دیپلمات برجسته مصری و کاندیدای سابق ریاست جمهوری این کشور ضمن محکومیت پیشنهاد مطرح شده مبنی بر تغییر قانون اساسی و تمدید دوره ریاست جمهوری تا شش سال، ‌تاکید کرد ‌ احترام به قانون اساسی نشانه پیشرفت در فعالیت سیاسی ملت‌هاست.
کد خبر: ۱۰۶۱۹۳۹

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، عمرو موسی، دیپلمات برجسته مصری با پیشنهاد پارلمان مبنی بر تمدید دوره ریاست جمهوری عبدالفتاح سیسی تا شش سال به جای چهار سال بشدت مخالفت و آن را محکوم کرد و خواستار اجرای قانون اساسی به جای تغییر آن شد. علاء عابد، رئیس کمیته حقوق بشر در پارلمان مصر،‌ طی بیانیه‌ای خواستار تسریع در تغییر قانون اساسی در راستای تمدید دوره ریاست جمهوری تا شش سال شد. عمرو موسی، رئیس کمیته‌ای که قانون اساسی مصر را تدوین کرد، در واکنش به این اظهارات و فراخوان‌های مشابه طی بیانیه‌ای گفت: قانون اساسی، نشانه ثبات در حیات کشورهاست و احترام به آن، نشانه پیشرفت در فعالیت سیاسی ملت‌هاست.

موسی افزود:‌ صحبت از تغییر قانون اساسی در سال انتخابات ریاست جمهوری، سوال‌هایی درباره میزان بلوغ اندیشه‌های سیاسی طرف مطرح‌کننده این پیشنهاد ایجاد می‌کند. طبق ماده 140 قانون اساسی مصر، رئیس‌جمهور برای مدت چهار سال میلادی انتخاب می‌شود و این دوره از روز پس از پایان دوره رئیس قبلی آغاز می‌شود و دوره ریاستش تنها یک بار تمدید می‌شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها