jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۰۷۸۰۰۷   ۰۶ مهر ۱۳۹۶  |  ۱۱:۲۳

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور سن مناسب برای دریافت آموزش‌های بلوغ اجتماعی را 20 تا 25 سال عنوان کرد و ابراز داشت: بلوغ اجتماعی نیازمند یک تمرین و ممارست است.

سه پیش شرط قبل ازدواج جوانان/ بلوغ اجتماعی نیازمند ممارست است

به گزارش جام جم آنلاین؛ عباسعلی اللهیاری در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اینکه برای ازدواج سه پیش‌شرط لازم است گفت: در دوره‌هایی که سازمان نظام روانشناسی با همراهی وزارت ورزش و جوانان برگزار می‌کند بر روی این مؤلفه‌ها تأکید شده است.

وی افزود: اگر این سه پیش‌شرط در زوجین رؤیت نشود با مشکل مواجه خواهند شد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور تصریح کرد: اولین پیش‌شرط داشتن اطلاعات خودشناسی و دیگرشناسی است که موجب می‌شود فرد با شناخت نسبی از خودش استعدادهای درونی‌اش را شناخته و خود را به‌درستی به‌طرف مقابل معرفی کند و بنابر ویژگی‌های شخصیتی‌اش زوج مناسبی پیدا کند.

وی بلوغ اجتماعی را نیازمند آموزش دانست و اظهار داشت: بلوغ اجتماعی یک شخصیت منسجم و پایدار در فرد پدید می‌آورد.

اللهیاری با اشاره به یک فرهنگ غلط در جامعه اظهار داشت: وقتی افراد پختگی لازم را ندارند گفته می‌شود ازدواج راه‌حل این مسئله است اما این بدترین توجیهی است که برای حل مشکل بلوغ اجتماعی می‌توان داشت.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: هر فرد پیش از ازدواج باید ازلحاظ سلامت جسمی، روانی و اجتماعی به آمادگی کافی دست یابد بنابراین بلوغ اجتماعی نیازمند گذراندن دوره‌های آموزشی است.

وی سن مناسب برای دریافت این آموزش‌ها را 20 تا 25 سال عنوان کرد و ابراز داشت: بلوغ اجتماعی نیازمند یک تمرین و ممارست است.

اللهیاری بهترین روش برای رسیدن به بلوغ اجتماعی را ایجاد بحث‌های گروهی در خانواده دانست و اظهار داشت: اگر شخصی بتواند نقطه نظراتش را مطرح کند، انتقاد کرده و پاسخ انتقادها را هم بشنود و به این روش می‌تواند در مقابل افرادی در بیرون از خانواده هم گفت‌وگوی سالم داشته باشد. درواقع بحث‌های گروهی و مشارکتی زمینه بلوغ اجتماعی هستند.

این روانشناس پیش‌شرط سوم برای آمادگی ازدواج را انگیزه ازدواج عنوان کرد و گفت: انگیزه واقعی ازدواج از 20 سالگی به بعد در فرد شکل می‌گیرد و فرد علاقه‌مند به تشکیل خانواده می‌شود اما در جامعه ما به دلایل مختلف این انگیزه به تأخیر افتاده است که مهم‌ترین عامل این بی‌انگیزگی زیر سؤال بردن شخصیت مرد و زن است.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور افزود: در خانواده‌ای که شخصیت زن و مرد زیر سؤال می‌رود نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم، فرزندان راغب به تشکیل خانواده شوند؛ چراکه دچار یک ناایمنی روانی شده‌اند،‌بنابراین حق نداریم کلیت شخصیت مرد و زن را به دلایل مختلف موردانتقاد قرار دهیم.

وی مسائل اقتصادی را نیز باعث کاهش انگیزه ازدواج دانست و افزود: پیش از ازدواج لازم است یک مداخله تخصصی برای انتخاب درست در فرد شکل بگیرد، اینکه شخصی بخواهد ازدواج کند بدون اینکه مهارتی در این زمینه داشته باشد به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

دگران روند و آیند و تو همچنان که هستی

دگران روند و آیند و تو همچنان که هستی

بزرگی می‌گفت اصلا خرید و فروش خانه و زمین در کربلا ایراد دارد. مگر نه این که سیدالشهدا (علیه السلام) وقتی رسید کربلا زمین را از صاحبانش خرید که خونش بر زمین خودش جاری شود؟ پس از ماجرای کربلا تکلیف زمین‌ها چه شد؟

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها