jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۰۶۷۶۲۰ ۰۷ شهريور ۱۳۹۶  |  ۱۲:۴۳

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آگهی هایی که در برخی کوچه ها مبنی بر خون فروشی یا چشم فروشی وجود دارد، قطعا دروغ و کلاهبرداری است، چنین پدیده هایی به هیچ وجه در کشور وجود ندارد و بیان آن شبیه جوک و فکاهی است.

واکنش وزارت بهداشت به آگهی های خون فروشی و فروش چشم !

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، محمد آقاجانی افزود: پدیده خون فروشی سالهاست در کشور منتفی شده و کنار گذاشته شده است، اهدای خون در ایران در پایگاه های سازمان انتقال خون به طور کاملا رایگان و داوطلبانه انجام می شود و سالهاست هیچ گزارشی مبنی بر خرید و فروش خون در هیچ جای کشور نداشته ایم.

وی گفت: البته همیشه احتمال کلاهبرداری و سوء استفاده افراد سودجو از عواطف مردم وجود دارد، ممکن است افراد شیادی باشند که با سوء استفاده از احساسات مردم به دنبال سودجویی باشند اما در هیچ یک از بیمارستانها و مراکز بهداشتی یا درمانی دولتی و خصوصی در کشور چنین پدیده ای وجود ندارد.

معاون درمان وزیر بهداشت افزود: متولی اهدا و تامین خون بیمارستانها، سازمان انتقال خون است و این سازمان به طور رایگان خون مورد نیاز همه بیمارستان های دولتی و خصوصی را تامین می کند و همیشه ذخیره خونی کافی در کشور وجود دارد و هیچ نیازی به خرید و فروش خون یا تامین آن از مسیری دیگر وجود ندارد.

وی گفت: در مورد فرآورده های خونی به علت اینکه فرایندی برای تولید این محصولات در سازمان انتقال خون انجام می شود، این فرآورده ها بر اساس تعرفه های مصوب دولتی در اختیار بیمارستان ها قرار می گیرد و البته هزینه این فرآورده ها را بیمه ها پرداخت می کنند و هزینه ای از بیماران نیازمند به فرآورده های خونی در بیمارستانها گرفته نمی شود.

آقاجانی افزود: در موارد بسیار اندک و شاید انگشت شمار و استثنایی ممکن است در یک بیمارستان به علت نیاز به خون تازه برای بیمار از بستگان بیمار خواسته شود که خون اهدا کنند و این خون پس از انجام آزمایش های لازم برای فرد بیمار در آن بیمارستان استفاده شود، که در این مورد نیز خدمات کاملا رایگان است و همان طور که بیان شد، چنین مواردی بسیار استثنایی و انگشت شمار است.

معاون درمان وزیر بهداشت درباره انتشار آگهی چشم فروشی در یکی از معابر گفت: فروش چشم اصلا امکانپذیر نیست و بیان چنین موضوعی شبیه جوک و فکاهی است و اساسا پیوند چشم آن هم از فرد زنده امکانپذیر نیست و هر کس چنین ادعایی کرده است، حتما یک فرد شیاد است که هیچ آشنایی با نظام سلامت ندارد و قصد شوخی داشته است.

وی افزود: در ایران و دنیا در مورد چشم فقط پیوند قرنیه وجود دارد که آن هم فقط از افراد مرگ مغزی انجام می شود، در ایران برای این کار بانک قرنیه وجود دارد و خارج از چارچوب بانک قرنیه و پیوند قرنیه از فرد دچار مرگ مغزی امکان انجام پیوند وجود ندارد.

آقاجانی گفت: نظارت ها در حوزه پیوند در ایران بسیار جدی و سختگیرانه است، پیوند عضو فقط در بیمارستان های دولتی آن هم تعداد معدود و کاملا مشخص از بین بیمارستان های دولتی انجام می شود و به هیچ وجه امکان پیوند عضو در مراکز و بیمارستان های غیر دولتی و به صورت زیرزمینی وجود ندارد.

معاون درمان وزیر بهداشت افزود: با توجه به اهمیت موضوع پیوند چون بیم سوء استفاده در این حوزه وجود داشت، دو سال پیش شورای عالی پیوند به ریاست وزیر بهداشت دو تصمیم مهم گرفت،اول اینکه پیوند عضو برای افراد خارجی را در ایران ممنوع کرد و دوم اینکه انجام پیوند عضو در بیمارستان ها و مراکز خصوصی ممنوع شد، این دو تصمیم شجاعانه ای بود که در دولت یازدهم اتخاذ شد تا جلوی هر گونه دلالی و سوء استفاده از پیوند عضو در ایران گرفته شود و خوشبختانه نتیجه بخش بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر