jamejamonline
فرهنگی کد خبر: ۸۱۷۲۹۱ ۲۴ تير ۱۳۹۴  |  ۰۹:۰۹

رمضان هر سال فرصت مغتنمی است تا آدمی روح و جان خود را از زنگارهای نفس پاک گرداند. زندگی روزمره و مشغولیات آن چنان آدمی را در خود غرق کرده که او کاملا فراموش کرده است که: از کجا آمده‌ام آمدنم بهر چه بود/ به کجا می‌روم آخر ننمایی وطنم

حفظ سبک رمضانی زندگی

اما در این خیل روزمرگی و سردرگمی ناگهان رمضان با نوای خوش دعا و مناجات از راه می‌رسد و آدمی را بر آن می‌دارد تا در هر لحظه مراقب گفتار و کردار و پندار خویش باشد. این ماه خدا به او گوشزد می‌کند تا هر روز با محاسبه‌ای دقیق اعمال خود را در ترازو قرار دهد و نسبت سنگینی و سبکی آن را بسنجد.

بعلاوه مدتی چند او را از خوردن و نوشیدن و خواب غفلت باز می‌دارد. لیالی قدر این امکان را فراهم می‌سازد که او نیمه شب بیدار شده درون خود را صافی کرده وبا ذکر «الغوث الغوث خلصنا من النار یا رب» خود را از آتش عذاب دوری از خداوند و جهنم مصون بدارد. سعادتی که ‌این‌گونه به او روی می‌کند توفیق مناجات و دعا با خالق و معبود خود است؛ معبودی که باید او را در خلوت سراغ گرفت و در دل شب‌های تنهایی:

رو بر در دل بنشین کان دلبر پنهانی/ وقت سحری آید یا نیمه شبی باشد

این سبک زندگی او را با دنیایی متفاوت و جدید آشنا می‌سازد؛ دنیایی سراسر آکنده از حضور الهی که با دور شدن از تعلقات مادی خود را نمودار می‌سازد و اسرار شناخت خویشتن را بر او هویدا می‌کند:

پیر میخانه سحر جام جهان بینم داد/ و اندر آن آینه از حسن تو کرد آگاهم

ارج نهادن ماه رمضان به انسان کمک می‌کند تا سبک زندگی خود را به گونه‌ای پیش گیرد که گویی هر روز از سالی که پیش رو دارد، یکی از روزهای رمضان، و هر شبش شبی از لیالی قدر است. این سبک زندگی رمضانی انسان را بر آن می‌دارد تا در هر لحظه و هر ساعت خداوند را حاضر و ناظر اعمال خود یابد و مشمول رحمت الهی شود. از این رو سعی می‌کند تا همواره نسبت به فرایض دینی مسئول باشد ـ مستمندان را یاری رساند ـ از یتیمان دلجویی نماید و گرسنگان را سیر کند: «به یتیمان و مستمندان احسان کنید و با مردم [به زبان] خوش سخن بگویید و نماز را به پا دارید و زکات را بدهید.» (بقره/83)

جام‌جم - هما شهرام بخت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر