jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۰۲۹۴۲۸ ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۰۴:۳۰

مطالعه حدود ۱۰۰ هزار نفر این نظریه قبلی را که افراد لاغر بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند را رد می کند.

افراد لاغر کمتر مستعد ابتلا به آلزایمر هستند

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، به گفته محققان دانمارکی، افرادی که در مرحله ابتدایی آلزایمر هستند اشتها کمتری داشته و با کاهش وزن روبرو هستند. این بیماری خود موجب لاغری فرد می شود.

روث فریک اشمیت، عضو ارشد تیم تحقیق از دانشگاه کپنهاگ، در این باره می گوید: «اگرچه مطالعات قبلی نشان داده اند که بین بیماری آلزایمر و لاغر بودن ارتباط وجود دارد اما یافته های جدید این ارتباط را نشان نمی دهد.»

محققان در این مطالعه، نمونه خون و DNA جمع آوری شده حدود ۹۶ هزار نفر را در یک جامعه آماری دانمارک بررسی کردند. از بین این تعداد، ۶۴۵ نفر مبتلا به بیماری آلزایمر تشخیص داده شدند.

نمونه DNA این بیماران از لحاظ وجود علائم پنج نوع ژن مرتبط با شاخص توده بدنی ارزیابی شد. سپس شرکت کنندگان براساس احتمال ژنتیکی بسیار لاغر بودن به چهار گروه تقسیم شدند.

تحقیق نشان داد گونه های ژن مرتبط با شاخص توده بدنی پایین با افزایش ریسک بیماری آلزایمر مرتبط نبودند.

همچنین محققان به وجود ارتباط بین انواع ژن های مرتبط با شاخص توده بدنی بالا و دیابت نوع۲ نیز پی بردند. به گفته محققان افراد دارای این ژن ها در معرض ابتلا به اختلالات قند خون هم هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تعطیلی سلامت محور

تعطیلی سلامت محور

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

چهار عامل رکوردهای مرگبار

چهار عامل رکوردهای مرگبار

ما باز هم در آمارهای کرونایی صاحب یک رکورد شدیم. دیروز ۱۰ هزار و ۴۶۳مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و 458 هموطن دیگر نیز تسلیم مرگ شدند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش