jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۵۹۳۴۰   ۱۶ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

مؤسسه تمبر سازمان ملل در جدیدترین خروجی خود تصاویری از تمبر یادبود بازار سرپوشیده تبریز را منتشر کرد.

به گزارش فارس ، این مؤسسه در توضیح دلایل این انتخاب را با اشاره به منشور سازمان یونسکو سازمان ملل، به نقش تاریخی جاده ابریشم و اهمیت بالای معرفی یادگارهای برجسته آن از جمله بازار باشکوه تبریز پرداخته است.

آموزش، پشتیبانی و حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی سطح جهان، هدف اصلی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) است. این هدف مطابق تفاهم‌نامه بین‌المللی است که در سال 1972 به نام اعلامیه حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی جهان مورد پذیرش تمام کشورها واقع شده است.

استقرار تبریز در مسیر جاده باستانی ابریشم، از دیگر معیارهای یونسکو در این انتخاب است. این جاده، به عنوان یک شبکه بین‌المللی از زمانهای قدیم، کشورها و جوامع واقع در آسیای دور، مرکز و غربی را به شرق اروپا مرتبط می‌ساخت و نقش بسیار مهمی در ارتقای تمدن‌های بزرگ جهانی داشته است. جاده ابریشم در ابتدا تنها برای حمل‌و‌نقل کالاها و مواد غذایی کاربرد داشت.

اما بعدها این شبکه وسیع به زمینه مهمی برای تبادل و انتقال دانش، فکر، فرهنگ و باورهای مختلف تبدیل شد. همین امر موجب شده جاده ابریشم، تاثیر به‌سزایی بر تاریخ و تمدن مردم آسیا و اروپا داشته است. این جاده در سال 2014 در لیست میراث جهانی یونسکو وارد شد.

یونسکو همچنین در توضیح تمبر یادبود بازار سرپوشیده تبریز، به ارتباط تجاری و تاریخی این بازار با جاده ابریشم اشاره و خاطرنشان کرده‌است: شهر تبریز از دیرباز مرکز مبادلات فرهنگی و بازار بزرگ مسقف تاریخی آن یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری واقع در جاده ابریشم بوده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر