jamejamsima
سیما رادیو کد خبر: ۷۸۶۸۳۵ ۲۴ فروردين ۱۳۹۴  |  ۱۰:۲۴

منوچهر آذری را مخاطبان برنامه «جمعه ایرانی» باسوت‌های معروف والبته تیپ کارمند کوچولو می‌شناسند، او یکی از قدیمی‌های این برنامه است. برای نخستین شماره نوروز1394 به سراغ او رفتیم.

منوچهر آذری: دوست ندارم از دنیا بروم

ایام نوروز کجا رفتید؟

در روزهای تعطیل عید رفتن به سفر مشکل است، چون جاده‌ها شلوغ است و غذای خوب گیرت نمی‌آید، بنابراین منزل بودیم.

خوش گذشت؟

بله

تحصیلات شما درباره نمایش است؟

سال 45 از هنرکده هنرهای دراماتیک فارغ‏ التحصیل شدم. فن بیان و بازیگری را نزد مهدی فروغ و کارگردانی را نزد پرویز تائیدی آموختم.

چرا بعد از انقلاب فعالیت‌تان درتئاتر کم شد؟

چون در رادیو استخدام شده بودم و تمام وقتم در آنجا گرفته می‏شد.

سابقه کارگردانی هم دارید؟

پنج سال برنامه «جمعه خوب من» را در شبکه جوان زمان آقای دکتر نوری کارگردانی می‌کردم. امید زندگانی و فاطمه آل عباس گوینده برنامه بودند.

چرا کارگردانی را ادامه ندادید؟

واقعیتش این است که الان هم شرایط کار برایم فراهم است، اما گرفتار برنامه‌های استیجی هستم که در شهرستان‌ها برگزار می‌کنم. از قدیم گفته‌اند، آن که شیران را کند روبه مزاج‌/‌ احتیاج است احتیاج است احتیاج...

منظورتان بحث مالی است؟

بله تورم و گرانی سبب شده که کار کنم. اکنون من بازنشسته‌ام اما کار می‌کنم. وقتی وارد این حرفه شدم دنبال کار و کاسبی نبودم، بلکه دنبال هنر بودم که در آن پولی نیست.

رادیو بهتر است یا تلویزیون؟

رادیو دستمزدش کم است و مانند تلویزیون نیست. اکنون هم دوست دارم در تلویزیون کار کنم، اما نقش نمی‌دهند و می‌گویند شما رادیویی هستید و همان جا کار کنید.

اگر فردی بخواهد وارد این حرفه شود چه باید بکند؟

ابتدا باید شغل اساسی پیدا کند و در کنارش کار هنری را ادامه دهد.

از چه زمانی به استخدام رادیو درآمدید؟

بعد از انقلاب همه برنامه‌ها به هم خورد و مدتی ما برنامه‏ای اجرا نمی‏کردیم، تا این که مسئولان تصمیم گرفتند گوینده‏ها و هنرپیشه‏ها را استخدام کنند.

چرا؟

چون ما قبل از انقلاب به طور قراردادی با رادیو همکاری می‏کردیم. درجه‏بندی داشتیم و براساس این درجه میزان درآمدمان مشخص شد و این درجه‏بندی هم براساس تحصیلات با تجربه کاری‏مان بود.

مردم شما را با چه برنامه‌هایی شناختند؟

من با برنامه‌های «حرف تو حرف» و «شبکه صفر» معروف شدم.

چه فردی شما را به برنامه پر شنونده «صبح جمعه با شما» معرفی کرد؟

من و حسن خیاط باشی در تلویزیون کار می‌کردیم. تا این‌که در رادیو یک جمعه در ماه را در اختیارمان گذاشتند تا برنامه‌ای را با نام «دوخت و دوز» اجرا کنیم. سپس به دعوت خدا بیامرز حمید قنبری در ادامه همین برنامه با بچه‌های «صبح جمعه با شما» همکاری کردم.

از میان نقش‌هایی که در «صبح جمعه با شما» یا «جمعه ایرانی» ایفا می‌کنید، کدام یک را بیشتر دوست دارید؟

هر نقشی بدهند، سعی می‌کنم به بهترین شکل و با لهجه‌های مختلف اجرا کنم. من در رادیو با شخصیت‌های کارمندیان و شوت زاده معروف شدم.

یک خاطره بد از «جمعه ایرانی»؟

فوت فرهنگ مهرپرور خیلی ناراحتم کرد. او دوست صمیمی من بود، در فرانسه تحصیل کرده بود، خطاط و نقاش خوبی بود و بسیار عالی بازی می‌کرد.

بهترین کاری که در زمینه کودک انجام دادید، چه بود؟

برنامه تلویزیونی صد سال به این سال‏ها (با فرهنگ مهرپرور، عباس محبی و حسین محب‌اهری) و پروفسور پ.پ.پ (پروفسور پژوهنده پژوهشگر پیروز) که باز هم با فرهنگ کار ‏کردیم. همچنین فیلم سینمایی «دزد عروسک‏ها» کار بسیار خوبی بود.

اتفاق افتاده از آرزویی دست کشیده باشید؟

خیر چون همیشه تلاش می‌کنم تا به آرزویم برسم. دوست دارم تا زمانی که سلامت هستم، نوکر و خدمتگزار مردم باشم.

بهترین و بدترین خصلت‌تان چیست؟

من آدم حساسی هستم و از دو رنگی و دروغ بدم می‌آید.

دوست دارید چند سال عمر کنید؟

زندگی شیرین است. هر صبح که از خواب بیدار می‌شوم، شکر خدا می‌کنم. من دوست ندارم از دنیا بروم.

هدف خاصی در زندگی دنبال می‌کنید؟

صددرصد. دوست داشتن مردم، همسر، فرزندانم و نوه‌هایم هدفی است که دنبال می‌کنم. البته به پول هم علاقه دارم.

اگر قرار باشد دوباره به دنیا بیایید، دوست دارید کجا متولد شوید؟

همین سرزمین و کشور عزیزم ایران. ای ایران ای مرز پر گهر... من به کشورهای مختلفی سفر کرده‌ام اما هیچ جا مانند ایران چهار فصل و زیبا نیست.

خودتان را در یک جمله برایمان تعریف کنید؟

خنده

از خندیدن و خنداندن دیگران چه لذتی می‌برید؟

شده یک مثقال خنده، نود من غصه را از جا کنده... مشکلات و سختی زیاد است و من الکی خوش نیستم. همیشه باید نیمه پر لیوان را دید.

آخرین باری که از ته دل خندیدی چه زمانی بود؟

در منزل گافی دادم و تپق زدم که خیلی خندیدیم. خندیدن به همین سادگی است مانند فیلم به همین سادگی. من هم خیلی مشکل دارم و نان سنگگ را می‌خرم 800 تومان...

شما که همیشه خندان هستید، آیا عصبانی هم می‌شوید؟

بله خدا نکند آن رویم بالا بیاید با هزار من حلوا ارده اردکان یزد و شیرینی و شکر نمی‌توان خورد. من زمانی که حق ناحق می‌شود یا می‌بینم باید در فیلم یا سریالی بازی داشته باشم اما نیستم، عصابی می‌شوم.

ساده زیستی را دوست دارید یا اهل تجملات هستید؟

باور کنید اگر ساده زندگی کنید راحت نفس می‌کشید.

به معجزه اعتقاد دارید؟

اکنون از معجزاتی که در زمان پیامبران بود، اتفاق نمی‌افتد اما همین پیشرفت تکنولوژی و ارتباط داشتن از طریق یک تلفن همراه خودش معجزه است که در گذشته نبود.

البته خداوند معجزه‌ای به شما نشان داد و شما را از بیماری ام‌اس شفا داد...

بله همین‌طور است. معجزات زیادی دیده‌ام و من اعتقاد دارم.

شما با حقوق اندک کارمندی سه فرزند پزشک و یک مترجم زبان دارید.

خدارا شکر همه تحصیلکرده هستند.

از آنهایی هستید که گاهی از چیزهایی که می‌بینید، دلخور می‌شوید؟

من اندکی دلخوری دارم چون کار خوب تقسیم نمی‌شود، مثلا شما که در حرفه‌تان موفق هستید باید در روزنامه‌های دیگر هم فعالیت کنید و زمینه کاری برایتان فراهم باشد.

طولانی‌ترین روز زندگی‌تان چه روزی است؟

آن روزی که هوا ابری و تاریک است خیلی دلم می‌گیرد و برایم طولانی است.

چند دوست صمیمی واقعی دارید؟

رضا عبدی دوست صمیمی‌ام است. البته رضا جاویدنیا، سعید توکل، امامیه و عباس محبی هم دوستان صمیمی‌ام هستند. یک دوست صمیمی دیگر هم دارم که شما هستید.

ممنون. شما آدم خوش‌بینی در زندگی هستید؟

چرا بدبین باشم!

دوست دارید با چه فردی پیک نیک بروید؟

با سوال شما یاد گاز پیک نیک افتادم (خنده). دوست دارم با همسرم سفر بروم چون 45 سال است با او زندگی کرده‌ام و با روحیاتم آشنایی دارد و حرفم را می‌فهمد.

بهترین خبری که دوست دارید بشنوید، چیست؟

دو نوه توی راه دارم که دوست دارم به سلامت متولد شوند. از خدا می‌خواهم به همه اولاد سالم بدهد.

خنده دار ترین سوتی‌ای که تا به حال داده‌اید، چیست؟

پسرم پزشک است و در طول هفته، دو سه مرتبه به من می‌گوید سوتی داده‌ام. بعضی اوقات سوت هم می‌زنم که سوتی است.

مریم محمدی / قاب کوچک (ضمیمه شنبه روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر