jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۰۲۸۶۹۵   ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۱۶:۴۱

رئیس پلیس راهور ناجا در اولین نشست خبری در سال۹۶ در جمع خبرنگاران دربارهٔ کاهش ۵درصدی آمار تلفات جاده‌ای خبر داد و گفت: طبق آمار پلیس راهور در اجرای برنامه‌های ترافیکی در سال ۹۵ موفق بود.

کاهش ۵درصدی تلفات جاده‌ای در سال ۹۵ / رشد ۳۶درصدی شماره‌گذاری خودرو

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، سردار تقی مهری با تبریک اعیاد شعبانیه گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی در سال ۹۵ با هماهنگی و تعامل خوبی که بین همه دستگاه‌های امدادی و خدماتی در بحث عملیاتی و پیشگیری از وقوع تصادفات و اطلاع‌رسانی و همین‌طور اقداماتی که منجر شد ما در سال ۹۵ خوشبختانه ۶۵۴ نفر برابر انار پزشکی قانونی کاهش تلفات در صحنه تصادفات داشته باشیم.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه شاهد افزایش دو میلیونی خودروها و موتورسیکلت‌ها بودیم خوشبختانه شاهد کاهش میزان جان باخته‌ها در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ بودیم که نشان می‌دهد مردم قوانین و مقررات را نسبت به گذشته بهتر رعایت کردند. از رسانه‌ها هم تشکر می‌کنیم که نقش مهمی در ارتقای آگاهی و اطلاع‌رسانی داشتند.

سردار مهری افزود: ۲۴ درصد کسانی که جان خود را از دست دادند موتورسیکلت‌سواران بودند و ۲۲درصد هم عابران پیاده در سال گذشته ۵۱ درصد جان باختگان حادثه‌های تصادف بین ۲۱ سال تا ۵۰ سال سن داشتند که نیروی کار جامعه محسوب می‌شوند همچنین از این تعداد جان باخته ۲۲ درصد خانم بوده‌اند.

رئیس پلیس راهور ناجا با تشریح طرح نوروزی پلیس راهور گفت نوروز ۹۶ نسبت به سال گذشته شاهد ۱۰ درصدی میزان تلفات جاده‌ای بوده‌ایم.

وی با تشریح برنامه‌های راهور در سال ۹۶ گفت: همچنان بر پیشگیری وقوع تصادفات فوتی و جرحی تلاش می‌کنیم و قصد داریم رفتار پر خطر رانندگان را کنترل کنیم.

تمهیدات پلیس راهور برای برگزاری انتخابات

سردار مهری با اشاره به انتخابات پیش روی کشور گفت: ناجا در بعد ترافیکی و انتظامی طرح‌هایی را پیش بینی کرده است و طرح‌های انتخاباتی را به همه استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم و مجریان انتخابات را برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا تسهیل در رفت و آمد برای همه هموطنان ایجاد شود و همه در انتخابات شرکت کنند.

وی افزود: تأکید پلیس بر این است که مردم با مشارکت خود پشتوانه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشند.

توضحیات سردار مهری درباره تصادف زنجیره‌ای در مشهد

رییس پلیس راهور در بخش دیگری از سخنان خود دربارهٔ موضوع بزرگراه شهید شوشتری مشهد گفت: اقداماتی که همکاران در پلیس راه خراسان رضوی انجام داده بودند با توجه به بررسی همان لحظه و حضور بازرسان مشخص شد فرمانده پلیس راه به وظایف خود درست عمل کرده است، جدا از این تصادف تصادف‌های دیگری در قزوین و قم و آذربایجان اتفاق افتاده بود آن روز ۸۷ هزار خودرو از مشهد به سمت نیشابور در حال حرکت بودند و به دلیل مه‌آلود بودن هوا ۴۰ خودرو با هم تصادف کرده بودند که یک نفر هم در ان تصادف جان خود را از دست داد.

وی ادامه داد: مقررات راهنمایی وظایف رانندگان را در رانندگی در هوای مه آلود مشخص کرده است، بنابراین برخی از رانندگان عدم توجه به جلو و عدم رعایت سرعت مطمئنه باعث برخورد خودروها به هم شدند این در حالی است که پلیس به هنه وظایفش در این زمینه عمل کرده بود. چه از منظر تابلوهای راهنمایی و رانندگی و چه از نظر اطلاع‌رسانی لسانی به رانندگانی که قبل از عوارضی در اتوبان ایستاده بودند. حد اکثر سرعت در ان معبر ۴۰ کیلومتر بود از نظر ما اطلاع‌رسانی‌ها درست انجام شده مستنداتمان را به بازپرس ارایه داده‌ایم پیگیر هستیم که پرونده مسیر قانونی خودش را طی کند.

رفتار غیرمسئولانه فرماندار در حادثه ملایر

سردار مهری با اشاره به حادثه ملایر و زیر گرفته شدن یک مأمور ناجا گفت: اقدامی که توسط بخشدار جوکار انجام شد توهین آمیز و غیرقانونی بود و مأمور وظیفه‌شناس راهور که از جانبازان شیمیایی نیز بوده، مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

وی با غیرقانونی خواندن اقدام بخشدار جوکار گفت: متاسفانه در همان لحظات، فرماندار نیز در خودرو حضور داشته و شاهد رفتار توهین‌آمیز آقای بخشدار بوده اما اقدام مسئولانه‌ای نداشته است.

رئیس پلیس راهور افزود: پرونده این حادثه در مراجع قضایی شهرستان همدان مطرح است و منتظر اجرای قانون در این زمینه هستیم.

سردار مهری همچنین گفت: مأمور راهنمایی و رانندگی به خاطر این حادثه چندین روز در بیمارستان بستری بود و فرماندار ادعا کرده بود که از این مأمور دلجویی کرده اما این اتفاق رخ نداده است؛ و فرماندار صحنه حادثه را ترک کرده و گفته بعداً به فرمانداری بیا تا با هم صحبت کنیم. این رفتار غیر مسوولانه بوده است و پلیس پیگیر این ماجراست.

وی دربارهٔ وضعیت پلاک خودروی فرماندار نیز گفت: پلاک خودروی بخشدار شخصی بوده است.

پلاک مخدوش جرم است

سردار مهری گفت: مأموران پلیس راهور با توجه به تابلوهایی که در داخل جاده‌ها وجود دارد اعمال قانون می‌کند پلاک مخدوش وسیله نقلیه جرم است و به غیر از اعمال قانون به مراجع قضایی هم معرفی می‌شوند.

وی با بیان اینکه پلیس پیگیر مسئله گواهینامه افرادی است که به سربازی نرفته‌اند و گواهینامه دارند، ادامه داد: در قانون نظام وظیفه آمده که پلیس راهور می‌تواند مشمولان غایب را شناسایی و نسبت به معرفی آنها اقدام کند در کنار این قانون بیمه ادعا دارد که هر فردی به سن دریافت گواهینامه برسد، می‌تواند گواهینامه بگیرد این دو تا قانون با هم مغایرت دارد و ما و همکارانمان در پی رفع این مغایرت‌ها هستیم.

وی افزود: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی افرادی که جریمه دیرکرد سربازی خود را پرداخت کنند، بعد از پرداخت می‌توانند نسبت به دریافت گواهینامه اقدام کنند.

رئیس پلیس راهور گفت: نکته مهم دیگر بهره‌مندی از فن‌آوری‌های جدید است؛ به طوریکه سال گذشته ۶۰۰ دستگاه دوربین ثبت تخلف در جاده‌ها نصب شد و در خرداد ماه هم ۶۰۰ دستگاه دیگر نصب می‌شود.

وی افزود: در سال ۹۶ شاهد افزایش بهرمندی از تکنولوژی‌ها خواهیم بود و امیدواریم بتوانیم این مسئله را بیشتر پیگیریکنیم چرا که ۷۲ درصد کسانی که جان خود را از دست داده‌اند، در جاده‌های برون‌شهری بودند.

امکان دور زدن قانون وجود ندارد

سردار مهری دربارهٔ اپلیکیشن‌های موبایلی که نشان‌دهنده وجود مأموران و دوربین‌هاست نیز گفت: دوربین‌های جدید نصب شده فاصله بین دو دوربین و سرعت متوسط را در نظر می‌گیرند و با استفاده از این فن‌آوری دور زدن قوانین راهنمایی و رانندگی و خودداری از تخلفات وجود ندارد و همکاران در پلیس راه با استفاده از سامانه سپهتن می‌توانند رانندگی رانندگان در جاده‌ها را به راحتی کنترل کنند.

وی ادامه داد: اضافه جریمه کلیه جرایم رانندگی که طبق قانون دو برابر می‌شود تا پایان سال ۹۵ بخشیده شده ولی اصل آن هنوز وجود دارد و تا آذر ماه راننده گان فرصت دارند تخلفاتی که دو برابر شده را پاک کنند و فقط اصل جریمه را پرداخت کنند.

رئیس پلیس راهور افزود: از آذر ماه به بعد دوباره باید هم اصل جریمه و هم دوبرابر شدن آن را پرداخت کنند.

سردار تقی مهری دربارهٔ جرایمی که بیشترین فراوانی را در بین رانندگان دارند، نیز گفت: در سطح جاده‌های برون‌شهری سرعت‌های غیرمجاز و سبقت‌های غیرمجاز جزو تخلفات حادثه ساز است و بیشترین فراوانی را دارد یکی از مشکلات ما خستگی و خواب‌الودگی هموطنان بود که باعث واژگونی خودروها و فوت سرنشینان می‌شود.

وی درباره براورد از میزان جرائم رانندگی نیز گفت: دربارهٔ مبلغ جریمه‌ها نمی‌توانم رقم دقیقی ارائنه بدهم و تفکیک آن نسبت به سال قبل کمی مشکل است اما آنچهع مشخص است این است که بسیاری از رانندگان در پرداخت جرائم اهمال می‌کنند.

رشد ۳۶ درصدی شماره‌گذاری خودروهای نو

رئیس پلیس راهور ناجا؛ دربارهٔ شماره گذاری خودروها نیز گفت: امسال ۳۶ درصد شاهد افزایش شماره گذاری خودروهای نو شماره بوده‌ایم در بحث خودروهای وارداتی هم شاهد افزایش ۲۶ درصدی بوده‌ایم و یک و نیم درصد به دارندگان گواهینامه در کشور اضافه شده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از سه میلیون برخورد با خودروهای دود زا را داشته‌ایم؛ گفت: هیچ موتورسیکلت کاربراتوری جدیدی در کشور شماره گذاری ولی تردد خودروهای فرسوده در کلان شهرها ادامه دارد

سردار مهری در خصوص گواهینامه‌های جدید نیز گفت: از نیمه نخست امسال دستورات جدید و ابلاغیه‌های جدید صادر شده و در همین نیمه نخست عملیاتی می‌شود، بر اساس این قوانین جدید رانندگان نوگواهینامه باید محدودیت‌های جدیدی را رعایت کنند که نسبت به اعلام آن اطلاع‌رسانی می‌شود. زیر ساخت‌های اجرای این طرح انجام شده و تا پایان نیمه نخست امسال عملیاتی می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

آنچنان که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امسال هم خبری از برگزاری پرشور و فراگیر راهپیمایی اربعین نیست؛ هم به‌ دلیل افزایش شدید بیماری در ایران و هم ناپایداری وضعیت بهداشتی و سلامتی در عراق (که حتی در سال‌های ماقبل کرونا هم، شرایط چندان مناسبی نداشت).

مردی که یک دنیا حرف داشت

مردی که یک دنیا حرف داشت

از پس ِ‌سال‌های رفته درست یادم نیست چه روزی بود و چه ماهی‌ ولی می‌دانم در یکی از سال‌های نخست دهه80 از سالن کوچک کنفرانس در وزارت کشور که بیرون آمدیم و پای برج میدان فاطمی که ایستادیم، هم خورشید غروب کرده بود و هم سوز تندی می‌آمد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها