jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۱۰۸۱۵۵۷   ۱۸ مهر ۱۳۹۶  |  ۱۳:۲۲

سخنگوی دولت سپاه را یکی از مولفه های قدرت و دفاع ملت بعد از انقلاب خواند و تصریح کرد که جهان باید با واقع بینی دفاع سپاه از تهاجم تروریستی داعش را تایید کند.

سپاه از مولفه های قدرت و دفاع ملت بعد از انقلاب است

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به این پرسش که موضوع دولت در برابر قراردادن سپاه پاسداران توسط آمریکا در زمره گروه های تروریستی چیست، گفت: موضع دولت نسبت به سپاه بسیار روشن است، سپاه یک ارگان انقلابی است و یکی از مولفه های قدرت و دفاع ملت بعد از انقلاب بوده است.

وی افزود: این نهاد همچنان مورد احترام است و مردم هیچ گاه رشادت های سپاه در دفاع از کشور و مردم را فراموش نمی کنند و جهان باید با واقع بینی دفاع سپاه از تهاجم تروریستی داعش را تایید کند که می کند.

نوبخت تاکید کرد: سپاه مدافع ملت و مهاجم به تروریست هاست پس اگر آمریکا چنین واکنشی را در برابر سپاه داشته باشد خودش مثل همان تروریست هایی می شود که همین مواضع را نسبت به سپاه دارند.

سخنگوی دولت همچنین با بیان این‌که عزم دولت بر این است که برای تخصیص بودجه های جاری محدودتر عمل کند، گفت: اگر چنین عمل نکنیم برای تامین بودجه عمرانی با مشکل مواجه می شویم و تعهدات دولت بر این است. قرار بر این نداریم همان طور که حقوق بازنشستگان را می دهیم حقوق آن کارخانه ای که قبلا دولتی بوده و الان خصوصی شده است را بدهیم، البته ما وظیفه داریم که مشکلات آنان را حل کنیم.

وی تصریح کرد: ما دوست داریم که بیکاری را رفع کنیم اما نه این گونه که بیاییم و در بخش دولتی که اشباع شده بازهم استخدام های بدون برنامه داشته باشیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت با کاهش ارزش ریال در برابر دلار متضرر خواهد شد، اظهار کرد: ما با کاهش ارزش ریال در برابر دلار به صورت غیر منطقی مخالفیم و سیاست دولت این است که نرخ ارز شناور کنترل شود و این را هم بدانیم که دولت از تضعیف پول ملی متضرر می‌شود و فکر نکنیم که دولت با تبدیل دلار به ریال از آنجایی که ریال بیشتری به دست می آورد پس به دنبال این است که ارزش پول ملی را کاهش دهد.

وی افزود: دولت، سیاست مهار تورم را بر عهده دارد و از این خرسندیم که اعلام کنیم که دولت کوشید قدرت خرید مردم را کنترل کند که کمتر نشود و این یک تهمت بی اساس و بی ربط به دولت است که بگوییم دولت به دنبال کاهش ارزش پول ملی است.

نوبخت تاکید کرد: به دولت پرخاشگر و تشنج آفرین آمریکا که رئیس‌اش را حتی برخی هم حزبی‌هایش هم قبول ندارند و اروپا هم او را قبول ندارد و حتی در صحت سلامت روانی‌اش عده‌ای تردید کرده‌اند که نمی خواهم وارد این موضوع شوم،‌اگر چیزی می‌گوید نباید به آن اعتنا کنیم.

وی با بیان اینکه دولت در روزهایی که هنوز برجام به نتیجه نرسیده بود توانست نرخ تورم و ارز را کنترل کند اظهار کرد: نباید با حرف های ترامپ و تحت تاثیر گفته های او بازار خودمان را به هم بریزیم. ما کشوری بوده‌ایم که در منطقه پرآشوب خود با ثبات به حرکت ادامه داده ایم و من به عنوان کوچکترین خدمتگزار مردم عرض می کنم با تهدیدهایی از این دست هیچ اتفاقی نمی افتد، بلکه در واقع اتفاق زمانی می‌افتد که ما حرف فردی را که قصدش تشنج آفرینی است را جدی بگیریم و تحت تاثیرش قرار گیریم.

نوبخت تصریح کرد: انتظار این است که در برابر زیاده‌خواهی‌ها مقاومت کنیم و این انتظار فقط از جانب دولت نیست، بلکه مردم و نظام هم همین انتظار را دارند و در واقع همه ما باید در برابر آدمی هرزه‌گو و واهی گو متحد شویم و کشورمان را حفظ کنیم که در اینجا من از کسانی که حتی نسبت به دولت زاویه انتقادی دارند دعوت می کنم در این مورد با دولت متحد و همراه شوند و در برابر آن زاویه قدرت بیرونی که می خواهد به ما لطمه وارد کند بایستند.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از نشست خبری خود با بیان اینکه برجام هر چه نداشت لااقل آن اتهام‌هایی که در دوره‌های گذشته به ما زده می‌شد برداشته شد، اظهار کرد: همان آژانس انرژی اتمی که می‌گفت فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظامی است،‌ امروز می‌گوید این فعالیت ها صلح آمیز است و همان رئیس آژانس انرژی اتمی که می گفت اقدامات ایران شبهه ناک است امروز می‌گوید صلح آمیز است. ما به جهانیان حقانیت خودمان را ثابت کردیم و امروز جهانیان می‌دانند که ما حقانیتمان ثابت شده است و پیمان شکن ما نیستیم، بلکه کشوری دیگر است.

نوبخت در پاسخ به پرسش دیگری درباره مساله افزایش نرخ ارز، اظهار کرد: هر شخصی که دلار خریده با کاهش ارزش پول ما خوشحال و ثروتمند می شود اما ملت ما در برابر این موضوع فقیرتر خواهند شد و سیاست دولت مدیریت کردن این ارز شناور است و همانطور که پیش‌تر اشاره کردم دولت خواهان تقلیل ارزش پول ملی و افزایش قیمت دلار نیست و ما نیز به آن گروهی که دلار خریده است باید طور دیگری کمک کنیم که در کسب و کار خود موفق باشد.

وی در پاسخ به پرسشی در زمینه اقدامات دولت در برابر موضوع همه پرسی استقلال کردستان عراق اظهار کرد: در خصوص اتفاقاتی که در عراق و در بخشی از آن با نام اقلیم کردستان پیش آمده موضع جمهوری اسلامی ایران یکپارچگی عراق است و عاقلانه هم همین است که کشوری که بخشی از سرزمینش در اشغال تروریست‌ها قرار دارد یکپارچه بماند تا توان خود را به سمت مقابله با تروریست‌ها ببرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: دولت عراق از ما درخواست کرد همانطور که در برابر تروریست ها به آنها کمک کردیم در حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی عراق هم به آنها کمک کنیم و خوشبختانه دولت ترکیه هم همین نظر را دارد و سفر اخیر آقای اردوغان به ایران هم در راستای همین موضوع بود.

نوبخت با اشاره به این که مردم کردستان ایران سرمایه ما و یکی از با شرف‌ترین اقوام ایرانی هستند اظهار کرد: ما همچنین مردم شریف عراق در اقلیم کردستان را دوست داریم و هیچگاه راضی نمی شویم سیاست هایمان به مردم این منطقه صدمه بزند و از دولت عراق هم می‌خواهیم که طوری عمل کند که مردم این منطقه آسیب نبینند و البته ما نیز مطابق با سیاست های دولت عراق با آنان همراهی می‌کنیم و من نیز نمی‌توانم اطلاعات بیشتری درباره نشست سه جانبه ایران،‌ترکیه و عراق درباره اقلیم کردستان در حال حاضر ارائه کنم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که اقدامات دولت برای تسهیل انتقال زائران مراسم اربعین به عراق چگونه بوده است، اظهار کرد: مسئولیت انتقال زائرین توسط اتوبوس‌هایی انجام می‌شود که متعلق به بخش خصوصی هستند و آنان را به مرزها منتقل می‌کنند که ما از آنان تشکر می‌کنیم، اما آنان می گویند که اگر بخواهیم زائران را به مرز ببریم، باید در مسیر برگشت خالی بازگردیم و این گونه ضرر می‌کنیم که در این مساله باید با عقلانیت با بخش خصوصی و قشر زحمتکش جامعه مواجه شویم نه اینکه به آنان بگوییم شما ضرر کنید تا بخشی از مردم به زیارت مشرف شوند.

وی ادامه داد: نهایت کاری که دولت می‌تواند انجام دهد این است که با اختصاص ردیف بودجه‌ای در وزارت کشور شرایط حمل و نقل مسافران و زائران شریف عتبات عالیات را فراهم کند.

نوبخت در پاسخ به این پرسش که موضع دولت در مقابله با فساد چیست؟ اظهار کرد: واقعا رئیس جمهوری بسیار نسبت به موضوع مقابله با فساد حساس است و به مدیران دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی تاکید کرده است که اگر کوچکترین فسادی در بدنه دولت می‌بینند به ایشان منتقل کنند تا بدون اغماض با فرد خاطی برخورد شود که در این زمینه هیچ خط قرمزی هم قائل نیستند همانطور که تاکنون نیز همین را دیده ایم.

سخنگوی دولت ادامه داد: همه قوا باید با فساد مقابله کنند، اما انتظاری که ما از بخش قضائی داریم این است که اجازه دهیم آنان به کار خود عمل کنند و به آنان اعتماد کنیم و فرصت دهیم که با استقلال روند رسیدگی به فساد و ریشه کن کردن آن، این پدیده غیر انسانی را انجام دهند. قطعا در این زمینه دولت نیز به آنان کمک می‌کند.

وی تاکید کرد: قوه قضائیه یک قوه مستقل است و کنش و واکنش و اقدامات قضائی‌اش باید به گونه ای باشد که شبهه سیاسی بودن به آن نخورد که اگر چنین شود، هم بخش قضائی ماجرا تضعیف می‌شود و هم اینکه ممکن است اختلافاتی را ایجاد کند و امروز نیز هیچ کسی نمی‌خواهد بین روسای سه قوه اختلافی وجود داشته باشد آن هم در شرایطی که ما از خارج از مرزهای کشور با مشکلاتی مواجهیم و کشورهای سلطه‌گر سعی می‌کنند به ما فشار وارد کنند تا بحث و منازعاتی در کشورمان ایجاد شود که اگر چنین تلقی از منازعات سیاسی در بین فعالان اقتصادی اثر بگذارد، این تاثیر منفی خواهد بود و آنان به دنبال با ثبات کردن سرمایه خود می‌روند که نمونه‌اش تبدیل سرمایه‌هایشان به دلار است که این موضوع خود سبب افزایش قیمت دلار هم می‌شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: قوه قضائیه یک قوه مستقل است و باید با استقلال به پرونده‌هایی که می‌خواهد رسیدگی کند و از طرفی هم باید این اتفاق بیفتد که شبهه سیاسی بودن در اقدامات قوه قضائیه وجود نداشته باشد که البته این موضوع از سوی ما پذیرفته نیست و معتقدیم که قوه قضائیه در اقداماتش سیاسی عمل نمی‌کند، اما تاکیدی که انجام می‌دهیم از این جهت است که این موضوع حساسیت فراوانی دارد و باید با مراقبت نسبت به آن عمل کرد.

نوبخت در پاسخ به پرسشی در زمینه موضع دولت درباره ایجاد محدودیت‌های تازه برای سیدمحمد خاتمی اظهار کرد: موضع رسمی دولت را در این زمینه رئیس جمهوری بیان کردند، اما باید ببینیم که در شرایط فعلی ما به چه نیازمندیم؟ اتحاد، اتفاق و انسجام یا تفرقه؟ موضع دولت این است که در این شرایط با واقع بینی در برابر خواست بدخواهان ملت، فرصت را برای آنان در جهت متشنج‌ کردن شرایط فراهم نکنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که درباره موضوع پرونده جاسوسی دری‌اصفهانی چه اطلاعاتی دارد؟ اظهار کرد: با عنایت به اینکه مسائل جاسوسی و رسیدگی به آن‌ها از جمله وظایف وزارت اطلاعات است و نیز با عنایت به گزارش وزیر اطلاعات درباره اتهامات ناروایی که به جاسوسی فرزند یکی از روسای قوا باز می‌گشت و ما نیز این گزارش را واقعا قبول کردیم و واقعا نیز همین طور بود، بهتر است اجازه دهیم که همین نهاد اطلاعاتی گزارش خود را درباره موضوع جاسوسی دری اصفهانی اعلام کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مغازله‌های سیاسی نافرجام

مغازله‌های سیاسی نافرجام

برابر با گزارش‌هایی که دیروز رسانه‌های اسرائیلی منتشر کردند اولین پرواز عربستان به اسرائیل در فرودگاه بن‌ گوریون بر زمین نشست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها