سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: با تدبیر این اداره کل و با همت روستائیان جان بیش از 1000 جوجه فلامینگو نابالغ که در تالاب بختگان به‌دام افتاده بودند، نجات داده شد.
کد خبر: ۱۰۶۳۵۱۹

به گزارش ایسنا، نبی‌الله مرادی گفت: اوایل مرداد محیط بانان پارک ملی بختگان در حین پایش منطقه متوجه حضور بیش از 1000 جوجه فلامینگو شدند که در پهنه خشک تالاب بختگان به دام افتاده بودند.

او اضافه کرد: پس از بازدید کارشناسان از منطقه مشخص شد در پی بارندگی های سال زراعی گذشته و جمع شدن آب در سمت شرقی تالاب بختگان در فصل بهار فلامینگوها در این منطقه جوجه آوری کرده‌آند، اما با گرمای هوا و خشک شدن آب تالاب ،جوجه ها که هنوز آمادگی پرواز را نداشتند در نمکزار به دام افتادند.

مرادی اضافه کرد: برای نجات جوجه‌های فلامینگو راهکارهایی از زنده‌گیری و انتقال پرندگان به تالاب طشک مطرح شد اما با توجه به ایجاد استرس، احتمال آسیب به پرندگان حین زنده گیری و حمل بر اساس تجربیات گذشته، کنار گذاشته شد.

سرپرست اداره کل محیط زیست فارس گفت: با توجه به اینکه بافت اسفنجی خاک تالاب مقداری ذخیره آب داشت تصمیم بر آن شد تا با حفر کانال ها و برکه هایی به نگهداشت آب در محل کلنی فلامینگوها کمک شود تا بدین طریق زیستگاه موقتی برای جوجه‌ها تا زمان توانایی پرواز، فراهم شد.

مرادی اضافه کرد: تالاب بختگان از تالاب‌های بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر است که به دلیل تغییرات گسترده و روند رو به تخریب در لیست سیاه مونترو قرار گرفته و این امر ایران و استان فارس را متعهد می‌کند تا تمام توان فنی، علمی و مالی خود را برای خروج این تالاب از لیست مذکور انجام دهد .

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها