجی بر این باور بودند که تنوع غذایی و کیفیت بالا روستایی و عشایری ایران بیش از تنوع غذایی شهرها و رستوران‌های شهری است و می‌توان برای همه این محصولات غذایی بازار مصرف تعیین کرد.رضوی گفت: اکنون در 10 استان کشور بازار مصرف لباس تولیدی در روستاها را مشخص شده است به طوری که انجمن قماش ایران با شرط اینکه لباس‌های تولیدی طبق الگوی آنها دوخته شود، خریدار همه آنها خواهد بود.معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری بر این باور است که در تمامی روستاهایی که دوخت لباس دایر شده از جمله استان‌های همدان، مرکزی، سمنان و استان‌های مرزی ایران، مهاجرت معکوس شده است.

وی یکی از مشکلات را بسته بندی محصولات در روستاها برشمرد و افزود: آموزش بسته بندی مناسب باید مورد توجه وزارت جهادکشاورزی، وزارت صنعت و معدن و تجارت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باشد.

رضوی افزود: برای نمونه در روستای گله سفید چهارمحال بختیاری عروسک‌هایی تولید می‌شود که ارزش ریالی تولید سه روزه آن 50 میلیون ریال برآورد می‌شود اما باید بسته بندی در آنها تنوع یابد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری از زنان خواست که مردان را به کارهای مشارکتی در روستاها تشویق کنند زیرا فعالیت‌های مشارکتی از قدیم الایام مربوط به روستاها و رو ستائیان بوده است که به طور مجدد باید احیا شود.

وی با اشاره به فرمایشات امام خمینی (ره) که زنان را موتور محرکه جامعه برای انقلاب می‌دانست، گفت: اگر شما زنان پیشتاز و همگام با مردان به میدان‌ها نمی‌رفتید، انقلاب پیروز نمی‌شد؛ امام خمینی برای باور بود که در جامعه ای که زنان همدوش مردان یا جلوتر از مردان در فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نباشند، آن جامعه روی توسعه را به خود نخواهد دید.

رضوی اظهار داشت: در حدود 200 سفر استانی که در سراسر کشور داشتم، نقش زنان در توسعه روستایی به مراتب قوی تر از نقش مردان بوده است.

وی اضافه کرد: برخی عنوان زن سرپرست خانوار را تحقیر می‌دانند در حالی که زنان قویتر از مردان و خوش قول تر از مردان فعالیت می‌کنند زیرا زنان در قول خود وفادارتر از مردان هستند پس بهتر است مردان نیز از این پس به جای قول مردانه قول زنانه بدهند به شرط آنکه زنان هم قول بدهند طرح‌های خوبی را در روستاها دنبال کنند.

وی خاطرنشان کرد: در همایش نقش آفرینی زنان روستایی و عشایر یک هزار و 363 روستایی و عشایر شرکت داشتند که بیش از 750 نفر شرکت کنندگان دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکتری بودند.

به گزارش ایرنا، در نخستین همایش «نقش آفرینی زنان روستایی و عشایری در توسعه پایدار» تفاهمنامه سه جانبه در زمینه ترویج محصولات سالم و استاندارد با مشارکت زنان روستایی و عشایری، بین وزارت جهاد کشاورزی، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سازمان ملی استاندارد ایران امضا شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر