jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۰۷۹۹۷۷   ۱۴ مهر ۱۳۹۶  |  ۱۵:۱۶

جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا از رویکرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در قبال برجام انتقاد کرد و نسبت به تبعات خروج از این توافق هشدار داد.

هشدار بایدن به ترامپ درباره خروج از برجام

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا ، روزنامه گاردین نوشت، بایدن روز پنجشنبه به وقت محلی در سخنانی در اندیشکده مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل آمریکا که به مناسبت دریافت جایزه سالانه زبیگنیو برژیسنکی ایراد کرد، هشدار داد که خروج از برجام، آمریکا را منزوی می کند. وی گفت: دفعه بعد، دنیا را در جناح خود نخواهیم داشت.

رسانه های آمریکایی به نقل از منابع آگاه، زمان اعلام تصمیم ترامپ درخصوص برجام و همچنین راهبرد جامع دولت او در قبال ایران را 12 اکتبر (20 مهرماه) دانستند.

اگرچه ضرب الاجل 90 روزه تایید پایبندی ایران به برجام از سوی دولت ترامپ در 15 اکتبر (23 مهرماه) به پایان می رسد، اما به نوشته این رسانه ها ترامپ سه روز زودتر در یک سخنرانی موضع خود را اعلام خواهد کرد.

آسوشیتدپرس به نقل از مقام های دولت ترامپ نوشت که وی از تایید پایبندی ایران متنفر است و مشاوران وی در پی راهی هستند که با اصلاح قانون بازنگری برجام او را از تایید دوره ای پایبندی ایران معاف کنند.

با وجود آنکه ترامپ از زمان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 وعده خروج از برجام را داده و بارها بر آن تاکید کرده، اما برخی از وزیران و مشاوران ارشد او از جمله رکس تیلرسون، جیم متیس، مک مستر و جوزف دانفورد علاوه بر تایید پایبندی ایران به برجام، مخالف خروج از این توافق هستند.

بایدن با اشاره رویکرد ترامپ در قبال توافق هسته ای با ایران همچنین هشدار داد خروج از برجام بر مذاکرات با کره شمالی تاثیر غیرمستقیمی خواهد داشت.

بایدن در مورد بحران میان ترامپ و کره شمالی اظهار داشت: ناسزاگویی، اسم روی هم گذاشتن، وعده نابودی کامل یک کشور 25 میلیون نفری. چنین اقداماتی فقط بحران را وخیم تر می کند و احتمال موفقیت دیپلماسی را کمتر می کند.

پیونگ یانگ، ترامپ را «پیر خرفت» نامیده و رئیس جمهوری آمریکا، کیم جونگ- اون رهبر کره شمالی را «مرد موشکی کوچک» خوانده است. ترامپ کره شمالی را به نابودی کامل تهدید کره است.

اخیرا «وندی شرمن» دیپلمات ارشد سابق آمریکا هم هشدار داد که خروج واشنگتن از توافق هسته ای با ایران «ما را از همه دنیا منزوی می کند.»

وی افزود که اگر واشنگتن از توافق هسته ای ایران کنار بکشد «کره شمالی این اقدام را اینگونه می بیند که ما غیرقابل اتکا هستیم و اعتباری نداریم.»

شرمن مذاکره کننده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته ای 1+5 در نشستی در واشنگتن اظهار داشت: این مساله باعث نمی شود که ما در مقابل کره شمالی سرسخت تر باشیم. بلکه ما را از همه دنیا منزوی می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام یک خسارت محض

برجام یک خسارت محض

انعقاد قرارداد برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک خسارت محض بود. تنها حسنی که می‌توان برای این توافق قائل بود این است که یک جریانی در داخل کشور ایمان پیدا کرد که اعتماد بالا در عرصه دیپلماسی خارجی به چند کشور غربی بدون توجه به پشتوانه‌ های داخلی نتیجه نمی‌دهد و این اعتماد کاملا غیرمنطقی و بدون مبناست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر