jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۷۳۵۵۰ ۲۶ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

وزارت نیرو تنها دلیل انعقاد قرارداد با شرکت یونیت‌اینترنشنال را تأمین مالی این پروژه اعلام کرده است در حالی که برخی شرکت‌های داخلی،‌ از اعلام آمادگی خود برای تأمین مالی پروژه‌های افزایش ظرفیت تولید برق با ارائه ضمانت‌های لازم از سوی وزارت نیرو خبر داده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از چالش‌برانگیزترین قراردادهای وزارت نیرو در دولت یازدهم، انعقاد قرارداد با شرکت یونیت‌اینترنشنال برای ساخت چندهزار مگاوات نیروگاه در ایران بوده است. علت این موضوع آن است که شرکت‌های داخلی مانند مپنا از توانایی علمی و عملی بالایی برای ساخت نیروگاه برخوردار هستند و این اقدام وزارت نیرو، تضعیف توان داخل تلقی می‌شد. وزارت نیرو،‌ مهم‌ترین علت انعقاد این قرارداد را با وجود توان داخل در تأسیس نیروگاه‌های مشابه و ساخت تجهیزات مرتبط، نبود منابع مالی عنوان کرده است.

این در حالی است که نقدینگی کشور در رکوردی بی‌سابقه به بیش از 1300هزارمیلیارد تومان رسیده است و بانک‌های داخلی توان تامین مالی پروژه مذکور را دارند، امری که فرضیه کمبود نقدینگی در کشور را زیر سؤال می‌برد. بررسی‌ها نشان می‌دهد، مساله اصلی در این موضوع، استفاده نکردن از سازوکارهای مناسب برای هدایت این نقدینگی عظیم به سمت نیروگاه‌سازی در داخل کشور است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر