jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۴۴۱۴ ۳۰ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

سایت معتبر النشره تحلیل کرد:

عقب‌نشینی بن سلمان به ازای تاج و تخت

پایگاه خبری النشره، تصمیم عربستان برای بازگشایی گذرگاه مرزی زمینی خود روی حجاج قطری و دیدار ولیعهد سعودی با شاهزاده قطری را نشانه تلاش عربستان برای ازسرگیری روابط با قطر و آغاز قریب‌الوقوع پادشاهی محمد بن سلمان دانست.

پایگاه خبری النشره در یادداشتی با عنوان «آیا بازگشت روابط عربستان و قطر نشانه پایان پادشاهی ملک سلمان است»، تلاش عربستان برای ازسرگیری روابط با قطر را نشانه استیصال آل سعود در وادار کردن قطر به پذیرش شروط غیرمنطقی خود توصیف کرد.

در این یادداشت آمده است: جای تردیدی نیست سلمان بن عبدالعزیز، شاه سعودی ساز و برگ واگذاری قریب‌الوقوع قدرت به فرزندش را فراهم کرده است و چه‌بسا مهم‌ترین کار در این زمینه انتصاب محمد بن سلمان به مقام ولیعهدی و برکناری محمد بن نایف از همه پست‌های حکومتی بود.

اما گام دوم ملک سلمان رفتن به تعطیلات طولانی‌مدت در مغرب و واگذاری امور کشور به فرزندش بود به گونه‌ای که ولیعهد بی‌تردید از این فرصت برای تثبیت ارکان حکومتی و در دست داشتن اختیار مراکز تصمیم‌ساز امنیتی، دیپلماسی و سیاسی در عربستان استفاده می‌کند.

روز پنجشنبه پس از گذشت چند هفته از قطع شدن روابط عربستان با قطر، آل‌سعود با دو تصمیم خود شگفتی همگان را برانگیخت؛ تصمیم نخست را پادشاه سعودی صادر کرد که با صدور حکمی دستور بازگشایی تنها گذرگاه زمینی میان عربستان و قطر برای زائران قطری را صادر کرد.

هدف از بازگشایی گذرگاه«سلوی» فراهم کردن امکان ورود اتباع قطری به عربستان جهت انجام مناسک حج تمتع عنوان شده است. این حکم، همچنین زائران قطری را از انجام بازرسی‌‌های الکترونیکی معاف می‌کند.

ملک سلمان همچنین هواپیماهایی را برای انتقال زائران قطری با هزینه شخصی خودش عازم این کشور کرده است.

اما تصمیم دوم ریاض، استقبال محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان از شیخ احمد بن عبدالله بن جاسم الثانی، شاهزاده قطری و تاکید بر روابط برادرانه بین دو ملت و دو کشور عربستان و قطر بود.

اقدام عربستان اگرچه از لحاظ زمانی غیرمنتظره بود، اما مضمون آن غافلگیر‌کننده نیست چون چرخش در مواضع عربستان به دلایل متعددی منافع زیادی برایش به همراه خواهد داشت.

در بعد سیاسی، عربستان در برابر کشورهای خارجی و بخصوص شیخ‌نشین‌ها در مضیقه است و وحدت و یکپارچگی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بیش از هر زمان دیگری در معرض تهدید است و این برای ریاض و چهره آن در مقام رهبر این کشورها آسیب زننده است، بخصوص که کویت و عمان دنباله رو بحرین و امارات نیستند و شکاف در داخل شورای همکاری کاملا آشکار و خطرناک است.

عربستان با محاصره اقتصادی قطر نتوانست به اهداف خود دست یابد، آن هم به دلیل این که کشورهای غربی، ایران و ترکیه در این شرایط با آغوش باز از درخواست کمک قطر استقبال کردند، سعودی‌ها نگران هر اقدام قطر برای جبران تحریم‌ها بودند، بخصوص که دوحه از طریق عقد قراردادهایی هنگفت با آمریکا و اروپا درصدد اعمال فشار بر عربستان برآمده بود.

بنابراین دیدار ولیعهد عربستان با شاهزاده قطری و نتایج آن گام مثبتی برای رسیدن به نقطه آغاز دوره پادشاهی محمد بن سلمان است و نشان می دهد که زمان اعلام کناره‌گیری شاه سعودی به نفع فرزندش بسیار نزدیک است.

ارتباط با قطر آن هم پس از قطعی اخیر روابط دو کشور، عربستان را به جایگاه خود نزد شیخ‌نشین‌ها بازگشت می‌دهد، آن هم در زمانی که این جایگاه بشدت در معرض تنزل بوده و نفوذ عربستان را در منطقه به نفع ترکیه و ایران کاهش داده بود.

بی‌تردید تصمیم ولیعهد سعودی تاثیرات مثبتی خواهد داشت و شاه آینده عربستان با تسلط بر روند امور در داخل کشورش جلوی هر گونه تلاش برای بی‌ثباتی و مخالفت‌های داخل و خارج خاندان حاکم برای رسیدنش به قدرت را خواهد گرفت تا در برابر دنیا هم چهره یک پادشاهی را نشان بدهد که می‌تواند دست خود را برای منافع منطقه دراز کرده و از موانع شخصی و سیاسی که مانع یکپارچگی شیخ‌نشین‌ها می‌شود عبور کند.

بنابراین ازسرگیری روابط با قطر بازتاب مثبتی برای محمد بن سلمان به همراه خواهد داشت، اما آیا گام بعدی عربستان در بهبود روابط با ایران است؟ عربستان چه ثمری از اتخاذ این سیاست جدید خواهد گرفت؟ پاسخ به این سوال زمان درازی نمی‌برد بخصوص که روند حوادث و تحولات در شیخ‌نشین‌ها و به طور کلی منطقه شتاب گرفته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر