jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۰۶۲۷۳۳ ۲۵ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۳:۰۰

درباره آسیب‌های غیرقابل جبران نورپردازی غیراصولی بر تنه و شاخ و برگ درختان بارها هشدار داده شده است. قد و قواره‌ این درختان بزرگی که در خیابان ولیعصر سر به فلک می‌سایند را نگاه نکنید؛ آنها زبان ندارند بگویند ما موجودات زنده‌ای هستیم که شب به آرامش نیاز داریم. آنها نمی‌توانند به ما که از ظرایف زندگی آنها خبر نداریم بگویند ما در تمام طول روز مشغول فتوسنتز هستیم و شب نباید نوری به شاخ و برگ ما بتابانید.

آقای شهردار! نورپردازی درختان را متوقف کنید

آقای شهردار! من به نمایندگی از درختان شهرم هشدار می‌دهم، آب دستتان هست به زمین بگذارید و به مهندسانتان دستور دهید این لامپ‌هایی که در شب‌های زیادی از سال زیر تنه درختان در خیابان‌های تهران روشن می‌کنند را برای همیشه خاموش کنند. بگذارید شب‌ها درختان چرخه زندگی عادی خود را سپری کنند. اگر چنین لامپ‌هایی شب بالای سرتان روشن باشد آن وقت ببینند آیا خواب به چشمشان می‌آید؟! آنها چنین بلایی سر درختان آورده‌اند.

آقای شهردار! کدام مشاور گفته است که زیبایی خدادادی درختان کافی نیست و باید هر شب‌ صدها لامپ ال‌ای‌دی زیرشان روشن کنند و نورهای رنگی قرمز و بنفش و سبز به آنها بتابانند؟ ما در کشوری زندگی می‌کنیم که برای تأمین برق در تابستان گاهی دچار مشکل می‌شود. نورپردازی غیرضروری درختان با صرف انرژی برق و هزینه تعمیر و نگهداری بالایی که این سیستم مضر به شهرداری تحمیل می‌کند چه نسبتی با اقتصاد مقاومتی دارد؟

آقای شهردار! این درختان با این نورهایی که هر شب از پایین روشن‌شان می‌کنند دارند خشک می‌شوند. ما با کارشناسان دانشگاهی وکاربلد زیادی در سال‌های اخیر صحبت و گزارش‌هایش را بارها در همین صفحه دانش روزنامه جام‌جم منتشر کرده‌ایم. گیاه‌شناسان متفق‌القولند که مهندسان دارند این درخت‌ها را می‌خشکانند و مستندات علمی‌اش موجود است.

من بعید نمی‌دانم مدیران روابط عمومی شهرداری، گزارش‌های منفی روزنامه‌ها نسبت به کارهای شهرداری را روی میز کارشان نمی‌گذاشتند. وگرنه ایشان حتما به فکر حفظ درختان شهر بودند و تا الان بساط این لامپ‌ها را جمع کرده بودند.

مدیران عوض می‌شوند اما مشکلات شهری همیشه هست، بنابراین به شهردار جدید هم توصیه می‌کنیم حالا هم هنوز وقت هست... شما به‌زودی به مسند شهرداری تهران تکیه خواهید زد. بیایید به‌عنوان اولین اقدام موثر و غیرتبلیغاتی، دستور دهید این بساط نورپردازی غیراصولی را که اتفاقا در شهرستان‌ها هم در حال مدشدن است از تهران جمع کنند. در این صورت مطمئن باشید 20 سال دیگر خواهند گفت «این محمدعلی نجفی، شهردار تهران بود که جان درختان این شهر را نجات داد.» مطمئن باشید دعای این درختان بیگناه پشت سرتان خواهد بود، هرچند زبانشان بسته است... .

کاظم کوکرم

دبیر گروه دانش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: