بعد از اعلام هفته گذشته سفیر عراق در ریاض مبنی بر درخواست عربستان سعودی برای گشودن کنسولگری در نجف‌اشرف، اعتراضات سیاسی و اجتماعی گسترده‌ای در داخل عراق با این اقدام در حال شکل‌گیری است.
کد خبر: ۱۰۶۴۴۲۶

به گزارش ایرنا، گرچه این اعتراضات سیاسی و اجتماعی هنوز به تظاهرات‌ها و تجمع‌های اعتراض آمیز مبدل نشده، اما در سطح شبکه‌های اجتماعی و اظهار نظر‌های شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان پارلمان عراق، ابراز نگرانی‌ها و اعتراضات رسما آغاز شده است.

محمد الصیهود، نماینده پارلمان عراق در اظهارنظری روز شنبه با اشاره به عدم وجود نشانه‌هایی از تغییر در سیاست‌های منطقه‌ای سعودی ها، نسبت به گشودن کنسولگری عربستان سعودی در نجف‌اشرف هشدار داد.

الصیهود با اشاره به جنایت‌های رژیم سعودی در سوریه، یمن، بحرین و در داخل عربستان سعودی علیه شیعیان، از جمله در منطقه العوامیه در منطقه شرقی عربستان سعودی گفته است که هیچ‌گونه تغییری در سیاست‌های عربستان سعودی در منطقه اتفاق نیفتاده است.

همزمان برخی از کاربران عراقی در سطح شبکه‌های اجتماعی هشتگ‌هایی با عنوان «#لاـ للقنصلیه ـ السعودیه» (نه به گشایش کنسولگری عربستان سعودی در نجف‌اشرف ایجاد کرده‌اند).

«عبدالله التمیمی» یکی از فعالان اجتماعی نیز یادداشتی بلند بالا از اهداف پشت‌پرده گشودن کنسولگری عربستان سعودی در نجف‌اشرف منتشر کرده است.

حذف فیزیکی شخصیت‌ها و علمای شیعه در نجف‌اشرف، ایجاد فتنه شیعی ـ شیعی در عراق و زمینه‌سازی برای ایجاد مرجعیت عربی به عنوان جایگزینی برای آیت‌الله سیستانی در صورت فوت وی، از جمله مسائلی است که التمیمی به آن اشاره کرده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها