jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۱۰۷۱۵۴۸   ۱۹ شهريور ۱۳۹۶  |  ۱۸:۰۳

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، می‌گوید که توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی می‌تواند به عنوان الگویی برای کمک به حل مشکل برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی مورد استفاده قرار گیرد.

مرکل: برجام الگویی برای حل بحران کره شمالی است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از بی بی سی،خانم مرکل به نشریه آلمانی "فرانکفورتر آلگماینه" گفته است که "اگر به مشارکت ما در چنین مذاکره‌ای نیاز باشد، بلافاصله پاسخ مثبت خواهم داد."

او با اشاره به توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی موسوم به برجام گفت که آن توافق "بسیار طول کشید اما در دیپلماسی بسیار مهم بود" و به گفته خانم مرکل منجر به "نتیجه ای خوب" شد.

آمریکا در کنار بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، آلمان و اتحادیه اروپا، طرف‌های ایران در توافق جامع اتمی موسوم به برجام هستند که بر اساس آن ایران محدویت‌هایی را در برنامه هسته‌ای خود پذیرفت و در قبال آن تحریم‌های بین‌المللی ناشی از ادامه آن فعالیت‌ها علیه ایران برداشته شد.

صدر اعظم آلمان گفت به نظر او "چنین الگویی می‌تواند برای خاتمه دادن به بحران کره شمالی مورد استفاده قرار گیرد. اروپا و به خصوص آلمان باید آماده باشند تا در چنین موضوعی نقش فعالی داشته باشند."

اظهارات خانم مرکل درباره توافق‌ هسته‌ای ایران و استفاده الگویی از آن برای حل معضل کره شمالی در حالی مطرح شده است که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از منتقدان سرسخت این توافق‌ است. آمریکا در عین حال یکی از طرف‌های اصلی درگیر در بحران کره شمالی است.

ترامپ پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برجام را "یک توافق بد" توصیف کرده بود و پس از ورود به کاخ سفید هم بارها درباره ضرورت خروج آمریکا از آن سخن گفت.

اخیرا نیز مقامات این کشور نگرانی‌هایی درباره پایبندی ایران به برجام ابراز کرده اند که مورد انتقاد برخی دیگر از کشورها از جمله دیگر امضا کنندگان توافق هسته ای قرار گرفت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر