jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۸۳۱۰۶   ۲۳ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

معاون بهداشت، امداد، درمان و آموزش پزشکی سپاه پاسداران با اشاره به این که 10 تا 15 درصد دارو به‌صورت خودسرانه و بدون مشورت پزشک در کشور مصرف می‌شود، گفت: سرانه مصرف دارو در ایران، سه برابر استاندارد جهانی است و در آسیا بعد از چین بیشترین مصرف دارو را به خود اختصاص داده‌ایم.

به گزارش فارس، احمد عبداللهی افزود: هم اکنون بیش از یکصد کارخانه داروسازی داریم. 80 مورد از این کارخانه‌ها مواد اولیه را تولید می‌کنند، همچنین شرکت‌های تخصصی واردات و صادرات نیز که زیرمجموعه نیروهای مسلح هستند، فعالیت می‌کنند.

عبداللهی با بیان این‌که از حدود 2900‌قلم دارو بیش از دوسوم آن ساخت داخل کشور است، ادامه داد: بازار دارویی کشور 80هزار میلیارد ریال است و ارز مصرفی کمتر از دو میلیارد ریال، همچنین هیچ کشوری زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های ایران را در منطقه در حوزه داروسازی ندارد.

معاون بهداشت و درمان سپاه پاسداران با اشاره به آمار سازمان بهداشت جهانی عنوان کرد: هم اکنون مقاومت دارویی در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها یک تهدید جهانی به‌شمار می‌رود و ایران 16 برابر دنیا آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کند.

عبداللهی بیان کرد: 50 درصد بیماران در کشور با خوددرمانی، موجب اتلاف دارو می‌شوند و مصرف دارویی تزریقی در کشور 46 درصد است، در حالی که میانگین جهانی این رقم 11 درصد اعلام شده است، همچنین تعداد داروی تجویزشده برای هر بیمار سه تا شش قلم دارو، ولی در جهان دو قلم داروست. معاون بهداشت امداد درمان و آموزش پزشکی سپاه پاسداران عنوان کرد: هر ایرانی 340 تا 350 قلم دارو مصرف می‌کند که سه برابر استاندارد جهانی است و ما جزو 20 کشور نخست دنیا در مصرف دارو هستیم و در آسیا بعد از چین، رتبه دوم را به خود اختصاص داده‌ایم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر