jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۸۲۳۰ ۰۹ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به این‌که در زمان کاهش نرخ سود بانکی، سپرده گذاران نباید خود را متضرر بدانند، تصریح کرد: سپرده گذاران بانکی با هدف حفظ قدرت خرید سرمایه خود و در عین حال کسب درآمد به سپرده‌گذاری در بانک روی می‌آورند و در زمان کاهش نرخ سود بانکی، با اصلاح قیمت‌ها در بازار، نه تنها متضرر نمی‌شوند بلکه این موضوع در نهایت به نفع سپرده‌گذار خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، اکبر کمیجانی در بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی با تاکید بر این‌که نرخ سود به عنوان متغیر کلیدی و اساسی در مباحث اقتصاد کلان مطرح است، گفت: نرخ سود در عین حال که به عنوان متغیر تاثیرگذار بر دیگر متغیرها مطرح است، خود متاثر از تعاملات، برآیندها، سیاست‌ها و وضعیتی است که در دیگر بازارها وجود دارد. وی تاکید کرد: نرخ سود متاثر از سیاست‌های مالی، تجاری، بودجه‌ای، وضعیت کسری بودجه و ... است.

وی با اشاره به فعالیت غیرمجازها در بازار پول کشور به عنوان یکی از موانع اصلاح نرخ سود بانکی گفت: در حال حاضر موسسه غیرمجازی وجود ندارد که با استفاده از وعده نرخ سود بالا مبادرت به جذب سپرده کند، بنابراین یکی از موانع اصلی که منجر به رقابت ناسالم برای جذب سپرده در بانک‌ها بود، از میان برداشته شده است.

این مقام مسئول بانک مرکزی توضیح داد: با عملیاتی شدن اصلاح نرخ سود بانکی، در واقع میزانی از سود سپرده گذار که کمتر شده است با اصلاح قیمت‌ها در بازار به خود او برگردانده می‌شود.

کمیجانی یکی از عوامل اصلی چسبندگی نرخ سود را پیشینه تورمی بالا و وضعیت رکودی در سال‌های گذشته دانست و گفت: به‌دلیل ریسک ناپذیری سپرده‌های بانکی، سرمایه‌های مردمی به سمت بانک‌ها رفته است و در ادامه، منجر به ایجاد انتظارات غیرواقعی برای پرداخت سود بالا از سوی سپرده گذاران شده است که با واقعیت شاخص‌های اقتصادی ناسازگاری دارد.

قائم مقام بانک مرکزی خاطرنشان کرد: سپرده‌گذار نباید به نرخ اسمی بالا عادت کند، چرا که این درآمد، بخشی از توان خرید او را تامین می‌کند. همچنین بالا بودن نرخ سود سپرده در نهایت به صورت نرخ بالای تسهیلات بروز خواهد کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر